Zdravotnický holding řídí nemocnice v Náchodě, Dvoře Králové, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně (ilustrační foto).

Zdravotnický holding řídí nemocnice v Náchodě, Dvoře Králové, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně (ilustrační foto). | foto: Archiv MF DNES

Vyhození zdravotničtí manažeři dostanou od hradeckého kraje statisíce

  • 4
Nedávný rozchod zdravotnického holdingu se třemi manažery přijde Královéhradecký kraj na statisíce korun, přestože čelí nařčení, že si vylepšovali platy na úkor nemocnic. Kolik přesně dostanou na odstupném, krajští radní tají. Odvolávají se na ochranu osobních údajů.

Manažeři Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje odešli po dohodě ke konci loňského roku s pěti měsíčními platy. Představenstvo mělo výhrady k jejich hospodaření, zejména k tomu, že nepořádali víc výběrových řízení při centrálních nákupech pro nemocnice (více čtěte zde).

Nemocnice počítají s milionovými ztrátami

Krajské nemocnice a úspory v celém holdingu budou letos určitě horkým tématem. Nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví dostává špitály do vážných potíží, budou mít vyšší výdaje. Podle Třešňákové se předpokládá ztráta nemocnic ve výši 200 milionů korun.

Dozorčí rada holdingu uložila ředitelům, aby čtvrtinu částky našli ve svých rozpočtech. Může se to dotknout mezd, případně i snížení počtu zaměstnanců.

"Dividendy ze Správy a údržby silnic asi budeme muset převést do nemocnic. Neumím si představit, že bychom zavřeli dvě až tři nemocnice," řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Zastupitelé budou hledat řešení v únoru.

"Dostali platy za dva měsíce ve výpovědní době a odstupné za tři měsíce, odměny byly pozastaveny. Je to v souladu se zákoníkem práce," uvedla radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Opoziční zastupitel Vladimír Derner (KDU-ČSL) se v pondělí dožadoval zveřejnění přesné částky, ale vedení kraje to odmítlo.

"Jde o prostředky vyplacené z krajského rozpočtu. Není možné se odvolávat na osobní údaje, když jde o částky možná i nad milion korun. Celá záležitost kolem holdingu je velmi podivná," řekl Derner.

Zastupitelé prý vůbec nevidí do hospodaření akciových společností, kam plynou ročně stovky milionů. Pochybuje i o tom, že nad nimi mají kontrolu sami radní.

Vedení holdingu rezignovalo v prosinci

Bývalý ředitel holdingu Martin Scháněl rezignoval v půli prosince. S ním odešli i náměstci Jiří Jarkovský a Petr Tejkl. Ten označil svůj odchod za politickou hru a výběrová řízení hájil, bývalý ředitel se zase odvolával na to, že v holdingu se vše dělo se souhlasem představenstva a dozorčí rady.

Radní Třešňáková už dřív potvrdila, že Scháněl měl plat kolem 80 tisíc korun, tedy vyšší než sám hejtman. K tomu pobíral ještě příplatky. Podle členky zdravotního výboru Lenky Fialové je obtížné posoudit, jestli byly platy manažerů přemrštěné.

"Nevím, co je dnes hodně peněz, aby člověk nebyl úplatný. Ale osobně si myslím, že za práci, kterou tam odvedli, byly mzdy nad rámec. Přesné částky však neznám, přehled má jen představenstvo holdingu a radní," řekla zastupitelka a nová členka dozorčí rady holdingu Fialová (KSČM).

Radní Jana Třešňáková (ČSSD) hájí postup zdravotnického holdingu. Původně měl kolem deseti zaměstnanců, ale napříště má vystačit s polovinou úředníků.

"Vedení holdingu postupovalo v souladu se zákoníkem práce. Byla dohoda, že manažeři odejdou k 1. lednu. Postupovali jsme kvůli zklidnění situace, jako kdyby dostali výpověď. Myslím, že to není žádný zlatý padák. Považuju to za hledání much. Počet zaměstnanců jsme snížili o pět, mělo by dojít k razantní úspoře," sdělila Třešňáková.

Na potíže uvnitř holdingu upozornili ředitelé nemocnic, nelíbily se jim vyšší ceny zdravotnického materiálu, než prý bylo nezbytné. Podle opozičního zastupitele a nového člena dozorčí rady holdingu Miloslava Plasse (ODS) prošla výběrovým řízením jen pětina zboží nakupovaného pro nemocnice.