Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec Králové počtvrté reklamuje opravu ulice, dlažba ničila autobusy

  11:35aktualizováno  11:35
Zastávky MHD u obchodního domu Tesco v centru Hradce Králové připomínaly valchu. Radnice se proto pustila do jejich už čtvrté opravy v posledních třech letech. Ta má být tentokrát definitivní. Opravu jako reklamační uhradí stavební firma.

Propadající se zastávky v opravené Dukelské ulici v centru Hradce Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stavaři Dukelskou třídu okupují kvůli zvlněné dlažbě, do níž autobusy a trolejbusy vyjely několikacentimetrové koleje. Propadlé dlaždice se přitom opravovaly už několikrát. Vždy ale jen povrchově, takže se po několika měsících propadly znovu a ještě více (o minulé opravě čtěte zde).

Na možný problém upozorňoval před třemi lety hradecký architekt František Křelina, který si pořídil několik fotografií, jimiž chtěl na zastupitelstvu dokázat, že je stavba nekvalitní.

Fotogalerie

„Tam je hned několik zásadních věcí. Nekvalita je daná tím, že se použilo špatné podloží a dlažba, která se pro takovou zátěž nehodí,“ popisuje Křelina.

Dlažba, kterou stavaři na zastávkách použili, podle něj hodně pracuje. „Autobusy na ní brzdí, pak se rozjíždějí, je tam i silný tlak kol,“ říká architekt.

Zatímco minulé opravy zvládli stavaři jakžtakž za chodu, nyní museli zastávky kvůli vysokému stupni poškození uzavřít, a to i proto, že jejich stavem začaly trpět i autobusy a trolejbusy dopravního podniku.

„V březnu se stav zhoršil natolik, že docházelo k poškozování vozidel a byla ohrožena bezpečnost cestujících. Proto jsme museli zastávky přesunout do náhradního prostoru,“ uvedl dopravní podnik na svých webových stránkách.

Na dočasných zastávkách musí firma vybudovat i provizorní zvýšené nástupiště, neboť zastávku v centru hojně využívají i méně pohybliví senioři. Rekonstrukce má trvat zhruba tři měsíce a má se zvládnout za plného provozu.

Radnice o nekvalitním projektu věděla od začátku

„Zastávky se budou opravovat po polovinách, aby místo zůstalo i nadále průjezdné,“ uvedl náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09). Podle radnice by současná oprava na rozdíl od předchozích měla být již definitivní.

Reklamace i předražený mobiliář

Přestavba celé lokality stála 95 milionů korun, z nich 45 milionů město získalo z evropských dotací.

Radnice stavbu převzala na konci roku 2013 a od té doby tam muselo dojít k řadě úprav, například u veřejného osvětlení, které odborníci i řidiči MHD kvůli špatné svítivosti kritizovali.

Velkou kritiku sklidily i atypické lavičky za desetitisíce korun, ta nejdražší vyšla na 135 tisíc. Poprask budily i ceny dalšího mobiliáře či speciální svítidla za stovky tisíc (více čtěte zde).

„Dojde k rekonstrukci cementobetonového krytí a také k odvodnění celé zastávky, neboť pod ni pronikala voda, která její povrch narušovala,“ popsal opravu Vedlich.

Opravu má v reklamaci uhradit stavební firma Sovis, která prováděla revitalizaci náměstí 28. října. Její součástí byla i rekonstrukce přilehlých ulic S. K. Neumanna a Dukelské, v níž se rozbité zastávky nacházejí.

Radnice se původně chtěla do generální opravy pustit, až stavaři dokončí výstavbu nové křižovatky U Koruny, aby bylo možné Dukelskou v průběhu oprav uzavřít a linky MHD vést jinudy. Špatný stav ji však donutil rekonstrukci uspíšit.

Že nebyla stavba vhodně provedená již od začátku, potvrdil nedávno i primátor Zdeněk Fink (HDK), který při veřejném setkání s obyvateli centra prohlásil, že radnice již od začátku věděla, že zastávky byly špatně vyprojektované a že budou ujíždět.

„Je to chyba města, které se k situaci tehdy mělo postavit tak, že tento úsek vyjme z celkové rekonstrukce ulic Dukelské a S. K. Neumanna a nechá si to vyprojektovat samo. Museli bychom to však zaplatit ze svého, což tehdy zamítl investiční odbor,“ uvedl loni v říjnu.

Podívejte se, jak vypadaly zastávky při předchozí reklamaci:Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Najdete na iDNES.cz