Obnoví se lipová alej kolem kamenného schodiště mezi náměstím a zámkem v Náchodě.

Obnoví se lipová alej kolem kamenného schodiště mezi náměstím a zámkem v Náchodě. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zámecký kopec v Náchodě provoní šeříky, město zvažuje i výtah

  • 1
Náchod a památkáři plánují velkou proměnu zarostlého vršku s renesančním zámkem. Vyniknout by měly jako před dvěma staletími šeříky a parková úprava. Radnice dokonce zvažuje výtah, jímž by se na kopec turisté mohli pohodlně dostat.

Osvícený páter Josef Regner před necelými dvěma staletími proměnil zámecký kopec v Náchodě v park s šeříky a upravenými cestami. V mapách se dodnes uvádí jako Regnerovy sady. Radnice s památkáři se k jeho návrhu vrací.

Zanedbaná zákoutí a houštiny na vršku kulatém, jak se zpívá v lidové písničce, jsou sice po celé generace rájem studentských lásek, jak to popsal i Josef Škvorecký, ale obnovená tvář zámeckého kopce by mohla přitáhnout více místních i výletníků.

"Zámek stával původně na skále a i kopec byl holý. Když páter Regner přišel s návrhem na jeho úpravy, místní lidé nanosili nahoru hlínu, osázeli kopec a změnili ho do jiné podoby. Právě část kopce nad Masarykovým náměstím bychom chtěli vrátit do stavu, jak ho upravil páter Regner," říká náchodský místostarosta Tomáš Šubert.

Cesta k zámku

Roku 1821 náchodský městský kaplan Josef Regner přišel s nápadem vybudovat cestičky, které by stoupaly točitě na zámek. Tehdejší vrchní úředník panství František Kubeš povolil, aby se úpravy platily z fondu pivovarského úřadu a využila se i ruční robota. Skálu podchytili terasami, navezli zeminu, zasázeli stromy i keře a upravili cestičky s lavičkami.

„Nesnadný celoroční podnik se zdařil na výbornou, takže dnes se můžeme s potěšením procházet ve stinném zahradním parku a zcela bez obtíží vystoupat z města na zámek,“ pochvaluje si úředník Jan Müller ve svých německy psaných Pamětihodnostech panství Náchod z roku 1842.

Mědirytina Náchoda z roku 1810 od Marca Berry ukazuje schodiště k zámku lemované lipovou alejí.

Schodiště na zámek z roku 1663 prošlo poslední opravou v roce 1993, nyní ho tvoří 300 stupňů, pětina z nich už je novodobých.

Celý projekt se teprve začíná rodit, ale základní obrysy už má. Revitalizace se bude týkat území mezi Masarykovým náměstím a zámkem, ohraničují ho také ulice Zámecká a Smiřických. Dvě třetiny pozemků patří státu, třetina městu. Právě město se chce pokusit získat evropskou dotaci z operačního programu životní prostředí.

"My bychom dali naše pozemky do výpůjčky městu na dobu, kdy se celá věc bude uskutečňovat i na dobu udržitelnosti projektu. Podobně jsme postupovali v případě Zámeckého návrší v Litomyšli," vysvětluje ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec.

Poškozené stromy zřejmě padnou

Kopec je hodně zarostlý náletovými stromy. Poškozené stromy by zřejmě musely padnout, některé se dosází. Obnoví se zejména lipová alej kolem kamenného schodiště mezi náměstím a zámkem. Obměna čeká možná i dvě aleje podél asfaltek k zámku.

Na zámeckém kopci by měly vyniknout šeříky. Kolem pozůstatků bašt Malého a Velkého kola povedou lepší cestičky, přibudou lavičky i další mobiliář.

Turisté chodí na zámek pěšky z Masarykova náměstí, ale radní chtějí vylepšit i přístupovou cestu z Karlova náměstí. Turistickému ruchu by tam podle nich mohlo prospět záchytné parkoviště, o němž uvažují v místě bývalé Tepny, kde developer JTH Holding nabídl k prodeji půlhektarový pozemek. Ve hře je dokonce malá lanovka.

"Lanovka je moc honosný název. Uvažujeme o šikmém výtahu z okraje Karlova náměstí před medvědárium na zámku. Jde zatím o záměr, mohla by to být třešnička celého projektu," míní místostarosta Šubert.

Památkáři se zatím lanovkou vážněji nezaobírali, avšak může u nich narazit, zámek je totiž prohlášen za národní kulturní památku.

"Z pohledu památkové péče je to docela diskutabilní," podotýká ředitel Kadlec. Náklady na obnovu zámeckého kopce zatím nikdo nevyčíslil. Památkáři už zaměřili pozemky a radnice vypíše výběrové řízení na projektovou dokumentaci a dendrologický průzkum.