Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chátrající jičínský zámek čeká v příštích letech oprava za 80 milionů

  11:38aktualizováno  11:38
Jičínský zámek prošel opravou naposledy před padesáti lety a teď by potřeboval nové rozvody, střechu i okna. Radnice hodlá rekonstrukci za 80 milionů korun rozdělit do dvanácti let, zámecké prostory by mohly využívat vysoké školy.

Zámek na Valdštejnově náměstí v Jičíně. | foto: Archiv města Jičín

"Nejlepší by bylo investovat každý rok tři až pět milionů a opravovat postupně. Tímto způsobem se opravuje většina památek," řekl jičínský místostarosta Petr Hamáček. Pro příští rok město zatím v rozpočtu na opravy počítá s částkou přes jeden milion korun.

Zámek na Valdštejnově náměstí v Jičíně.

Odborníci, které město najalo na základě výběrového řízení, prošli zámek od sklepa až po střechu, aby zjistili, co je v jakém stupni zchátralosti.

"Zámek se pokusíme uvést do původního stavu. Jako první bychom chtěli dát dohromady rozvody vody, odpady, topení a zrekonstruovat kotelnu," informoval Hamáček. První fáze by radnici měla vyjít zhruba na čtyři a půl milionu korun.

Zámek, který v první polovině 17. století v barokním stylu vystavěl vévoda Albrecht z Valdštejna a v němž sídlí městská galerie nebo informační centrum, trápí i ztrouchnivělé krovy, špatná izolace nebo odtékání vody při větších deštích.

"I přes tyto problémy ale zámek není v havarijním stavu," tvrdí jičínský starosta Jiří Liška. Pro opravy památkově chráněného objektu chce radnice postupně získávat i dotace z programu ministerstva kultury.

Nejdražší bude nová střecha a krovy

Nejvíce peněz bude potřeba na rekonstrukce krovů a střechy, kde odhad nákladů činí kolem 20 milionů korun. Nová okna a dveře by měly přijít na 19 milionů korun a nové omítky a podlahy na téměř deset milionů.

Kromě muzea a galerie sídlí v zámku i finanční úřad, který se ale bude brzy stěhovat. Radnice má představu, že by uvolněné prostory využila pro potřeby vysokých škol, které mají svá pracoviště v Jičíně.

Pro město to ale bude znamenat další investice do úprav. Například velké místnosti byly pro potřeby úředníků rozděleny příčkami. Zámek také nemá výtah a jeho prostory jsou pro vozíčkáře dostupné jen obtížně.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz