Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hraběnka z Opočna se zámku nedomohla, místní toho litují

  17:29aktualizováno  17:29
Nejvyšší soud zamítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové ohledně zámku v Opočně na Rychnovsku. Místní lidé fandili dědičce rodiny a litují, že zámek zůstane státu. S ní by prý víc ožil.

Kristina Colloredo-Mansfeldová držela Opočno čtyři roky, soud zamítl její dovolání. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Okresní a krajský soud rozhodly už dřív, že renesanční zámek v Opočně zůstane státu. Nyní vyšlo najevo, že v půli května to potvrdil také Nejvyšší soud v Brně, když zamítl dovolání Kristiny Colloredo Mansfeldové.

Kristina Colloredo-Mansfeldová

Kristina Colloredo-Mansfeldová na snímku z roku 2005, tehdy jí zámek ještě nakrátko patřil.

Ta se snažila dokázat, že Němci sebrali zámek jejímu otci v roce 1942 z rasových důvodů. Jako nový důkaz předložila seznam šlechty židovského původu z roku 1913. Tvrdila, že rasová perzekuce se neprojevovala jen holokaustem.

Předseda senátu Ludvík David však odkázal na dřívější verdikt Ústavního soudu. Podle něj byly důvody konfiskace opočenského zámku spíš majetnické a politické, byly spíš snahou potřít vlastenecké elity během okupace.

"Přestože důvody ke konfiskaci majetku právního předchůdce žalobkyně nacistickou okupační mocí nebyly ospravedlnitelné, je nutno opakovaně akcentovat vůli zákonodárce, jasně vymezenou v restitučních zákonech," napsal soudce David v usnesení.

Jimi lze napravit křivdy z let 1948 až 1989, z předešlé doby jen některé.

"Jiný verdikt jsme ani neočekávali. Doufáme, že je to vyřízená záležitost," řekl náměstek Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Oldřich Pešek. Pokud by dědička podala žalobu do Štrasburku, byla by to už podle něj záležitost mezi ní a státem.

Podle místních by si dědička se zámkem poradila

Dědička rodiny se soudila o opočenský zámek od roku 1991, dokonce se jí na čtyři roky vrátil do správy. V roce 2007 jej však musela vrátit po zlomovém verdiktu zpět památkářům.

Hraběnka spravuje rodové lesy v Orlických horách, opravila dům v Opočně a občas tam pobývá. Místní lidi dokázala přesvědčit, že by se o zámek postarala dobře. Teď litují, že památka zůstává státu. Potvrdilo to víc obyvatel. Zdá se jim, že zámek pořádá málo akcí, jimiž by přitáhl turisty i zdejší zájemce. Jsou přesvědčeni, že hraběnka se bude soudit i dál.

"Je nám z toho opravdu velmi smutno, stačí se podívat na zámek Diany Sternbergové-Phipps do sousedních Častolovic. Tady bylo na začátku sezony pár kolařů, snad se to zlepší a turisté přijedou. Zámek se změnil i uvnitř, sbírky tam prořídly," řekla obyvatelka Opočna, ale nechtěla se představit.

Své obrazy převezla na Dobříš

Letos v lednu nechala Kristina Colloredo-Mansfeldová ze zámku odvézt 34 cenných obrazů, které vysoudila už dřív po svém dědečkovi (více čtěte zde). Převezla je na zámek Dobříš, jejž spravuje její bratranec. Ten vlastní druhou půlku sbírky obrazů, ostatní sbírky po jejím otci zůstaly státu.

"Když se rozhodli nedat mi zámek, nenechám tam ani tyto obrazy. V opačném případě bych je dala zpět," řekla letos v dubnu.

Radnice si pochvalovala spolupráci s hraběnkou, když držela zámek. Loni město otevřelo v jejích prostorách na prvním nádvoří výstavní síň Františka Kupky, majitelka nechala bývalou knihovnu opravit.

"Ví se, že otec paní Colloredo-Mansfeldové byl perzekvován Němci a majetek mu byl ukraden. Vše ostatní dostala zpět a myslím, že i zámek by jí měl patřit jako soukromému vlastníkovi," uvedl starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Najdete na iDNES.cz