Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změny v hradecké MHD budou tři měsíce zkušební. Lidé je kritizovali

  19:30aktualizováno  19:30
Na hradecký Dopravní podnik se kvůli plánovaným změnám v MHD v uplynulých dnech sesypala kritika. Představitelé vedení podniku i radnice proto nyní zařadili zpátečku a upozornili, že změny platné od 15. července budou pouze zkušební. Rozhodne se na podzim.

Změny s linkou číslo 9 vyvolaly v Hradci Králové nejvíce kritiky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle primátora Zdeňka Finka bude "zkušební provoz" trvat do poloviny října. "Změny od 15. července budou na zkušební dobu tří měsíců, poté je vyhodnotíme," zní teď z radnice i městské společnosti.

"Poté se k tomu vrátíme a od prosince či ledna, podle toho, jak to stihneme, bychom chtěli nastavit režim, který už bude trvalý," říká Fink. Rada města prý opatření navržené dopravním podnikem schválila až po debatě trvající půl druhé hodiny.

Co se také změní v jízdním řádu

  • linka č. 28 zcela zanikne
  • linka č. 9 nebude projíždět Malšovice
  • linka č. 5 bude končit na Slezském Předměstí
  • linka č. 11 už nebude jezdit přes Malšovu Lhotu, Flošnu ani Magistrát
  • linka č. 17 bude jezdit jen ze Svinar přes Malšovu Lhotu k zastávce Muzeum
  • linka č. 8 bude jezdit v hodinových intervalech mezi Malšovicemi a terminálem

Kompletní přehled změn najdete na www.dpmhk.cz

Poté, co Dopravní podnik postavil hradeckou veřejnost koncem června před hotovou věc a pomocí médií a letáků ve schránkách oznámil zrušení jedné linky a velké úpravy tras dalších čtyř, se začali ohrazovat zejména lidé žijící v okrajových částech Hradce, jež by měly změny v dopravě zasáhnout nejcitelněji.

Mimořádné schůze a stížnosti

Ozvaly se i komise místní samosprávy, které si stěžovaly, že s nimi nikdo žádné změny neprojednával.

Komise v místních částech Svinary a Malšova Lhota, které postihnou velké změny v obslužnosti linkami 11 a 17, se začátkem července sešly na mimořádných schůzích, kde řešily další postup.

"Zaznamenali jsme velký nesouhlas obyvatel naší městské části s novým trasováním a jízdním řádem. Nový návrh ztíží dostupnost polikliniky, způsobí problémy v dojíždění do zaměstnání v některých městských částech, ale třeba i dostupnost zájmových kroužků na základních uměleckých školách Habrmanova a Střezina," vyjmenovává možné následky předseda komise místní samosprávy v Malšově Lhotě Richard Nádvorník.

Čtenáři, kteří MF DNES napsali své názory na změny, argumentují tím, že části města, které úpravy postihnou, budou spíš čtvrtěmi druhé kategorie.

"Jsou Svinary a Slatina součástí Hradce, nebo jen kolonka s počtem obyvatel?" ptá se Romana Nohejlová.

Ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich připouští, že prostor pro přehodnocení změn bude: "Zatím shromažďujeme všechny poznatky, jednáme s komisemi a racionální dopady na dopravu budeme dále posuzovat a reagovat na ně. Negativní dopady se pak pokusíme odstranit," říká Kulich.

"Neprojednali to s námi předem"

Zástupci komisí, ale i někteří městští zastupitelé nebo řadoví občané kritizují, že dopravní podnik s nimi změny neprojednal dopředu, ale začal s tím až poté, co plánované úpravy zveřejnil.

"S našimi zastupiteli je nikdo neprojednával, dozvěděli jsme se o nich až ze sdělovacích prostředků stejně jako ostatní občané," říká zastupitel za Změnu pro Hradec Adam Záruba, který navrhuje, že správnou cestou by mohlo být využívání autobusů na stlačený zemní plyn (CNG).

"U takových autobusů se uvádí o 30 procent nižší provozní náklady oproti běžným vozům s dieselovými motory. Argumentem, proč to není možné zavést, byly vysoké pořizovací náklady, zejména na stavbu plnicí stanice," říká Záruba.

Dodal, že pořízení stanice podle odhadů stojí 20 milionů korun. "Jen každoroční výdaje na hokej jsou ve městě 19 milionů," uvádí srovnání.

Primátor Fink připouští, že by po vyhodnocení zkušebního provozu mohla nastat i situace, kdy by zastupitelé museli odsouhlasit navýšení příspěvku dopravnímu podniku.

"Představenstvo i město k tomu musí přistupovat jako zodpovědný hospodář. Devět milionů, které podniku chybí, bychom pak museli ušetřit někde jinde," upozorňuje primátor a dodává, že úbytek tří milionů cestujících by se mohl promítnout i do možného zdražení jízdného.

"Samozřejmě je i možné, že se jízdenky zdraží o dvě koruny, což zas není taková tragédie," tvrdí Fink a s nadsázkou říká, že hradecký dopravní podnik trpí tím, že je luxusní: "Za velmi slušný peníz obstarává obrovskou část města, což v mnoha podobně velkých městech není."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz