Hraběnka z Opočna se zámku nedomohla, místní toho litují

  17:29aktualizováno  17:29
Nejvyšší soud zamítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové ohledně zámku v Opočně na Rychnovsku. Místní lidé fandili dědičce rodiny a litují, že zámek zůstane státu. S ní by prý víc ožil.

Kristina Colloredo-Mansfeldová držela Opočno čtyři roky, soud zamítl její dovolání. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Okresní a krajský soud rozhodly už dřív, že renesanční zámek v Opočně zůstane státu. Nyní vyšlo najevo, že v půli května to potvrdil také Nejvyšší soud v Brně, když zamítl dovolání Kristiny Colloredo Mansfeldové.

Kristina Colloredo-Mansfeldová

Kristina Colloredo-Mansfeldová na snímku z roku 2005, tehdy jí zámek ještě nakrátko patřil.

Ta se snažila dokázat, že Němci sebrali zámek jejímu otci v roce 1942 z rasových důvodů. Jako nový důkaz předložila seznam šlechty židovského původu z roku 1913. Tvrdila, že rasová perzekuce se neprojevovala jen holokaustem.

Předseda senátu Ludvík David však odkázal na dřívější verdikt Ústavního soudu. Podle něj byly důvody konfiskace opočenského zámku spíš majetnické a politické, byly spíš snahou potřít vlastenecké elity během okupace.

"Přestože důvody ke konfiskaci majetku právního předchůdce žalobkyně nacistickou okupační mocí nebyly ospravedlnitelné, je nutno opakovaně akcentovat vůli zákonodárce, jasně vymezenou v restitučních zákonech," napsal soudce David v usnesení.

Jimi lze napravit křivdy z let 1948 až 1989, z předešlé doby jen některé.

"Jiný verdikt jsme ani neočekávali. Doufáme, že je to vyřízená záležitost," řekl náměstek Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Oldřich Pešek. Pokud by dědička podala žalobu do Štrasburku, byla by to už podle něj záležitost mezi ní a státem.

Podle místních by si dědička se zámkem poradila

Dědička rodiny se soudila o opočenský zámek od roku 1991, dokonce se jí na čtyři roky vrátil do správy. V roce 2007 jej však musela vrátit po zlomovém verdiktu zpět památkářům.

Hraběnka spravuje rodové lesy v Orlických horách, opravila dům v Opočně a občas tam pobývá. Místní lidi dokázala přesvědčit, že by se o zámek postarala dobře. Teď litují, že památka zůstává státu. Potvrdilo to víc obyvatel. Zdá se jim, že zámek pořádá málo akcí, jimiž by přitáhl turisty i zdejší zájemce. Jsou přesvědčeni, že hraběnka se bude soudit i dál.

"Je nám z toho opravdu velmi smutno, stačí se podívat na zámek Diany Sternbergové-Phipps do sousedních Častolovic. Tady bylo na začátku sezony pár kolařů, snad se to zlepší a turisté přijedou. Zámek se změnil i uvnitř, sbírky tam prořídly," řekla obyvatelka Opočna, ale nechtěla se představit.

Své obrazy převezla na Dobříš

Letos v lednu nechala Kristina Colloredo-Mansfeldová ze zámku odvézt 34 cenných obrazů, které vysoudila už dřív po svém dědečkovi (více čtěte zde). Převezla je na zámek Dobříš, jejž spravuje její bratranec. Ten vlastní druhou půlku sbírky obrazů, ostatní sbírky po jejím otci zůstaly státu.

"Když se rozhodli nedat mi zámek, nenechám tam ani tyto obrazy. V opačném případě bych je dala zpět," řekla letos v dubnu.

Radnice si pochvalovala spolupráci s hraběnkou, když držela zámek. Loni město otevřelo v jejích prostorách na prvním nádvoří výstavní síň Františka Kupky, majitelka nechala bývalou knihovnu opravit.

"Ví se, že otec paní Colloredo-Mansfeldové byl perzekvován Němci a majetek mu byl ukraden. Vše ostatní dostala zpět a myslím, že i zámek by jí měl patřit jako soukromému vlastníkovi," uvedl starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Ředitel by chtěl muzeum bez vitrín, dotek s exponáty i videomapping

Ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari

Nový ředitel Sixtus Bolom-Kotari se pokouší probudit Muzeum Náchodska a otevřít ho více veřejnosti. Za sebou má osm...

Častolovice nechtějí být jen zatáčkou k zóně. Rozrostou se o nové byty

V Častolovicích u řeky může vzniknout náměstí s bytovými domy a obchodem.

Radnice v Častolovicích na Rychnovsku plánuje stavbu bytových domů. Zájem o byty je značný kvůli nedaleké automobilce v...

Na Rychnovsku auto srazilo chodce. S vážným zraněním skončil v nemocnici

Na Hodonínsku vběhl opilý muž pod kola projíždějícímu autu. Náraz ho odhodil...

Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly v sobotu brzo ráno ke střetu osobního auta a chodce na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK S PRAXÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz