Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železničářům z Chlumce nad Cidlinou jezdí vlaky i doma po zahradě

  15:15aktualizováno  15:15
Zatímco jiní mají na zahradách záhony nebo bazény, Špecingerovým z Chlumce nad Cidlinou protínají zahradu koleje, po nichž se prohánějí vlaky. Posekanou trávu vozí ve vagonech a v parní lokomotivě si dokonce udí klobásy.

Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Vláčky mě baví odmalička a protože jsem se na nich chtěl i vozit, tak mi táta na zahradě postavil koleje. Původně to bylo jen deset metrů, dnes máme přes 300 metrů kolejí o různých rozchodech," říká Miloš Špecinger, který pracuje jako vedoucí posunu u Českých drah.

Jeho otec Bohumil je strojvedoucí, a tak i on si stejně jako syn nosí práci domů: "První kolejničky jsem získal z bývalé výtopny v Chlumci. Byla to úzkorozchodná trať, kde jezdily malé vagónky s uhlím. Každý větší podnik dřív využíval jednoduchý a účinný systém železo na železo."

Špecinger mladší vysvětluje, že jejich koleje kdysi sloužily v dolech a lomech, železárnách, cihelnách nebo na pilách. On sám zkoumá historii řepařských drah a v depu mají i malé muzeum.

Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou
Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou
Zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou

Zahradní železnici založili v roce 1998 a každým rokem ji rozšiřují. Letos získali originální ruční závory na kliku, které donedávna sloužily na přejezdu v Novém Bydžově. Do jejich muzea přibylo i původní bydžovské návěstidlo.

Kdo se přijde svézt, dostane i historickou jízdenku

O víkendech po zahradě vozí děti i dospělé, každý si odnese i historickou lepenkovou jízdenku štípnutou originálními kleštěmi.

Malé lokomotivy si otec se synem vyrábějí sami: "Na jeden z výsypných vagónů, které jsou originální, jsme nasadili kapotu a motor z Jawy 250. Červená lokomotiva je zmenšeninou mašinek, které jezdily v průmyslu, teď jsem do ní zabudoval elektromotor z vrtačky. Je v měřítku jedna ku deseti," vysvětluje syn.

Atrakce na kolejích

Chlumecká zahradní železnice
- otevřeno o víkendech 2.-3., 16.-17., 23.-24. července, 6., 13.-14., 20.-21., 27.-28. srpna, 3., 10.-11., 17., 24.-25. září, 1.-2. října vždy 13-17 hodin
- vstupné 50 Kč, děti 25 Kč

Dětská železnice v Hradci Králové
- otevřeno květen, červen, září a říjen - pátek, sobota, neděle 10-17 hodin, ve středu na objednávku pro školky a školy, červenec a srpen denně 10-18 hodin
- jízdné 20 Kč

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř 
- otevřeno květen, červen, září - víkendy a svátky 9-16 hodin, červenec a srpen - úterý až neděle 9-16 hodin
- vstupné 60 Kč, zvýhodněné vstupné 40 Kč, děti od 3 do 6 let 20 Kč, děti do 3 let zdarma

Černá lokomotiva je o něco větší, také jezdí na kolejích o větším rozchodu. "Je to maketa parní lokomotivy, která jezdila na lesní železnici v Čiernem Balogu. Pára ji sice nepohání, ale dá se v ní topit, takže kouří," líčí Špecinger mladší.

Jeho otec s úsměvem dodává, že v komíně lokomotivy někdy udí klobásy. Po trati u rodinného domu běžně vozí těžký materiál jako štěrk, ale i posekanou trávu.

Chloubou Špecingera staršího je model švýcarské dráhy, kterou už čtvrtým rokem buduje na svahu za domem. Po té se už návštěvníci svézt nemohou, pouze pozorují modely v měřítku 1:22, které jsou věrné švýcarským předlohám. Okolo jsou z kamenů vytvořené hory, miniaturní smrčky a keře tvoří lesy, mezi nimiž protéká řeka a lokomotiva dokonce houká.

"Jsou to modely skutečných stanic, mostů, řek a tunelů Rhétské dráhy, jejíž vrcholová stanice Preda je ještě výš než naše Sněžka. Dokonce i ta blonďatá figurka je podle skutečné výpravčí," říká modelář, který několikrát do roka jezdí předlohu ve švýcarských Alpách studovat.

V Hradci vozí děti, v Jaroměři mají muzeum

Miniželeznici mají i v Hradci Králové, na rozdíl od té chlumecké ale nikdy nesloužila v terénu. Je menší a vloni ji otevřeli nadšenci jako atrakci pro děti. Celé rodiny se mohou o víkendech vozit v parku na náměstí 5. května. Vloni je vozila motorová lokomotiva, k vidění tam bývají i stroje parní.

Milovníci historie a parních strojů zase míří do Jaroměře. Letos uplynulo 30 let od ukončení parního provozu v tamní více než sto let staré strojové stanici. Dnes je v bývalé výtopně parních lokomotiv muzeum a mezi exponáty je osm parních lokomotiv, přičemž nejstarší pochází dokonce z roku 1873. K vidění jsou i nákladní a osobní vozy.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz