Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ubytovnu zbourají, táhla by bezdomovce. Po Rusech zbude jen buzerplac

  7:36aktualizováno  7:36
Poslední pozůstatek ruské okupace ze srpna 1968 do roka zmizí z Rokytnice v Orlických horách. Město nechá zbourat rozpadající se ubytovnu pro sovětské vojáky v areálu kasáren. Město shánělo peníze na demolici několik let. Radnice se obávala, že tam vznikne vyloučená lokalita.

Čtyřpatrová budova dlouhá 120 metrů ční z panoramatu horského městečka jako vztyčený prostředníček. Vypadá  jako běžný, byť vzhledem k velikosti městečka nepatřičně masivní panelák.

Mezi okny má dřevěné obložení. Jenže s každým krokem blíž lze vidět detaily zkázy. Vytrhané instalace, vše kovové od radiátorů až po zábradlí ze schodišť pryč. Jen z vybrakovaného rozvaděče kouká zbytek hliníkových drátů. Na stěnách kdosi nasprejoval sprosté malůvky. V další místnosti se válí odpadky.

Městu se podařilo získat peníze na demolici až nyní, z ministerstva pro místní rozvoj má slíbeno až 10 milionů korun.

„Dotaci se nám dlouho získat nedařilo. Opuštěný objekt pro bydlení, to je vždy nebezpečí, že se tam nastěhují bezdomovci nebo vznikne vyloučená lokalita. Proto nám ministerstvo vyhovělo. Dotace uhradí 80 procent prací, zbytek je na městu. Demoliční práce by podle projektu měly stát 13 milionů korun. Skutečnou cenu ukáže až tendr, ten se teď připravuje. Bourání by mohlo začít ještě v zimě,“ říká rokytnický starosta Petr Hudousek.

Věří, že stavba zmizí z kasáren do roka. Všechna potřebná povolení má už několik let.

Bývalu tu i turistická ubytovna, ale prodělávala

Likvidaci bývalé ubytovny pro sovětské vojáky by neměla zbrzdit ani skrytá ekologická zátěž, která je ve vojenských areálech častá. „To nehrozí. Budova je beton, keramika, polystyren, maximálně lepenka ze střechy. Sondy podloží vyšly dobře. Příroda si s tím po Rusácích vesměs poradila. Vrty se čas od času monitorují,“ uvádí starosta.

Fotogalerie

Stavba hyzdí sousedství vlakového nádraží 35 let. „Rusové ji postavili v roce 1983 jako ubytovnu pro důstojníky a mužstvo. Kromě vysílačů na střeše nemá zhruba od začátku tisíciletí využití,“ přešlapuje na střepech z rozbitých oken na bývalém vojenském cvičišti, hovorově zvaném buzerplac, starosta Rokytnice. Budova je zničená, rozbitá okna jsou zatlučená prkny. Dovnitř zatéká.

„Necelou polovinu kasáren jsme získali od armády na začátku 90. let. Menší část město zpočátku využilo jako turistickou ubytovnu, ale lidé začali být náročnější, vytápění bylo drahé a město prodělávalo. Budovu jsme se neúspěšně snažili prodat, od přelomu tisíciletí je nevyužitá. Dostávali jsme nabídky na odkup, zájemci ale z toho chtěli udělat ubytovny. Jenže pro koho?!“ ptá se Petr Hudousek.

Město se obávalo, že z kasáren bude sociálně vyloučená lokalita a další prodej odmítlo. Poslední vlna zájmu byla kolem Škodovky. Firmy, které potřebují ubytovat dělníky z Kvasin, shánějí vhodné objekty. „Naposledy mi někdo volal zhruba před rokem,“ podotýká Hudousek.

Vybydlená ruina se mohla zdemolovat už před deseti lety

Budova je teď v dezolátním stavu. „V některých částech už do ní prší, nejsme schopni ji udržovat, ostatně k demolici byla určena už před deseti lety. Už jsme jen sháněli peníze na zbourání,“ říká Petr Hudousek.

„Je to ošklivá stavba a lidé ji dorazili. Je dobře, že z města zmizí. Jak je to přímo u nádraží, mohli by si toho všimnout třeba imigranti a obsadit to,“ obává se pan Ladislav, který na někdejším nástupišti před vojenskou ubytovnou jezdí s nakladačem.

Bývalý „buzerplac“ slouží městu jako mezisklad. Na asfaltové ploše jsou hromady zeminy, suti, pařezů nebo větví. „Chceme malou komunální kompostárnu. Postavíme tam pět tříkubíkových kompostérů. Je to průmyslová zóna, můžeme postavit jen to, co umožňuje územní plán. S těmi ubytovnami zmizí poslední velký strašák kasáren,“ dodává s nadějí rokytnický starosta.

Místo obránců vlasti dostali kasárna dvakrát okupanti

Původně měly sloužit obráncům první republiky, jenže místo toho je obývali okupanti. Jak němečtí, tak ruští.

Louky na okraji Rokytnice koupil československý stát a vybudoval na nich areál kasáren pro jednotky hraničářů, kteří měli obsadit nedalekou tvrz Hanička a další bunkry pohraničního opevnění. Kasárna dokončili těsně před podepsáním mnichovské dohody a poté v nich naši armádu na šest let vystřídal wehrmacht.

Československá armáda se do Rokytnice vrátila v roce 1945. „V roce 1968 byl útvar z Rokytnice převelen do slovenské Seredi a čekalo se na dislokaci nového vojenského útvaru. K tomu nedošlo, přišel 21. srpen a ještě na podzim kasárna zabraly jednotky sovětské armády. Začala smutná kapitola ruské posádky v Rokytnici, která trvala až do března 1991,“ vzpomíná s hořkostí dnešní starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Na začátku 90. let se rozhodlo, že armáda v Rokytnici končí a 6,5hektarový areál se rozdělil mezi stát a město. Stát si tam zřídil sklady hmotných rezerv, teď areál patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Město se snaží budovat v areálu průmyslovou zónu. „Je tam výrobce mražených potravin FrostFood, lijí se tam svíčky, fungují tam naše technické služby. Je tam firma, která tam chce mít deponii štěrku a písku. Věřím, že do pěti let budou kasárna vypadat mnohem lépe,“ věří starosta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Randstad s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz