Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zámek v Doudlebách si na půdě hýčká největší netopýry v Česku

  • 0
Na půdě renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí sídlí netradiční "letecká škola". V červnu zde vyvedly mláďata samice netopýra velkého, největšího příslušníka tohoto druhu na českém území. Teď se mladí učí létat. Personál zámku si netopýry už řadu let hýčká.

Mají rozpětí křídel kolem 40 centimetrů, na půdě jich bydlí asi šedesát a až na mláďata jsou to bez výjimky jen samice. Netopýři velcí totiž netvoří žádné rodinky.

"Každá samice přivede na svět jediné mládě. To nejprve kojí mateřským mlékem a později v srpnu jej učí létat a lovit hmyz," vysvětluje zoolog Východočeského muzea v Pardubicích Vladimír Lemberk.

Samci žijí po celý život samotářsky a na výchově malých netopýrů se nepodílí. "Bohužel je to druh kriticky ohrožený. Proto má každý zjištěný výskyt velký význam," upozorňuje Lemberk, podle něhož by se "létající myši" měly chránit i proto, že díky nim nás v létě obtěžuje méně komárů a dalšího hmyzu.

"Netopýři jsou tady vítáni. Slyšeli jsme, že jejich trus je jeden z nejlepších humusů pro zahrádkáře, tak ho venku hojně využíváme," usmívá se správce zámku Petr Dujka.

Střecha renesančního zámku je barokní

Doudlebský zámek je renesanční, avšak střechy, pod kterými netopýři žijí, pocházejí z baroka. "Po celé střeše není jediný hřebík, vše je klínováno," popisuje Dujka.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Původní šindelovou střechu za totality nahradily tašky bobrovky, ty však zdi zámku příliš zatížily a teď způsobují obrovské problémy ve statice.

"Střechu několikrát za rok kontrolujeme a pokrývači musí tašky vyměňovat. Potřebuje kompletní opravu, navíc je na ní i dvanáct renesančních komínů, které je zapotřebí opravit současně," dodává Dujka.

Vše záleží na penězích a na tom, zda opravy památky podpoří i ministerstvo kultury. Na půdě se ukrývá také zvonice a hodinový stroj, který by zámečtí majitelé rádi obnovili.

Netopýři si východočeské zámky oblíbili

Různé druhy netopýrů žijí i na zámcích v Kostelci nad Orlicí, v Černíkovicích a v Opočně. Právě v tamních sklepeních je v zimě sčítali.

"Počet rok od roku stoupá, což svědčí o skvělých podmínkách v zámeckých sklepích. Z pestré škály druhů je letos jen vrápenec malý zastoupen 75 exempláři. Kromě nich obývají podzemí i netopýři velcí, ušatí, černí, vodní a další," uvedli pracovníci zámecké správy.

Monitorování opočenské zámecké kolonie netopýrů probíhá už od šedesátých let. "Vzhledem k tomu, že se netopýři nestěhují, není vyloučeno, že předkové současných rodin pamatovali ještě vládu stavitelů zámku, Trčků z Lípy," míní zaměstnanci správy zámku.