Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně navrhla Nečesanému 13 let. Je jediným možným pachatelem, říká

  10:33aktualizováno  11:15
U královéhradeckého krajského soudu zazněly závěrečné řeči v kauze Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Žalobkyně uvedla, že Nečesaný je jediným možným pachatelem. Navrhla mu 13 let vězení. Dosavadní postup v kauze označila za nestandardní.

Lukáš Nečesaný přichází na jednání Krajského soudu v Hradci Králové. (6. listopadu 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se ve své závěrečné řeči pozastavila především nad bezprecedentní medializací případu. Upozornila například na stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), kterou podala v poslední den ve funkci.

Současně totiž podala dovolání i obhajoba, která ho však následně stáhla, což podle Faltusové zamíchalo soudními senáty.

„O stížnosti rozhodoval jiný senát než ten, který by rozhodoval o podaném dovolání, kdyby ho obhajoba nevzala zpět. Toto je zcela nestandardní postup,“ řekla Faltusová.

Kauza Nečesaný stručně

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil.

Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

Zdroj: ČTK

Žalobkyně označila Nečesaného za jediného možného pachatele a navrhla trest 13 let vězení. O jeho vině podle ní svědčí výpovědi svědků. Hlavně ženy, která ho viděla v době pokusu o vraždu vcházet do kadeřnictví.

„Telefonovala jsem s kamarádkou, mohlo to být asi čtvrt hodiny. Viděla jsem, že z kadeřnictví odcházel chlapec. Následně vešel dovnitř mladý muž, který otevíral levou rukou. Vím na sto procent, že po odchodu dítěte tam vešel jen ten mladý muž,“ uvedla dříve u soudu žena, která v kritický den mezi 16:45 až 17:00 kouřila na balkoně svého bytu, ze kterého byl výhled na ulici a na kadeřnictví.

Faltusová ve své závěrečné řeči také zdůraznila, že napadená Lukáše Nečesaného opakovaně poznala. Připomněla, že podle znalců není vyloučeno, že se kadeřnici vrátila paměť, kterou po útoku ztratila.

Lukáš Nečesaný vinu od začátku odmítá. Jeho obhájci připustili neobvyklý mediální tlak, ale vyloučili, že by měl vliv na rozhodování soudů. Důkazy podle nich naopak vinu Nečesaného zcela vyvrátily.

„Jsem přesvědčen, že jsem svou nevinu prokázal dostatečně. Byl jsem prostě v nesprávný čas na nesprávném místě. Přeji si aby případ nebyl mediální, jsem nevinný od začátku, přísahám. Je mi líto, co se stalo, ale já to nebyl,“ řekl ve své závěrečné řeči Lukáš Nečesaný.

„Existují důkazy, které přímo vylučují osobu pana obžalovaného jako možného pachatele tohoto konkrétního činu. Tvrzení napadené je v rozporu se skutečnostmi. My neříkáme, že lže. Amnézie je o něčem jiném,“ uvedl obhájce Oldřich Chudoba.

Motivem byly peníze, tvrdí obžaloba

Advokát odmítl pochybnosti ohledně procesu dovolání a současné stížnosti ministryně Válkové a připomněl názor Nejvyššího soudu, podle něhož se výpovědi poškozené v čase rozvíjejí.

Fotogalerie

„Stačí se podívat do protokolů paní poškozené. Původně měl být vysoký jako paní poškozená, pak se jeho velikost měnila, barva vlasů se měnila. Celou výpověď nakonec zkombinovala a říkala, že to byly vlasy zastřihnuté nůžkami. O věku ani nemluvě,“ upozornil vzhledem k amnézii na pochybnou věrohodnost výpovědi Chudoba.

Podle něj Nejvyšší soud tvrzení svědkyně, která Nečesaného viděla z balkonu, už dříve vyvrátil. Další lidi, kteří se pohybovali na místě, podle něj pouze nezaregistrovala.

Obhajoba také odmítla tvrzení žalobkyně, že Nečesaný měl vraždit kvůli penězům. Podle obhájců měl dostatek financí a kdykoliv si mohl rodině říci o další. To však Faltusová v závěrečné řeči popřela.

„Obžalovaný byl odstěhován k prarodičům za braní drog. Rodiče mu dali sto korun na den, měl v té době dluhy, neměl schopnosti hospodařit a peníze potřeboval,“ přednesla motiv státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Předseda senátu Miroslav Mjartan hlavní líčení přerušil do 20. listopadu, kdy vynese rozsudek.

Lukáš Nečesaný přichází k soudu v Hradci Králové (8. listopadu):


Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: Vrak už měsíce hyzdí hradecký okruh, úřady dávají ruce pryč

Už několik měsíců stojí na hradeckém okruhu odstavené auta. Za tu dobu se z něj...

Jako horkou bramboru si přehazují úředníci Ředitelství silnic a dálnic a Hradeckého kraje s policií vrak auta, který...

Lidé v panelácích porušují předpisy, zabydlují chodby a blokují hasiče

Řidiči v Hradci Králové parkují na zákazu stání, kde má být vyhrazený prostor...

Hasiči v Královéhradeckém kraji chystají přísnější kontroly v bytových domech. Jejich obyvatelé často blokují únikové...Kvůli marihuaně přišla o doklady řidička, po přesednutí i spolujezdkyně

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

V rozmezí pouhých dvou hodin zabavila policejní hlídka v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řidičské průkazy dvěma...

VIDEO: Vrtulník „opřený“ o svah zachraňoval turistku z Obřího dolu

Záchrana turistky v Obřím dole v Krkonoších

V náročných podmínkách o minulém víkendu zasahovali letečtí záchranáři s vrtulníkem u turistky, která se zřítila ze...

Z hradeckého okruhu zmizel vrak auta, zřejmě ho dal odtáhnout majitel

Už několik měsíců stojí na hradeckém okruhu odstavené auta. Za tu dobu se z něj...

Čtyři dny poté, co iDNES.cz upozornil na vrak auta hyzdící měsíce Gočárův okruh v Hradci Králové, vůz z odstavného...

Další z rubriky

Jarní prázdniny na sněhu. Dobré podmínky hlásí i vlekaři v podhůří

V Krkonoších na Černé hoře se letos na podzim poprvé lyžuje (17.11.2017).

Nejen velká horská střediska hlásí na začátku hradeckých jarních prázdnin ideální podmínky. Dostatek sněhu mají i malé...

Doktoři by měli jít na záchranku už v půlce praxe, navrhuje poslanec

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Poslanec Jiří Mašek chce prosadit změnu pravidel, která by mladým lékařům v polovině atestace umožnila sloužit na...

Masaryk se vrátí do Hořic. Měl by zahájit dostavbu symbolu republiky

Masarykova věž samostatnosti v Hořicích na Jičínsku po dokončení

Masarykova věž samostatnosti v Hořicích v Podkrkonoší se po 80 letech dočká dostavby. Stejně jako v roce 1926 by ji měl...

Najdete na iDNES.cz