Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká MHD zdraží. Autobus pojede od září až do areálu nemocnice

  13:25aktualizováno  13:25
Nová linka královéhradecké hromadné dopravy pojede až do areálu fakultní nemocnice. Spojí ji s centrem města a ve zkušebním provozu začne jezdit od poloviny září. Další novinky chystané Dopravním podnikem už tak příjemné nejsou. Plánuje se totiž zdražování.

Městská hromadná doprava v Hradci Králové přidá novou linku zdarma. | foto: Dopravní podnik Hradec Králové

"Když jdu na internu, musím jít buď od zastávky U Dvora, která je přes silnici, nebo od zastávky u nemocnice, kde mi staví autobus taky, ale je to od ní zase kus cesty přes celý areál. Kdyby autobus vjížděl přímo do nemocnice, bylo by to ideální," říká pětaosmdesátiletá Božena Košutová, která se po operaci endoprotézy pohybuje o berli a do nemocnice musí chodit pravidelně na vyšetření.

Změny v hradecké MHD

* nová linka č. 19 spojující centrum města a areál fakultní nemocnice (od poloviny září v testovacím provozu)

* zdražení jednotlivé jízdenky placené městskou kartou o 1 korunu (návrh musí schválit zářijová rada a zastupitelstvo města, v platnost by mělo vejít od příštího roku)

* zdražení vybraných časových kupónů o 10 a 20 korun za měsíc (návrh musí schválit zářijová rada a zastupitelstvo města, v platnost by mělo vejít od příštího roku)

* zrušení papírových jízdenek kupovaných v trafice (návrh v horizontu 2-3 let)

Jí i mnoha dalším pacientům od podzimu usnadní život nová linka číslo 19, která bude zajíždět přímo do areálu špitálu. S jejím testováním chtějí hradecká nemocnice a Dopravní podnik začít zhruba od poloviny září.

Problém bude se zatáčkami

"Snažíme se nalézt řešení, jak by se k nám co největší procento obyvatel Hradce Králové dostalo bez velkých problémů. Ve zkušebním provozu čtyř měsíců chceme ověřit, jestli bude toto řešení schůdné. Trochu limitujícím faktorem pro nás je totiž průjezdnost, protože v areálu máme některé zatáčky dost ostře řezané, takže jejich průjezd nebude tak pohodlný, jako tomu je ve městě," říká ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Nová linka bude do rozlehlého areálu vjíždět novým vchodem a měla by mít celkem tři zastávky. Vedení nemocnice se s Dopravním podnikem po dobu zkušebního provozu dohodlo na provizorních zastávkách. "Poté bychom je samozřejmě dobudovali," říká Prymula.

Podle informací MF DNES pojede pouze ve všední dny hlavně ráno a dopoledne, kdy na vyšetření jezdí nejvíc lidí. Vůz začne jezdit ráno před 7 hodinou a skončí kolem 16 hodiny.

Papírové jízdenky zřejmě skončí

Devatenáctka spojí fakultku se středem města, kde pacienti snadno přestoupí na spoje do dalších částí města.

"Chtěli jsme tím vyjít vstříc lidem ze všech čtvrtí, abychom žádnou nediskriminovali. Ve městě se bude autobus otáčet po takzvaném malém okruhu kolem magistrátu města a Komenského ulicí zpět do nemocnice," přibližuje novinku technický náměstek ředitele hradeckého Dopravního podniku Vladimír Pejřil.

Po zhruba čtyřech měsících se zkušební provoz vyhodnotí a pak dojde k dalším úpravám, aby devatenáctka byla co nejefektivnější.

"Předpokládáme, že se upraví časy, ale třeba i trasa," říká náměstek a dodává, že o vhodném spojení s nemocničním areálem Dopravní podnik uvažoval už dlouho. "Určitě to nepřeženu, když řeknu, že dopravní obslužnost fakultní nemocnice v Hradci řešíme už několik desítek let," přiznává.

Nová linka však není poslední novinkou, kterých se cestující už brzo dočkají. Dopravní podnik od příštího roku plánuje i zdražování některých jízdenek a s největší pravděpodobností skončí i nákup papírových lístků v trafikách.

Městská doprava v Hradci Králové naposledy zdražovala loni v září. Papírová jízdenka tehdy podražila o korunu, jízdné placené čipovou kartou o dvě koruny a roční "permanentka" dokonce o 400 korun.
Nejčtenější

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

První kapitán hradecké éry odchází. Nevím, co bude dál, říká Šimánek

Hradecký Jiří Šimánek (uprostřed) si proklestil cestu před brankáře Šimona...

Hokejový útočník Jiří Šimánek nebude od příští sezony hrát za hradecký Mountfield, devětatřicetiletý hráč končí poté,...Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

TOP 09 se změnila ve fanklub. Odcházím ale v dobrém, říká Vedlich

Začíná oprava Bílé věže v Hradci Králové. Úvodní slovo pronesl náměstek...

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich opouští půl roku před komunálními volbami TOP 09. V rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

Najdete na iDNES.cz