Živnostník roku 2012 David Smetana

Živnostník roku 2012 David Smetana | foto: Michal Klíma, MAFRA

Oválná cibule i modré brambory vynesly farmáři titul Živnostník roku

  • 5
Biozemědělec David Smetana ze Svobodných Dvorů na Královéhradecku převzal titul tuzemského Živnostníka roku. Pomohly mu jeho nápady, jimiž vylepšuje hospodaření na rodinném gruntu. Jeho specialitou je třeba oválná cibule, která se hospodyňkám dobře krájí.

Ačkoli se farmář Smetana přihlásil do soutěže až v poslední den, vyhrál na celé čáře. V esemeskovém hlasování zvítězil u veřejnosti, ve finále porazil třináct soupeřů. O titul se ucházelo celkem tři tisíce podnikatelů, z nichž napřed vybírala odborná porota.

Farma ve Svobodných Dvorech

  • zaměřuje se na brambory, zelí, česnek, cibuli a další tradiční zeleninu
  • hospodaří na 30 hektarech půdy
  • výpěstky jsou k dostání ve dvoře i v prodejnách zdravé výživy
  • zaměřuje se i na zdravé saláty

Zemědělec zaujal hlavně  kreativitou a schopností odlišit se od konkurence. Ocenění si převzal v úterý na pražském Žofíně. Na rodinném statku hospodaří jednadvacet let a každý rok se snaží přijít s nějakou novinkou.

"Loni jsme na trh přivedli novou odrůdu oválné cibule, která hospodyňkám usnadňuje krájení. Po oválné cibuli se jen zaprášilo," líčí farmář.

Letos zase představil modré brambory. "Obsahují více antioxidantů, a snižují tak riziko vážných onemocnění. Brambory se neujaly tak dobře, ale určitě nás to neodradilo. Už plánujeme novinky pro příští rok," řekl čerstvý Živnostník roku Smetana (rozhovor s ním čtěte zde).

Hospodářství převzal, když mu bylo devatenáct let. Nyní se s ženou stará o statek i penzion. Tradiční českou zeleninu pěstuje asi na třiceti hektarech a uvažuje i o jejím dalším zpracování, třeba o kysaném zelí. Pořádá i prohlídky a program pro školky a školy.

"Náš typický zákazník je především patriot, který oceňuje kvalitu. Lidé už zjistili, že pokud chtějí jíst opravdu zdravě a dobře, musí si za to připlatit. My opravdu kvalitní cibuli za korunu padesát nevypěstujeme. Takže pokud nechceme jíst tu z Polska nebo třeba česnek z Číny, musíme si za ně umět připlatit," tvrdí farmář.