Vladimíra Prachaře z Náchoda okouzlil svě původních obyvatel severní Ameriky, a tak se za nimi vydal (4.2.2015). | foto: Archiv Vladimíra Prachaře

Při Tanci Slunce se dějí zázraky, říká naturalizovaný indián z Náchoda

  • 0
Již několik let je Vladimír Prachař z Náchoda příslušníkem indiánského kmene Kainai ze západní Kanady. Svět původních obyvatel Ameriky si jej podmanil. O zážitky z pravidelných pobytů za oceánem se nyní dělí s návštěvníky Knihovny města Hradce Králové, kde má výstavu a chystá přednášku.

Má vzezření indiána. Nejen dlouhými vlasy a indiánskými ozdobami, ale také rysy v obličeji. Vladimír Arnie Prachař přitom žije v Náchodě a svět indiánů je jeho velkou vášní. Vždy začátkem léta vyráží do prérie za indiány z černonošského kmene Kainai. Během let se s obyvateli tamní rezervace úzce sblížil a dnes tam má dokonce příbuzné.

„Mezi indiány jezdím pravidelně od roku 2007. Poprvé jsem jel do rezervace Stand Off, kde jsou vítáni všichni na obřadu Tanec Slunce,“ říká Vladimír Prachař, který se původně o indiánech z národa Černonožců dozvěděl od kamarádky. Ta se s jedním z nich potkala a po jeho vyprávění se rozhodla do Kanady vyrazit.

„Následující rok jsem tam jel s ní. Indiáni ve mně od počátku viděli blízkého člověka, který mezi ně nejede za dobrodružstvím nebo senzací. Jako bych mezi ně patřil. Postupně jsem poznával jejich život a spiritualitu. Pojedu tam opět letos v červenci a srpnu. A také indiáni přijíždějí za mnou do Česka,“ pokračuje Vladimír Prachař.

Obřad je čtyřdenní modlitbou

Po otázce na obřad Tance Slunce usměvavý třiapadesátník zvážní. „To je opravdu těžká otázka. Tanec Slunce je hlavní indiánský obřad, koná se jednou za rok. Dějí se při něm zázraky, léčí se při něm a naplňují se přání a modlitby. Nedá se to popsat, neexistuje srovnatelný zážitek. Obřad je čtyřdenní modlitbou, při které se drží půst a tančí,“ popisuje Vladimír Prachař, který byl indiánkou z kmene Krí Rose adoptován za bratra a přijal za syna Jeremyho z kmene Shuswap.

Přitom má doma manželku a tři děti. „Moje žena má obrovské pochopení. Byla se mnou třikrát v Kanadě, poznala osobně mnoho mých přátel a účastnila se obřadů. Rozumí mé cestě a velice mě podporuje. Moji příbuzní v Kanadě jsou i její příbuzní,“ pochvaluje si Vladimír Prachař.

Rezervace číslo 148, kam jezdí, je jednou ze čtyř černonošských rezervací. Centrem oblasti je městečko Stand Off . „Je tam nemocnice, škola, obchod i benzinová pumpa. Indiáni však mají domy rozprostřené po rezervaci ležící v prérii, která je náhorní planinou, do níž se zařezávají koryta řek. Indiáni tradičně tábořili v údolích a žijí tam dodnes,“ vypráví.

Jeho výstava nazvaná Ni-Tsi-Ta-Pi, kanadští indiáni v přízemní galerii hradecké městské knihovny ve Wonkově ulici potrvá do 27. února. Přednáška Indiáni dnes se v knihovně uskuteční v pondělí 9. února od pěti hodin odpoledne.