Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce uložil policii, aby prověřila letiště, kde tankoval i poslanec

  10:04aktualizováno  10:04
Na hospodaření společnosti Letecké služby Hradec Králové se podívá policie. Uložil jí to okresní státní zástupce Alexandr Pumprla poté, co MF DNES upozornila na výsledky auditu. Podle nich minulý ředitel "rozdával" naftu určenou k likvidaci, kterou tankoval například i poslanec ODS Pavel Staněk.

Nádrž generátoru, ze které se čerpala nafta určená k likvidaci, je v jednom z kontejnerů přímo u řídící věže královéhradeckého letiště. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podnět k vyšetřování přitom nepřišel od samotné radnice, ačkoli společnost nejspíš ukázkově zneužívala peníze z městského rozpočtu, z něhož jí plynuly milionové dotace.

O vše se postaral až státní zástupce Alexandr Pumprla, když si přečetl o černém fondu, "zadávání" veřejných zakázek, účetnictví či čerpání a neplacení nafty.

"Nabyl jsem dojmu, že existuje podezření z trestného činu a budu se tázat policie, zda se tím zabývá. Pokud zatím ne, tak se tím zabývat bude," řekl Pumprla.

Primátor trestní oznámení stále jen zvažuje

Vlažně se však ke stíhání staví královéhradecký primátor Zdeněk Fink, který už téměř před dvěma týdny pronesl, že trestní oznámení zvažuje. Jenže i po tak dlouhé době je vše stále jen ve stadiu úvah.

Je ve střetu zájmů i nový ředitel?

Po nuceném odchodu generálního ředitele Romana Zindulky letos v říjnu společnost vybrala nového ředitele. Od začátku listopadu šéfuje letišti Vladimír Griga, plukovník ve výslužbě a ředitel letových ukázek přehlídky CIAF. I na něho by tedy mohlo padnout podezření ze střetu zájmů, on ale namítá, že s pořádající agenturou pouze spolupracuje.

"Mám svoji živnost v oboru letectví a s agenturou vždy uzavírám smlouvu na zabezpečení leteckého dne CIAF. Nejsem jejich zaměstnanec ani společník," tvrdí nový ředitel hradeckého letiště.

Obhajuje ho i primátor Zdeněk Fink, který v jeho zvolení žádné riziko nevidí: "Pan Griga je slušný člověk, který má navíc své výdělky odjinud a je to osobnost našeho letectví."

Další riziko vidí kontroloři v osobě Václava Koutníka, který od srpna předsedá dozorčí radě. V předchozích letech totiž prováděl externí audit účetní uzávěrky a poskytoval ekonomické poradenství městské společnosti. Odvolává se ale na zákon, podle něhož to prý problém není. První audit zpracovával loni za rok 2009 a zjistil, že účetnictví je věrohodné. Před auditem provedl i ekonomické hodnocení a už tehdy v hospodaření objevil nesrovnalosti, o nichž napsal zprávu. Její obsah však odmítl zveřejnit.

"Většina členů valné hromady to nepovažuje za nutné a chce chyby spíš napravit," vysvětlil v pondělí Fink, který o stanovisko požádal i radní.

"Městská rada to neřešila. Jestli však pan primátor má dojem, že se stal nějaký trestný čin, nechť oznámení podá. Na to se nás přece ptát nemusí," podivoval se hradecký radní Richard Nádvorník.

"Jednat budeme v úterý a jistě se k tomu vyjádříme. Pan primátor se ale o celé věci radil s kolegiem právníků," dodala radní Lenka Jaklová. Důvěryhodný zdroj MF DNES tvrdí, že trestní oznámení radnici přidělá jen spoustu starostí.

"Problém je, že pokud se oznámení podá, zjistí se, že Zindulku (bývalý ředitel LSHK) potřebovali jen co nejrychleji popravit a velkou roli v celém případu hrály i jiné postavy," uvedl zdroj MF DNES pod podmínkou anonymity.

Střet zájmů? Prý naopak bonus

Auditoři ve svém shrnutí hospodaření LSHK rovněž označili za "závažné riziko" fakt, že někteří členové představenstva nebo dozorčí rady jsou propojeni s obchodními partnery společnosti. Třeba bývalý ředitel a předseda představenstva Roman Zindulka byl spojen s firmou Tommy Advertising Design, která dostávala většinu zakázek často i bez výběrového řízení.

Lidé spravující společnost si často současně letiště pronajímají, ale sami v takovém jednání střet zájmů nevidí. Jedním z členů představenstva je i Jiří Vysoký, který si jako jednatel a společník firmy Orbis Avia a prezident sdružení Heritage of Flying Legends pronajímá plochy v areálu letiště.

"Střet zájmů v tom nevidím. V představenstvu zastupuji provozovatele působící na letišti, takže v tom naopak vidím posun. Jsem v těsném kontaktu s provozovateli a znám jejich pohled, což je naopak plus v komunikaci s představenstvem," míní Vysoký, jenž je také spjat s firmou Integraf, která pro LSHK zajišťovala tisk výročních zpráv.

Ovšem odbor vnitřního auditu města je jiného názoru: "Propojení členů statutárních orgánů společnosti s obchodními partnery je závažné riziko, které ohrožuje hospodárné a účelné nakládání s veřejnými prostředky."

Auditoři ukázali i na organizátora letecké přehlídky

Auditoři ukázali také na Aleše Cabicara, jednatele firmy Czech Airshow Agency, který si každý rok pronajímá letiště a pořádá leteckou přehlídku CIAF. Ten se stal místopředsedou představenstva městské společnosti teprve letos v létě, kdy se měnili někteří členové představenstva, a výsledky auditu ho prý nemile překvapily. Hospodaření firmy označil za "rozpočtové obžerství".

"Audit cituje daleko víc lidí než jen bývalého ředitele Zindulku. Výsledky auditu tedy nelze vztahovat k jedné osobě, byť zároveň vykonávala funkci ředitele a předsedy představenstva. Míra zavinění je dle mého názoru širší," myslí si Cabicar.

Střet zájmů u sebe ale kvůli pořádání CIAFu nevidí: "Nechal jsem si zpracovat právní rozbor a ten říká, že jelikož se jedná o krátkodobý pronájem, CIAF si pronajímá letiště jen na čtyři dny, konflikt zájmů nehrozí." Přesto nevylučuje, že kvůli úsporám a plánované optimalizaci společnosti se své funkce vzdá.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Najdete na iDNES.cz