Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tradice netradice, zemědělská škola v Kostelci stojí před sloučením

  • 1
Éra samostatné zemědělské školy v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku zřejmě končí, byť má za sebou téměř 120letou tradici. Protože nemá dost žáků, čeká ji nejspíš sloučení s místní obchodní akademií.

Optimalizační opatření musí schválit ještě krajští radní a zastupitelé. Návrh ve čtvrtek posvětil krajský výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Těsná většina členů doporučila ke sloučení 16 škol, jímž by jich vzniklo osm.

Jednotlivé školy zatím vyčkávají, v Kostelci to však ředitelé obou středních škol zveřejnili na svých webech už v druhé půlce ledna, když s nimi jednala krajská radní pro školství Táňa Šormová. Chtěli se vyhnout fámám a nejistotě mezi dětmi a rodiči.

„Musíme počkat, až to projde celým schvalovacím procesem, pak teprve můžeme s ředitelem obchodní akademie řešit konkrétní kroky. Přijímacím řízením, maturitními či závěrečnými zkouškami se naše škola bude zabývat samostatně určitě do 30. června,“ uvedla Yvona Bůžková, ředitelka Střední školy zemědělské a Středního odborného učiliště chladírenské a klimatizační techniky v Kostelci nad Orlicí.

Spolu s ředitelem obchodní akademie Václavem Pavelkou ujistili na internetu, že sloučení nebude pro současné ani budoucí studenty znamenat změny.

Zemědělská škola je adeptem na sloučení kvůli tomu, že se v počtu žáků dostala pod 240. Jde o limit prosazovaný vedením kraje. Konkrétně má zemědělská škola 221 žáků, obchodní akademie přibližně dvojnásobek.

Ubývá studentů oboru ekologie

Krajská radní Šormová se pro MF DNES k uvedenému návrhu na slučování škol kvůli svému pobytu v nemocnici nechtěla vyjádřit.

Před týdnem však v internetovém vysílání kraje případ kosteleckých škol vysvětlovala. Aby kraj na snižování počtu dětí v některých školách reagoval, což se týká i kostelecké zemědělské školy, podle ní vzešlo od krajských zastupitelů.

„Zemědělské obory bychom rádi pro oblast Kostelecka a vůbec rychnovského okresu udrželi, protože zemědělství tam má tradici, ale bohužel škola jde počtem žáků dolů. Je to i malým zájmem o zemědělské obory ze strany veřejnosti. Jiné řešení jak zachovat oborovou nabídku, než dát v jednom městě dvě školy dohromady, tam nemáme,“ řekla radní Šormová (nez. za KSČM).

Podle ní nepůjde o rušení žádné ze škol ani kteréhokoliv z oborů.

Kostelecká škola vyučuje tříleté obory na chladírenském učilišti a dva maturitní obory, agropodnikání a dále ekologii a životní prostředí. Právě ten je problematický, nikoli zemědělské obory, upřesnila ředitelka.

Dvě vlny optimalizace

  • Škola už má za sebou vlastně dvě vlny optimalizace. V roce 2003 vzala pod sebe chladírenské učiliště, tehdy jediné v republice, o jehož absolventy je zájem. Navíc v roce 2010 přistoupila na požadavek kraje a zbavila se přírodovědného lycea, tím jí však odpadla část zájemců.

Školy zřizované krajem projdou letos pilotním ověřováním organizace jednotného přijímacího řízení, které ministerstvo školství nabídlo školám s maturitními obory. Vloni na jaře přišlo k přijímacím zkouškám na střední školy a víceletá gymnázia zřizované Královéhradeckým krajem celkem 6 399 žáků.

„Na agropodnikání máme kolem 110 žáků ve čtyřech ročnících, na chladírenském učilišti míváme v ročníku od 18 do 22 žáků, takže jde o víceméně stabilní obory. Setrvale nám klesá počet žáků v oboru ekologie. Ten nás finančně stahuje pod potřebné limity,“ poznamenala ředitelka Bůžková.

Jeden z oslovených učitelů zemědělské školy si povzdechl, že kantoři vyvíjeli s žáky množství aktivit, ale perspektiva je teď nejasná. Nechtěl však situaci komentovat, protože vedení škol ani učitelé zatím nic bližšího nevědí.

Střední školy se potýkají s klesajícími počty dětí

Zemědělská škola bude přijímat přihlášky od zájemců o obory agropodnikání, zemědělec-farmář, elektromechanik pro zařízení a přístroje a pro maturitní nástavbu podnikání.

Na kosteleckou Obchodní akademii T. G. Masaryka se mohou hlásit žáci devátých tříd do oborů obchodní akademie, ekonomické lyceum a informační technologie.

Střední školy se potýkají s klesajícími počty dětí, leckde jsou poloprázdné (více čtěte zde). Podle radní Šormové se počty žáků dostanou na dno v roce 2017. Královéhradecký kraj finančně podporuje žáky v technických oborech, gymnáziím a lyceím už v předešlém roce nařídil konat přijímací zkoušky.