Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zkratky na dálnici D11 je zajížďka, radnice hrozí správní žalobou

  14:23aktualizováno  14:23
Stovky aut denně si kvůli nedávnému zákazu odbočení na křižovatce z Vysoké do Opatovic zbytečně najedou řadu kilometrů, případně porušují přepisy. Řidiči jsou naštvaní a ničí nenáviděnou zákazovou značku, radnice hrozí žalobou.

Značku zákazu odbočení na křižovatce z Vysoké nad Labem do Opatovic řidiči opakovaně demolují. (11. 3. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bezvýchodná situace vznikla kvůli dříve bezproblémové křižovatce u Vysoké nad Labem mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Teď za problém nikdo nechce převzít zodpovědnost a hází vinu na druhé.

Návrhy řešení podle hradecké radnice

* povolení odbočit vlevo a nový kruhový objezd u benzinové pumpy

* výkup pozemků pro obchvat Opatovic, který by navazoval na zaslepenou původní komunikaci a pokračoval k malému rondelu, který je napojen na mimoúrovňovou křižovatku

* vybudování jižní spojky, o kterou Hradec Králové velmi stojí, případně vybudování jižního propojení od nájezdového ramena u Makra k čistírně odpadních vod

Tuto cestu řidiči přijíždějící od Vysoké dříve využívali nejen jako ideální spojnici do Opatovic, ale hlavně jako nejkratší a nejsnazší napojení na dálnici D11 do Prahy.

Avšak tato zkratka je po nedávné rekonstrukci silnic minulostí, neboť zde nově přibyla značka se zákazem vjezdu. Místo odbočení vlevo se teď auta musí dát vpravo po směru jízdy na Hradec, jenže tím si – pokud chtějí na dálnici – výrazně prodlouží trasu o více než šest kilometrů.

"Velký počet vozidel mířících na D11 jezdí denně nejen z některých částí Hradce Králové, ale i od Vysoké nad Labem. Tato auta nyní u Opatovic narazí na zákazovou značku a pokud chtějí pokračovat přímo směrem k dálnici, musí zákaz porušit a udělat tak dopravní přestupek. Nebo – podle dopravního značení - odbočí doprava, až na několik kilometrů vzdálené křižovatce u Makra se otočí a po ujetí asi šesti kilometrů vrátí na totéž místo, jen z druhé strany," vysvětluje nespokojenost řidičů starosta obce Vysoká nad Labem Jiří Horák.

Naštvaní řidiči značku demolují

Řidiči v onom místě zákaz skutečně porušují a nenáviděnou značku dokonce opakovaně demolují. Ostatně i v úterý odpoledne zde po ní zbyla jen holá tyč.

Naštvaní jsou i řidiči z hradeckého sídliště v Třebši a na Moravském Předměstí, kteří cestu využívali jako zkratku na cestě do Pardubic. I proto se na stranu šoférů přidalo vedení Hradce Králové.

"Tento stav je skutečně krajně nevhodný," potvrzuje náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Pokud nebude ze strany pardubického magistrátu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vůle něco změnit, jsou radnice Vysoké a Hradce připraveny podat na současné dopravní značení správní žalobu.

Odbor dopravy pardubického magistrátu, který má značení v tomto úseku na starosti, se brání, že značka má své opodstatnění.

"Mám pocit, že starosta Vysoké hraje před volbami svoji hru. Já řidičům rozumím, ale je třeba si uvědomit, že silniční značení vychází z územního rozhodnutí a stavebního povolení na celou stavbu silnice I/37 a nebylo možné to udělat jinak," tvrdí vedoucí odboru pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

Ten také podotýká, že jak zástupci Hradce, tak Vysoké byli u toho, když se podoba nové silnice projednávala. "Mohli se ozvat, z územního řízení bylo patrné, kudy co pojede. Proč to řeší až nyní?" ptá se.

Se změnou, která by usnadnila řidičům cestu, nepočítá v tuto chvíli ani ŘSD Pardubického kraje. "Takto byla stavba postavená a zkolaudovaná, takže my jsme ji takto převzali. O nějaké změně by se muselo znovu jednat," prohlásil vedoucí Správy ŘSD Pardubice Jiří Hostaša.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Najdete na iDNES.cz