Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebevědomý Zeman agitoval U Letců. U piva, kořalky a s cigaretou

  10:12aktualizováno  10:12
Bývalý ministerský předseda a současný kandidát na prezidenta Miloš Zeman v sobotu besedoval v hradecké restauraci U Letců. Mezitím, co kouřil jednu cigaretu za druhou a popíjel pivo, lamentoval na adresu Miroslava Kalouska a navrhl hlasovat o církevních restitucích po švýcarském vzoru v referendu.

Miloš Zeman své odpovědi zapíjel pivem a pokuřoval jednu cigaretu za druhou. | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

Oblíbená zahradní restaurace U Letců u královéhradeckého letiště se stala v sobotu místem agitace Zemanovců a představení lídra Miloše Zemana coby kandidáta na prezidenta republiky.

"Pivo máte zadarmo a platí to lídr krajské kandidátky senátor Vladimír Dryml," zaznělo úvodem. Setkání se účastnilo kolem šedesáti posluchačů, z nich zjevně část stranických funkcionářů a jejich příznivců i z dalších okresů kraje.

Na začátku si postěžoval krajský lídr Strany práv občanů - Zemanovci a šéf vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml na to, že peníze míří do megalomanské stavby náchodské nemocnice a ne na opravu silnic v kraji.

Potom ale už hodinová beseda patřila Zemanovi, který nehovořil z pódia, ale od stolu v zahradním areálu a každou odpověď zapíjel pivem, popřípadě čirou tekutinou z menší sklenky. Zároveň pokuřoval jednu cigaretu za druhou, čímž tak trochu připomínal Václava Havla.

Hříšník Kalousek

Na rozdíl od někdejšího prezidenta ale Zeman coby kandidát na jeho křeslo oplývá zjevným sebevědomím pro své rétorské schopnosti, což dával od počáteční výzvy k "přátelské diskusi o problémech naší společné země" patřičně najevo.

"Navrhujeme, aby církevní restituce byly řešeny po švýcarském vzoru referendem," konstatoval Miloš Zeman.

Na další otázku připomínající přihrávku na smeč se s chutí pustil do ministra Miroslava Kalouska a sečetl mu všechny minulé hříchy od repase tanků, nákupu bitevníků, špatného odhadu růstu ekonomiky až po porušení slibu nezvyšování daní.

Do budoucna navrhuje šéf Zemanovců místo dnešních 14 volebních krajů hned 35 a aby si po vzoru komunálních voleb volič i v ostatních volbách vybíral kandidáty z více kandidátek najednou. A přidal ještě další podnět: "Navrhujeme, aby poslance, když kradou, odvolali sami voliči v daném volebním kraji v referendu."

Mírný nesouhlas u jednoho ze svých spolustraníků vzbudil Miloš Zeman svým tvrzením, že je pro českou účast v mezinárodních misích v boji proti mezinárodnímu terorismu a pro neobnovování základní vojenské služby.

Politiku přirovnal k hokeji

"Jak hodnotíte ministry z dob vaší vlády, jako byli Ivo Svoboda odsouzený za tunelování Liberty, Jaroslav Tvrdík na ministerstvu obrany a ministr vnitra Stanislav Gross?" zazněl dotaz mířící ze všech nejvíc "na tělo" expremiéra.

Zeman ale opět prokázal, že z čehokoliv umí vyklouznout a ještě pobavit. "Počet ministrů vlády je sedmnáct. Zmínil jste skóre, které je 14:3 podobně jako v hokeji. Většinou také nevyhrajete 10:0," reagoval.

Místy byl Zeman i pozitivní. Řada věcí se podle něj od roku 1989 v zemi zlepšila. "Vzpomeňte si, jak vypadaly české řeky. To byly někdy stoky a dnes jsou to často pstruhové řeky. Vzpomeňte si, jak vypadalo české ovzduší, kdy se lidé například na Ústecku dusili. Jak vypadaly kyselé deště v Krušných horách, které zničily tamní lesy, dnes jsou krásné a zdravé. Projeďte se městy a vesnicemi a zjistíte, jak země zkrásněla."

Jako prezident by raději podpořil vytvoření menšinové vlády vítězné strany tolerované největší opoziční stranou, než vládu s účastí komunistů. "Já jsem mohl v roce 1996 vytvořit vládu s komunisty a republikány. Ve Sněmovně by měla většinu. Ale odmítl jsem to a šel jsem do opozice," pochválil se.

"Jsem jeho odpůrcem, stojí za ním Šlouf"

Publikum zaujal, nenudil, hýřil citacemi osobností od Abrahama Lincolna přes Karla Čapka až po Vasila Bilaka a Vladimíra Mečiara. O kraji, v němž dostal prostor ke své řečnické show, se zmínil pouze v jedné větě, když za prosperitu polaskal Drymlovu vrchlabskou nemocnici.

" Z toho, co řekl, se mi nejvíc líbilo jeho vyjádření k církevním restitucím," řekl člen rychnovské buňky Zemanovců Jiří Stárek, jeden z nejmladších účastníků setkání převážně starších lidí.

"Ačkoli jsem odpůrcem Miloše Zemana, musím respektovat, že je nesmírně inteligentní a rétorsky zdatný. Když ho člověk slyší, jeho řeči se dá máloco vytknout, ale to, co dělal, bylo vždycky úplně jiné. Jako prezidenta bych ho nebral, protože vnesl do politiky spoustu arogance a sprostoty," řekl další účastník akce Petr Mikulčík z Hradce Králové, kterému vadí, že za Zemanem stojí Miroslav Šlouf.

"Za Zemanovy vlády byla spousta afér, sám žádné úplatky nebral, ale všichni kolem něj je brali plnými hrstmi. Jak potom může člověk věřit tomu, že on něco změní?" dodal Mikulčík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Najdete na iDNES.cz