Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavřená infocentra, málo hlídačů. Krkonošskému parku chybí miliony

  9:03aktualizováno  9:03
Krkonošský národní park je na mizině. Během pěti let mu stát zkrátil příspěvek na provoz o víc než čtyřicet procent. A tak správci chráněného území musí škrtat, kde se dá. Doplácejí na to turisté i ochrana přírody. Zavírají se infocentra a nejcennější zóny parku nejsou střežené tak dobře jako dřív.

Informační srub KRNAP v Labském dole | foto: MF DNES

"Před pěti lety jsme od ministerstva životního prostředí dostávali na rok provozní příspěvek 194 milionů korun. Na letošní rok je to už jen pouhých 112 milionů. To se samozřejmě musí někde projevit," uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Dotace KRNAP

Provozní příspěvky od ministerstva životního prostředí:

2008 194 milionů

2009 192 milionů

2010 169 milionů

2011 131 milionů

2012 112 milionů

Ochranáři proto už v roce 2009 museli zrušit polovinu z tehdejších dvanácti sezonních informačních středisek, kde mohli turisté získávat tištěné průvodce a další propagační materiály. Vloni v létě už mimo velká horská střediska zůstalo otevřeno jen jediné kontaktní místo u Vrbatovy boudy na Zlatém návrší.

A letos došlo i na první stálé informační centrum s celoročním provozem. Kvůli úsporám zůstaly od ledna zavřené dveře infocentra v Obřím Dole v Peci pod Sněžkou.

Nedostatek peněz na mzdy pro obsluhu zvedá i závory u nejfrekventovanějších zásobovacích komunikací k horským boudám, na které je kvůli ochraně přírody zakázán vjezd a je možno je využívat jen se zvláštním povolením.

Motoristy, kteří si chtějí vyjet do chráněného území bez patřičného povolení, tak nyní musí od jejich úmyslu odradit pouze značka zákazu vjezdu, která však má mnohem menší účinnost. Cesta do chráněných částí Krkonoš je tak snadnější a to přírodě rozhodně neprospívá.

Propuštěna byla už čtvrtina zaměstnanaců

Od ledna kvůli úsporám zvedli správci parku dokonce i závoru na horské silnici ke Špindlerově boudě, která je pro neukázněné motoristy obzvlášť velkým lákadlem.

"Sám jsem byl nedávno svědkem toho, jak ke zvednuté závoře na silnici ke Špindlerovce přijely čtyři skútry, jejichž řidiči se evidentně chtěli vydat do zákazu vjezdu. Když jsem je na to upozornil, ukázali mi mapu s vyznačenou zakázanou trasou, kterou jim dal provozovatel půjčovny," popsal Drahný.

Pokud by skútraři do zákazu vjezdu vjeli, hrozila by jim pouze několikatisícová pokuta, a to ještě jen v případě, že by je někdo chytil. To je při současném počtu strážců národního parku dost nepravděpodobné.

"I přes velké finanční potíže počet profesionálních strážců zatím nesnižujeme. Máme jich totiž jen sedmnáct na celé Krkonoše a to je opravdu minimum. Strážci navíc jen nehlídají. V terénu rovněž podávají informace turistům nebo si do služby berou motyky a čistí propustky pro vodu, protože jsme před dvěma lety kvůli úsporám museli propustit cestáře," sdělil mluvčí parku.

Kvůli snížení výdajů na mzdy muselo správu národního parku v posledních letech opustit 90 z původních 350 zaměstnanců.

Pokud to takhle půjde dál, budou ochranáři nuceni brzy zavřít i vlastivědná muzea v Jilemnici a v Pasekách nad Jizerou. "Vážně to hrozilo už letos, ale díky finanční pomoci obcí se zatím podařilo jejich provoz udržet," řekl Drahný.

Ministerstvo: Stát šetří, uspořit musí i národní park

Podle ministerstva životního prostředí, které je zřizovatelem správy Krkonošského národního parku, nelze hodnotit její ekonomickou situaci jen podle výše provozního příspěvku.

"Stabilita organizace není přímo závislá na výši příspěvku, ale i na jiných faktorech včetně evropských dotací či výnosů z vlastní hospodářské činnosti. To ale nijak nesnižuje fakt, že správa parku musí hledat úsporná opatření, která jí pomohou vyrovnat se s dlouhodobým trendem snižování prostředků ze státního rozpočtu," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

I vedení resortu podle ní musí šetřit a rozsáhlé škrty se logicky následně dotýkají i jemu podřízených organizací a národních parků. "Náš rozpočet v roce 2008 převyšoval 4,5 miliardy a letos máme k dispozici jen něco přes 2,8 miliardy korun. To je výrazně větší pokles, než který zaznamenala správa Krkonošského národního parku," sdělila Jendeková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Soud neuvěřil exmanželce obvinění ze znásilnění dcery, muže osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud osvobodil Čestmíra J., který podle obžaloby znásilnil sedmiletou nevlastní dceru. Obvinila ho...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Najdete na iDNES.cz