Hned první víkend navštívily Šporkův opravený Kuks tisíce lidí (28.3.2015).

Hned první víkend navštívily Šporkův opravený Kuks tisíce lidí (28.3.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Zájem o Kuks je obrovský, po 30 letech asi padne meta sto tisíc lidí

  • 4
Že bude o barokní hospital Kuks, který se na konci dubna po téměř dvouleté stavební pauze otevřel, velký zájem, se dalo čekat. Návštěvnost za první dva měsíce však překonala i ty nejoptimističtější odhady. Překročila totiž hranici 30 tisíc lidí.

V posledních sezonách před obří rekonstrukcí za téměř půl miliardy korun se přitom celoroční návštěvnost pohybovala mezi 40 až 50 tisíci. Hospital bude letos podle všeho atakovat hranici sto tisíc návštěvníků, což v Kuksu naposledy pamatují v 80. letech minulého století.

„Návštěvnost je skutečně enormní. Na konci května jsme se dostali přes metu 30 tisíc a zájem lidí nepolevuje. Podstatné je, že se do Kuksu chtějí vracet,“ zdůraznil kastelán Libor Švec.

Jedním z mnoha důvodů je zrevitalizovaná bylinková zahrada, která se postupně probouzí k životu a během roku se bude ještě měnit. Větší zájem působí rovněž širší nabídka prohlídkových okruhů. Památka od letošní sezony nabízí čtyři. Kromě prohlídky samotného hospitalu a šporkovské hrobky mohou výletníci navštívit i výstavu o historii lékáren, nová je expozice mapující dějiny výroby léků.

Některý z okruhů si jen za květen prohlédlo 19 tisíc lidí. Oproti minulosti se také razantně zvýšil počet organizovaných zájezdů.

„Dříve přijely o víkendu dva zájezdy, teď jich je třeba osm. Jezdí k nám také podstatně více školních skupin,“ sdělil Švec.

Především o víkendech Kuks doslova praská ve švech, během květnových prodloužených víkendů za jediný den zaplatilo vstupné 1 700 lidí.

„To už je na hraně kapacity hospitalu,“ upozornil kastelán. Turisté si nemohou opravený barokní skvost vynachválit.

„Na prohlídku hospitalu jsem se dostala poprvé již před několika lety, ještě před jeho rekonstrukcí. Interiéry i exteriéry jsou dnes a předtím nesrovnatelné. Pokud se na další prohlídku po čase opět vrátím, tak hlavním důvodem bude lapidárium - originály alegorií Ctností a Neřestí,“ uvedla Kamila Vošvrdová.

Hospital žije také večer

Od slavnostního otevření na konci dubna se toho v Kuksu hodně změnilo. První návštěvníky přivítala bývalá hospoda U Prďoly na levém labském břehu, v jihozápadním křídle hospitalu začalo od června sloužit také vzdělávací centrum.

Několik učeben, divadelní a víceúčelový sál slouží účastníkům vícedenních kurzů a výukových programů. Jako první zde měli seminář restaurátoři, v červnu bude středisko hostit deset dalších obdobných akcí. V jihovýchodním křídle je zázemí a ubytování pro frekventanty kurzů s celkovou kapacitou 35 lůžek.

Centrum bude využívat celá řada subjektů, základní umělecká škola z Jaroměře, hradecká farmaceutická fakulta, keramické studio či krajské organizace. Vlastní programy, zaměřené například na bylinkářství, připravuje také hospital.

„Mám radost, že se naplňuje jeden z cílů přestavby hospitalu, kterým bylo využití do té doby opuštěných prostor. Plno turistů je tu nejen přes den, ale v areálu to žije také večer,“ ujistil Libor Švec.

Ještě v letošní sezoně by měla zahájit provoz opravená restaurace, která v současnosti hledá nájemce. Památkáři by rádi v dohledné době odborné veřejnosti také zpřístupnili kukský archiv s badatelnou.

Na opravu čeká ještě most

Přestože několikaměsíční stavební práce má barokní areál už za sebou, dělníci se do Kuksu zanedlouho vrátí. Začne totiž oprava mostu, který spojuje levý břeh historického centra obce s Rentzovým muzeem barokního tisku, hospodou a informačním centrem a hospital na pravém břehu Labe. Most je v havarijním stavu, na pětimilionovou investici radnice získala třímilionovou dotaci z Královéhradeckého kraje.

„Po otevření hospitalu navštěvuje nejen barokní památku, ale i revitalizované jádro obce velké množství turistů, proto je důležité, aby propojení břehů bylo zachováno a bylo především bezpečné,“ poznamenal náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml.

Oprava začne ještě v letošním roce. Kvůli bezpečnosti nesmějí po zchátralé lávce jezdit auta a jsou zde také bezpečnostní opatření pro chodce.

„Pokud vše půjde podle našich představ, po nově opraveném mostě se budeme moci procházet už v příštím roce,“ naznačil kukský starosta Jiří Beran.