Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně navrhla Nečesanému 13 let. Je jediným možným pachatelem, říká

  10:33aktualizováno  11:15
U královéhradeckého krajského soudu zazněly závěrečné řeči v kauze Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Žalobkyně uvedla, že Nečesaný je jediným možným pachatelem. Navrhla mu 13 let vězení. Dosavadní postup v kauze označila za nestandardní.

Lukáš Nečesaný přichází na jednání Krajského soudu v Hradci Králové. (6. listopadu 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se ve své závěrečné řeči pozastavila především nad bezprecedentní medializací případu. Upozornila například na stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), kterou podala v poslední den ve funkci.

Současně totiž podala dovolání i obhajoba, která ho však následně stáhla, což podle Faltusové zamíchalo soudními senáty.

„O stížnosti rozhodoval jiný senát než ten, který by rozhodoval o podaném dovolání, kdyby ho obhajoba nevzala zpět. Toto je zcela nestandardní postup,“ řekla Faltusová.

Kauza Nečesaný stručně

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil.

Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.

Zdroj: ČTK

Žalobkyně označila Nečesaného za jediného možného pachatele a navrhla trest 13 let vězení. O jeho vině podle ní svědčí výpovědi svědků. Hlavně ženy, která ho viděla v době pokusu o vraždu vcházet do kadeřnictví.

„Telefonovala jsem s kamarádkou, mohlo to být asi čtvrt hodiny. Viděla jsem, že z kadeřnictví odcházel chlapec. Následně vešel dovnitř mladý muž, který otevíral levou rukou. Vím na sto procent, že po odchodu dítěte tam vešel jen ten mladý muž,“ uvedla dříve u soudu žena, která v kritický den mezi 16:45 až 17:00 kouřila na balkoně svého bytu, ze kterého byl výhled na ulici a na kadeřnictví.

Faltusová ve své závěrečné řeči také zdůraznila, že napadená Lukáše Nečesaného opakovaně poznala. Připomněla, že podle znalců není vyloučeno, že se kadeřnici vrátila paměť, kterou po útoku ztratila.

Lukáš Nečesaný vinu od začátku odmítá. Jeho obhájci připustili neobvyklý mediální tlak, ale vyloučili, že by měl vliv na rozhodování soudů. Důkazy podle nich naopak vinu Nečesaného zcela vyvrátily.

„Jsem přesvědčen, že jsem svou nevinu prokázal dostatečně. Byl jsem prostě v nesprávný čas na nesprávném místě. Přeji si aby případ nebyl mediální, jsem nevinný od začátku, přísahám. Je mi líto, co se stalo, ale já to nebyl,“ řekl ve své závěrečné řeči Lukáš Nečesaný.

„Existují důkazy, které přímo vylučují osobu pana obžalovaného jako možného pachatele tohoto konkrétního činu. Tvrzení napadené je v rozporu se skutečnostmi. My neříkáme, že lže. Amnézie je o něčem jiném,“ uvedl obhájce Oldřich Chudoba.

Motivem byly peníze, tvrdí obžaloba

Advokát odmítl pochybnosti ohledně procesu dovolání a současné stížnosti ministryně Válkové a připomněl názor Nejvyššího soudu, podle něhož se výpovědi poškozené v čase rozvíjejí.

Fotogalerie

„Stačí se podívat do protokolů paní poškozené. Původně měl být vysoký jako paní poškozená, pak se jeho velikost měnila, barva vlasů se měnila. Celou výpověď nakonec zkombinovala a říkala, že to byly vlasy zastřihnuté nůžkami. O věku ani nemluvě,“ upozornil vzhledem k amnézii na pochybnou věrohodnost výpovědi Chudoba.

Podle něj Nejvyšší soud tvrzení svědkyně, která Nečesaného viděla z balkonu, už dříve vyvrátil. Další lidi, kteří se pohybovali na místě, podle něj pouze nezaregistrovala.

Obhajoba také odmítla tvrzení žalobkyně, že Nečesaný měl vraždit kvůli penězům. Podle obhájců měl dostatek financí a kdykoliv si mohl rodině říci o další. To však Faltusová v závěrečné řeči popřela.

„Obžalovaný byl odstěhován k prarodičům za braní drog. Rodiče mu dali sto korun na den, měl v té době dluhy, neměl schopnosti hospodařit a peníze potřeboval,“ přednesla motiv státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Předseda senátu Miroslav Mjartan hlavní líčení přerušil do 20. listopadu, kdy vynese rozsudek.

Lukáš Nečesaný přichází k soudu v Hradci Králové (8. listopadu):


Autoři: ,


Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Další z rubriky

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Senior odmítá, že znásilnil vnučky. Dcera chce získat můj dům, řekl

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul M. U. obžalovaný ze znásilnění svých nezletilých vnuček a rodinné známé....

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJECT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz