Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o Kuks je obrovský, po 30 letech asi padne meta sto tisíc lidí

  13:02aktualizováno  13:02
Že bude o barokní hospital Kuks, který se na konci dubna po téměř dvouleté stavební pauze otevřel, velký zájem, se dalo čekat. Návštěvnost za první dva měsíce však překonala i ty nejoptimističtější odhady. Překročila totiž hranici 30 tisíc lidí.

Hned první víkend navštívily Šporkův opravený Kuks tisíce lidí (28.3.2015). | foto: Tomáš Plecháč

V posledních sezonách před obří rekonstrukcí za téměř půl miliardy korun se přitom celoroční návštěvnost pohybovala mezi 40 až 50 tisíci. Hospital bude letos podle všeho atakovat hranici sto tisíc návštěvníků, což v Kuksu naposledy pamatují v 80. letech minulého století.

„Návštěvnost je skutečně enormní. Na konci května jsme se dostali přes metu 30 tisíc a zájem lidí nepolevuje. Podstatné je, že se do Kuksu chtějí vracet,“ zdůraznil kastelán Libor Švec.

Jedním z mnoha důvodů je zrevitalizovaná bylinková zahrada, která se postupně probouzí k životu a během roku se bude ještě měnit. Větší zájem působí rovněž širší nabídka prohlídkových okruhů. Památka od letošní sezony nabízí čtyři. Kromě prohlídky samotného hospitalu a šporkovské hrobky mohou výletníci navštívit i výstavu o historii lékáren, nová je expozice mapující dějiny výroby léků.

Fotogalerie

Některý z okruhů si jen za květen prohlédlo 19 tisíc lidí. Oproti minulosti se také razantně zvýšil počet organizovaných zájezdů.

„Dříve přijely o víkendu dva zájezdy, teď jich je třeba osm. Jezdí k nám také podstatně více školních skupin,“ sdělil Švec.

Především o víkendech Kuks doslova praská ve švech, během květnových prodloužených víkendů za jediný den zaplatilo vstupné 1 700 lidí.

„To už je na hraně kapacity hospitalu,“ upozornil kastelán. Turisté si nemohou opravený barokní skvost vynachválit.

„Na prohlídku hospitalu jsem se dostala poprvé již před několika lety, ještě před jeho rekonstrukcí. Interiéry i exteriéry jsou dnes a předtím nesrovnatelné. Pokud se na další prohlídku po čase opět vrátím, tak hlavním důvodem bude lapidárium - originály alegorií Ctností a Neřestí,“ uvedla Kamila Vošvrdová.

Hospital žije také večer

Od slavnostního otevření na konci dubna se toho v Kuksu hodně změnilo. První návštěvníky přivítala bývalá hospoda U Prďoly na levém labském břehu, v jihozápadním křídle hospitalu začalo od června sloužit také vzdělávací centrum.

Několik učeben, divadelní a víceúčelový sál slouží účastníkům vícedenních kurzů a výukových programů. Jako první zde měli seminář restaurátoři, v červnu bude středisko hostit deset dalších obdobných akcí. V jihovýchodním křídle je zázemí a ubytování pro frekventanty kurzů s celkovou kapacitou 35 lůžek.

Centrum bude využívat celá řada subjektů, základní umělecká škola z Jaroměře, hradecká farmaceutická fakulta, keramické studio či krajské organizace. Vlastní programy, zaměřené například na bylinkářství, připravuje také hospital.

„Mám radost, že se naplňuje jeden z cílů přestavby hospitalu, kterým bylo využití do té doby opuštěných prostor. Plno turistů je tu nejen přes den, ale v areálu to žije také večer,“ ujistil Libor Švec.

Ještě v letošní sezoně by měla zahájit provoz opravená restaurace, která v současnosti hledá nájemce. Památkáři by rádi v dohledné době odborné veřejnosti také zpřístupnili kukský archiv s badatelnou.

Na opravu čeká ještě most

Přestože několikaměsíční stavební práce má barokní areál už za sebou, dělníci se do Kuksu zanedlouho vrátí. Začne totiž oprava mostu, který spojuje levý břeh historického centra obce s Rentzovým muzeem barokního tisku, hospodou a informačním centrem a hospital na pravém břehu Labe. Most je v havarijním stavu, na pětimilionovou investici radnice získala třímilionovou dotaci z Královéhradeckého kraje.

„Po otevření hospitalu navštěvuje nejen barokní památku, ale i revitalizované jádro obce velké množství turistů, proto je důležité, aby propojení břehů bylo zachováno a bylo především bezpečné,“ poznamenal náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml.

Oprava začne ještě v letošním roce. Kvůli bezpečnosti nesmějí po zchátralé lávce jezdit auta a jsou zde také bezpečnostní opatření pro chodce.

„Pokud vše půjde podle našich představ, po nově opraveném mostě se budeme moci procházet už v příštím roce,“ naznačil kukský starosta Jiří Beran.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz