Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorem Hradce se znovu stal Zdeněk Fink. Má dva nové náměstky

  16:11aktualizováno  16:25
Zdeněk Fink byl znovu zvolen primátorem Hradce Králové. Pro lékaře z Hradeckého demokratického klubu (HDK) hlasovalo na ustavující schůzi zastupitelstva 27 z 37 zastupitelů. Tedy nejen koalice, ale i část opozice.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vítěz voleb byl jediným kandidátem. 

„Když jsem tu stál před čtyřmi lety, byl jsem možná mnohem jistější, než teď, kdy už vím, o čem to je. Myslím si ale, že jsme v uplynulém období svoji práci nedělali špatně. Před čtyřmi lety jsem řekl, že bych chtěl být slušným primátorem oblíbeným u obyvatel města. Myslím, že říjnové volby tohle moje přání naplnily,“ zdůvodnil Fink, proč se o post primátora uchází.

Předchozí koalice

V závěru minulého volebního období disponovala koalice HDK, ODS, TOP 09, Volby pro město a Doma v Hradci nejtěsnější většinou 19 hlasů.

V tajné volbě získal Fink 27 z 37 hlasů, i když nová koalice HDK s ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL má v zastupitelstvu 22 mandátů. Hlasovali pro něj tedy i opoziční politici. 

„Nečekal jsem jich tolik, ale jsem rád,“ komentoval své znovuzvolení Fink, jenž v kandidátském projevu zdůraznil, že chce ještě více otevřít radnici a spolupracovat se všemi zastupiteli.

Vítězové voleb ve stotisícovém Hradci se na nové koalici dohodli přesně týden po volbách (více čtěte zde). Programové prohlášení chce nové vedení hradeckého magistrátu předložit v prosinci.

Krajské město má dva nové náměstky, kandidát ANO neuspěl

Zastupitelé zvolili také náměstky primátora a členy městské rady. Své posty obhájili Anna Maclová (Koalice pro Hradec) a Jindřich Vedlich (TOP 09), nováčky ve vedení města se podle plánu stali Milan Jaroš (ČSSD) a Romana Lišková (HDK), která získala bezkonkurenčně nejvíc hlasů ze všech kandidátů, hlasovalo pro ni 28 zastupitelů.

„Za svoji kariéru jsem se naučila spoustů věcí ze správy majetku, doufám, že všechny tyto zkušenosti zúročím. Těším se na tu práci,“ uvedla nová náměstkyně Lišková.

Změna jednacího řádu

Zastupitelé mírně změnili jednací řád na návrh opozičního zastupitele Martina Hanouska (Změna pro Hradec). Nově budou na webových stránkách do deseti dnů od zasedání zveřejňovat podklady, které dostávají zastupitelé. „Kromě Hradce Králové a Pardubic všechna větší města v České republice tyto podklady zveřejňují,“ upozornil kolegy zastupitele Hanousek. Původně prosazoval variantu, aby podklady na internetu visely už před zasedáním, zastupitelé však schválili upravenou verzi. „Je to tak korektnější,“ podotkl Arnošt Urban (HDK).

Kromě koaličně dohodnutých kandidátů se do boje o křeslo náměstka přihlásil i Václav Víška z opozičního hnutí ANO 2011. Ruku pro něj zvedlo ale jen 13 zastupitelů, takže se náměstkem nestal.

Zastupitelé zároveň zvolili nové členy jedenáctičlenné rady města, kromě primátora a jeho náměstků se radními stali Vladimír Springer, Ladislav Škorpil a Arnošt Urban z HDK, Milan Sommer za TOP 09 a Jiří Štěpán a Vladimír Lesák z ČSSD. O posty radních neúspěšně usilovali i Lubomír Štěpán (KSČM), Václav Víška (ANO 2011) a Jan Michálek (ODS).

Fink bezprostředně po svém zvolení znovu zopakoval, že za priority v dalších čtyřech letech považuje rekonstrukci historického Velkého náměstí, Žižkových sadů, schodiště Bono Publico nebo hradeckých kasáren.

„Musíme se také postavit čelem přestavbě fotbalového stadionu, opravit mnoho komunikací a chodníků. Mým snem je, aby se nám podařilo postavit galerii a důstojnou halu pro kolektivní míčové sporty,“ řekl znovuzvolený primátor (rozhovor s Finkem čtěte zde).  

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Najdete na iDNES.cz