Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebevědomý Zeman agitoval U Letců. U piva, kořalky a s cigaretou

  10:12aktualizováno  10:12
Bývalý ministerský předseda a současný kandidát na prezidenta Miloš Zeman v sobotu besedoval v hradecké restauraci U Letců. Mezitím, co kouřil jednu cigaretu za druhou a popíjel pivo, lamentoval na adresu Miroslava Kalouska a navrhl hlasovat o církevních restitucích po švýcarském vzoru v referendu.

Miloš Zeman své odpovědi zapíjel pivem a pokuřoval jednu cigaretu za druhou. | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

Oblíbená zahradní restaurace U Letců u královéhradeckého letiště se stala v sobotu místem agitace Zemanovců a představení lídra Miloše Zemana coby kandidáta na prezidenta republiky.

"Pivo máte zadarmo a platí to lídr krajské kandidátky senátor Vladimír Dryml," zaznělo úvodem. Setkání se účastnilo kolem šedesáti posluchačů, z nich zjevně část stranických funkcionářů a jejich příznivců i z dalších okresů kraje.

Na začátku si postěžoval krajský lídr Strany práv občanů - Zemanovci a šéf vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml na to, že peníze míří do megalomanské stavby náchodské nemocnice a ne na opravu silnic v kraji.

Potom ale už hodinová beseda patřila Zemanovi, který nehovořil z pódia, ale od stolu v zahradním areálu a každou odpověď zapíjel pivem, popřípadě čirou tekutinou z menší sklenky. Zároveň pokuřoval jednu cigaretu za druhou, čímž tak trochu připomínal Václava Havla.

Hříšník Kalousek

Na rozdíl od někdejšího prezidenta ale Zeman coby kandidát na jeho křeslo oplývá zjevným sebevědomím pro své rétorské schopnosti, což dával od počáteční výzvy k "přátelské diskusi o problémech naší společné země" patřičně najevo.

"Navrhujeme, aby církevní restituce byly řešeny po švýcarském vzoru referendem," konstatoval Miloš Zeman.

Na další otázku připomínající přihrávku na smeč se s chutí pustil do ministra Miroslava Kalouska a sečetl mu všechny minulé hříchy od repase tanků, nákupu bitevníků, špatného odhadu růstu ekonomiky až po porušení slibu nezvyšování daní.

Do budoucna navrhuje šéf Zemanovců místo dnešních 14 volebních krajů hned 35 a aby si po vzoru komunálních voleb volič i v ostatních volbách vybíral kandidáty z více kandidátek najednou. A přidal ještě další podnět: "Navrhujeme, aby poslance, když kradou, odvolali sami voliči v daném volebním kraji v referendu."

Mírný nesouhlas u jednoho ze svých spolustraníků vzbudil Miloš Zeman svým tvrzením, že je pro českou účast v mezinárodních misích v boji proti mezinárodnímu terorismu a pro neobnovování základní vojenské služby.

Politiku přirovnal k hokeji

"Jak hodnotíte ministry z dob vaší vlády, jako byli Ivo Svoboda odsouzený za tunelování Liberty, Jaroslav Tvrdík na ministerstvu obrany a ministr vnitra Stanislav Gross?" zazněl dotaz mířící ze všech nejvíc "na tělo" expremiéra.

Zeman ale opět prokázal, že z čehokoliv umí vyklouznout a ještě pobavit. "Počet ministrů vlády je sedmnáct. Zmínil jste skóre, které je 14:3 podobně jako v hokeji. Většinou také nevyhrajete 10:0," reagoval.

Místy byl Zeman i pozitivní. Řada věcí se podle něj od roku 1989 v zemi zlepšila. "Vzpomeňte si, jak vypadaly české řeky. To byly někdy stoky a dnes jsou to často pstruhové řeky. Vzpomeňte si, jak vypadalo české ovzduší, kdy se lidé například na Ústecku dusili. Jak vypadaly kyselé deště v Krušných horách, které zničily tamní lesy, dnes jsou krásné a zdravé. Projeďte se městy a vesnicemi a zjistíte, jak země zkrásněla."

Jako prezident by raději podpořil vytvoření menšinové vlády vítězné strany tolerované největší opoziční stranou, než vládu s účastí komunistů. "Já jsem mohl v roce 1996 vytvořit vládu s komunisty a republikány. Ve Sněmovně by měla většinu. Ale odmítl jsem to a šel jsem do opozice," pochválil se.

"Jsem jeho odpůrcem, stojí za ním Šlouf"

Publikum zaujal, nenudil, hýřil citacemi osobností od Abrahama Lincolna přes Karla Čapka až po Vasila Bilaka a Vladimíra Mečiara. O kraji, v němž dostal prostor ke své řečnické show, se zmínil pouze v jedné větě, když za prosperitu polaskal Drymlovu vrchlabskou nemocnici.

" Z toho, co řekl, se mi nejvíc líbilo jeho vyjádření k církevním restitucím," řekl člen rychnovské buňky Zemanovců Jiří Stárek, jeden z nejmladších účastníků setkání převážně starších lidí.

"Ačkoli jsem odpůrcem Miloše Zemana, musím respektovat, že je nesmírně inteligentní a rétorsky zdatný. Když ho člověk slyší, jeho řeči se dá máloco vytknout, ale to, co dělal, bylo vždycky úplně jiné. Jako prezidenta bych ho nebral, protože vnesl do politiky spoustu arogance a sprostoty," řekl další účastník akce Petr Mikulčík z Hradce Králové, kterému vadí, že za Zemanem stojí Miroslav Šlouf.

"Za Zemanovy vlády byla spousta afér, sám žádné úplatky nebral, ale všichni kolem něj je brali plnými hrstmi. Jak potom může člověk věřit tomu, že on něco změní?" dodal Mikulčík.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Najdete na iDNES.cz