Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové hradecké hřiště na Slavii mělo špatné podloží a drenáž do kopce

  10:10aktualizováno  10:10
Zánovní hřiště hradecké Slavie s umělou trávou je už déle než rok k ničemu. Že jde skutečně o hřiště, připomíná snad jen tribuna. Samotná plocha se po nájezdu bagrů proměnila v rozbahněné staveniště. Radnice z toho viní špatnou práci firmy Metrostav.

I když firma strhla umělý trávník, hřiště Slavie se po intenzivním dešti ocitlo pod vodou. | foto: archiv Michala Koťana

„Předpokládám, že se Metrostavu další oprava konečně povede, protože si musí aspoň částečně napravit nevalnou pověst. Předchozí práce byly totiž provedeny opravdu nekvalitně,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Fotogalerie

Přesně před rokem to přitom vypadalo slibně, byť se kritici podivovali tomu, že se firma při prvních opravách pokouší na původní místo dostat starou srolovanou umělou trávu. Jenže brzy se ukázalo, že problém je mnohem závažnější, respektive leží poněkud hlouběji (o problému jsme psali zde).

„Když bylo konečně hotovo, sportoviště jsme odmítli převzít a správnost našeho rozhodnutí vzápětí potvrdila i delegace z fotbalové asociace (FAČR). Na jaře jsme se po složitých jednáních s firmou dohodli, že položí nový koberec a do srpna bude vše v pořádku. Jenže zapršelo, půl hřiště se ocitlo pod vodou a po dalším dešti se naplno obnažily veškeré závady, kterými hřiště trpělo již od samotného počátku,“ popisuje případ Michal Koťan ze střediska sportovišť při hradeckých technických službách, jenž je zároveň členem komise pro stadiony a hrací plochy FAČR.

Drenáž vedla do kopce, nad ní je jíl a zavážka

Drenáže nejenže nebyly dobře napojené, ale dokonce směřovaly do kopce a místo pečlivých konstrukčních vrstev, drtě a několika vrstev kameniva, se nacházela zavážka s kusy cihel, kamenů a nejrůznějšího stavebního odpadu.

Odvodňovací trubky byly nefunkční nejen proto, že voda nedokáže překonat gravitaci, ale také kvůli téměř nepropustné jílové vrstvě nad nimi.

Teprve když se na Slavii objevil soudní znalec, Metrostav připustil, že nestačí pouze vyměnit umělý trávník, ale že bude nutná kompletní rekonstrukce.

„Já už tři roky tvrdím, ať si to všechno odvezou a začnou zgruntu znovu. Ten, kdo to pokazil, si je toho sám dobře vědomý,“ upozorňuje Koťan.

„Metrostav zjistil, že nemůže obnovit pouze trávník, ale veškeré konstrukční vrstvy. Zjistil rovněž, že nemůže splnit původní termín, tedy do konce srpna, a proto nová smlouva prodloužila termín na stavební práce do konce listopadu, do konce ledna pak musí hřiště získat certifikaci FAČR,“ vysvětluje Vedlich.

„Pro Hradec je to výhodnější než vyžadovat sankce, podle kterých má firma platit 10 tisíc korun za každý den v prodlení. Případný soudní spor by se totiž mohl táhnout i několik let a hřiště by stále nebylo hotové. V Hradci je velký nedostatek tréninkových hřišť, navíc jsme se dohodli na tom, že po udělení certifikace začne platit pětiletá záruka, což je pro nás výhodné,“ zmínil.

Metrostav závady přiznává. „Problém způsobuje vrchní vrstva, která obsahovala více jemných částic, než bylo žádoucí. Proto jsme přistoupili k její výměně,“ uvádí mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. 

Podle něj firma opraví i drenáže, které vedou do kopce. „Připojení nemá správný spád. I když to nemělo žádný přímý vliv na odtok vody z hřiště, rozhodli jsme se připojení opravit,“ řekl Kostiha.

Podle experta na fotbalová hřiště, který si přeje zůstat v anonymitě a Slavii si nedávno prohlédl, stále není jistota, že ani po milionových opravách bude sportoviště v pořádku. Nejistotu v něm vzbuzují například bez kontroly zasypané výkopy s drenáží nebo stále ještě nadměrné množství jílu a hlíny v podloží. 

„Domnívám se, že hřiště podle zjištěných skutečností neodpovídá projektové dokumentaci,“ říká.

Rekonstrukce pětihektarového areálu hradecké Slavie stála 76 milionů korun. Město oproti předpokládaným nákladům za opravy ušetřilo 30 milionů, jenže na hřišti se kvůli problémům už 13 měsíců nedá hrát ani trénovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Najdete na iDNES.cz