Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec jde opět proti petici, zeleň u Benešovky prodá soukromé firmě

  11:20aktualizováno  11:20
Hradec Králové navzdory petici prodá za 15 milionů korun pozemek u polikliniky na Moravském Předměstí, vznikne tu sídlo a výrobna renomované firmy. Místní se však bouří, protože přijdou o skoro šest tisíc čtverečních metrů zelené plochy.

Připravovaný projekt nové budovy firmy Ella-Cs, která má stát podél ulice za poliklinikou (šedá budova vlevo nahoře). | foto: Archiv ELLA-CS

Protesty jsou spojené s výstavbou bytového domu Pilot či se záměry budování skoro dvouhektarového multifunkčního sportovního areálu, dřevěného řeckokatolického kostela nebo centra uznávané společnosti Ella-CS. Právě posledně jmenovaný projekt nedávno schválením prodeje skoro šesti tisíc čtverečních metrů pozemků posvětilo zastupitelstvo (více o projektu zde).

Fotogalerie

Město za pozemky u polikliniky dostane 15,46 milionu korun a Ella-CS tady navzdory petici, kterou podepsalo kolem jednoho tisíce lidí, na oplátku postaví své sídlo, laboratoře a výrobnu medicínských implantátů.

„Je mi smutno, že se nás zastali jen zelení a komunisté. Město vystupuje velice arogantně. Pokládám to za ukázkový příklad bezbřehé nabubřelosti lidí, kteří si sami postavili vily v přírodě, obehnali je vysokou zdí a dění za jejich ploty už je vůbec nezajímá,“ říká spoluautorka petice Ilona Holasová, která se pomalu smiřuje s tím, že zelenou plochu za poliklinikou zničí beton.

„Ještě bych neházel flintu do žita. Můžeme například vstupovat do správních řízení,“ nevzdává se Roman Hylena, předseda Spolku za městskou zeleň na Moravském Předměstí.

Za pravdu mu dává předseda Kruhu pro občanskou společnost - architekt Jan Čížek: „Místní utvořili spolek a jsou odhodlání výstavbu blokovat ve správních řízeních. Nejen kvůli tlaku nevhodně umístěných obchodních center a supermarketů ubývá kvalitních a hojně navštěvovaných veřejných prostor a takovým potenciálně kvalitním veřejným prostorem je právě i pozemek za poliklinikou. Radnice hodlá investovat stovky milionů korun do oprav Benešovy třídy, ale ty jsou opakovaně degradovány necitlivými developerskými záměry.“

Prodej pozemku byl podle petentů podivný

Nespokojení obyvatelé Benešovy třídy rovněž upozorňují na podivný prodej. O pozemek projevil zájem i druhý investor, který však odmítl sdělit své záměry, a tak město upřednostnilo společnost Ella-CS.

„Ten zájemce na dotaz města odpověděl, že nemůže mluvit za společnost, přestože je jeho. Dělá to na nás dojem, že to byl jen nastrčený bílý kůň, aby byla splněna litera zákona,“ míní Holasová.

Město se hájí, že plocha je vedena pouze jako dočasná zeleň, že tu roste jen nepříliš perspektivní zeleň a že územní plán se zástavbou počítá.

„Výstavbou polyfunkčního objektu světově uznávané společnosti nedojde ke zhoršení životního prostředí obyvatel Moravského Předměstí. Vzniknout by zde měl administrativní objekt s velmi specializovanou drobnou výrobou pro zdravotnictví s čistým provozem, který nemá negativní vliv na okolí,“ upozorňuje náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Nechceme být nevítanými sousedy, názor občanů je pro nás důležitý,“ ubezpečuje ředitel společnosti Ella-CS Karel Volenec, majitel ceny Česká hlava za přínos vědě (více o společnosti zde).

„Ať je náš názor, jaký chce, stejně nám není nic platný, centrum se prostě postaví,“ oponuje Holasová.

„Připadá nám nadbytečné zavádět další zahušťování uvnitř obytné zástavby, kde na celém sídlišti není jediný park. Tento prostor se nabízí k tomu, aby se zeleň udržela, jsme proti prodeji,“ uvádí zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM).

Návrh na prodej pozemku však nakonec odsouhlasilo 25 z 35 přítomných zastupitelů. „Petici občanů bychom neměli přehlížet,“ myslí si zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec). Předseda Spolku za městskou zeleň na Moravském Předměstí se přesto domnívá, že přesně to se nyní děje.

„Je to sice jen můj osobní názor, ale občas mi připadá, že město si sice petice přečte, vyjádří své stanovisko, ale nebere je v potaz. Zkrátka si myslím, že radnice přihlíží k názoru lidí minimálně, spíš ale vůbec,“ říká Hylena a ukazuje příklad. Na více než 6 700 podpisů pod peticí za záchranu hájovny U Dvou šraňků prý reagovalo město jen mizivým zájmem o vyslyšení požadavků nespokojených lidí (podrobnosti zde).




Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...



Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz