Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžka není stadion, zakázali krkonošští ochranáři výstup vytrvalcům

  12:11aktualizováno  12:11
Měl to být hlavní magnet závěrečného podniku seriálu extrémních běhů Horská výzva, který v sobotu vyvrcholí v Krkonoších. Přechod Sněžky ale museli organizátoři z itineráře trasy na poslední chvíli vyškrtnout. Od Správy Krkonošského národního parku nezískali povolení.

Svatovavřinecká pouť na Sněžce (10. 8. 2013) láká davy, s hojnou účastí se počítá i tuto neděli. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Hromadné sportovní akce do I. zóny národního parku nepatří. Na tom se nic nezměnilo od roku 1992, kdy vešel v platnost zákon o ochraně přírody a krajiny," argumentuje mluvčí správy parku Radek Drahný.

Přes vrchol přitom každý rok vede několik obdobných závodů. Během letní sezony sice na Sněžku denně proudí tisíce turistů, výkonnostní sportovní podniky jsou ale podle ochranářů něco jiného.

"Krkonoše jsou národním parkem a ne stadionem. Sportovní události nechť se odehrávají na sportovištích, ale hory jsou pro turisty a pro měkké formy sportovního vyžití. Výkonnostní závody do toho určitě nepatří," dodává mluvčí.

V létě se Sněžka mění ve Václavák, argumentuje závodníce

Organizátoři Horské výzvy už několik týdnů před závodem avizovali, že Sněžka bude poprvé součástí nové trasy. Byl to také důvod, proč byl o poslední seriálový podnik tak velký zájem. Předem se registrovalo na osm set vytrvalců. Někteří netajili zklamání.

"Nechápu KRNAP, že tam povolí x akcí, kde je hromadný přechod, v létě se Sněžka mění ve Václavák, a tohle jim vadí," říká účastnice Kateřina Martinková.

Rozhodnutí nepustit na vrchol účastníky Horské výzvy však zároveň neznamená, že se nejpřísněji chráněné území automaticky uzavře všem sportovním akcím. Přes nejvyšší vrchol například vede dálkový pochod Krakonošova 100, končí na něm také soutěž vysokohorských nosičů Sherpa cup.

Souhlasíte s ochránci Krkonoš, že hromadné sportovní akce na Sněžku nepatří?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 1896
Ne 964

Ochranáři přihlíží k tradici či počtu účastníků

"Jsou akce, u kterých přihlížíme k jejich tradičnosti a s organizátory se snažíme najít řešení, které nebude ke škodě ochrany přírody," říká Radek Drahný.

Legendární pochod Krakonošova 100 má téměř padesátiletou historii a každoročně se jej účastní stovky závodníků. Pořadatelé věří, že se na stejné trase uskuteční i v budoucnu.

"O povolení žádáme před každým ročníkem a zatím to bylo vždy bez problémů. Bez Sněžky by to nebylo ono," říká hlavní organizátor ultramaratonu Josef Vejnar.

Ohrožená by neměla být ani soutěž vysokohorských nosičů Sherpa cup, která má letní a zimní variantu. Na rozdíl od Horské výzvy nejde o masovou akci, limit je třicet účastníků (více o letošním závodu najdete zde).

"Nemám žádné signály o tom, že by nám Správa KRNAP nechtěla vyjít vstříc. Doufáme, že Sherpa cup bude mít i nadále podporu. Vždy máme omezený počet účastníků, kteří se mezi běžnými turisty prakticky ztratí," vysvětluje Daniela Blahová z pořadatelského tábora.

Hranice je tenká, přiznávají správci parku

Mluvčí KRNAP přiznává, že hranice mezi tím, co povolit a co už je za hranou, je tenká. Ochranáři řeší každou žádost individuálně.

"Posuzujeme to, jak je závod organizován, jaká je trasa, kolik je účastníků a jak je zajištěna pořadatelská služba. V neposlední řadě do toho vstupují naše zkušenosti s organizátory a jejich seriózností z minulosti," vysvětluje Radek Drahný.

Pořadatelé Horské výzvy se i přes letošní neúspěch nevzdávají. Ochranáře se v budoucnu pokusí získat na svou stranu.

"Velkým přáním je, že se nám pro příští rok správu parku podaří přesvědčit, že přechodem nejvyšší české hory přírodě nechceme jakkoli ublížit," míní hlavní organizátor závodu Pavel Zitta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Najdete na iDNES.cz