Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká MHD zdraží. Autobus pojede od září až do areálu nemocnice

  13:25aktualizováno  13:25
Nová linka královéhradecké hromadné dopravy pojede až do areálu fakultní nemocnice. Spojí ji s centrem města a ve zkušebním provozu začne jezdit od poloviny září. Další novinky chystané Dopravním podnikem už tak příjemné nejsou. Plánuje se totiž zdražování.

Městská hromadná doprava v Hradci Králové přidá novou linku zdarma. | foto: Dopravní podnik Hradec Králové

"Když jdu na internu, musím jít buď od zastávky U Dvora, která je přes silnici, nebo od zastávky u nemocnice, kde mi staví autobus taky, ale je to od ní zase kus cesty přes celý areál. Kdyby autobus vjížděl přímo do nemocnice, bylo by to ideální," říká pětaosmdesátiletá Božena Košutová, která se po operaci endoprotézy pohybuje o berli a do nemocnice musí chodit pravidelně na vyšetření.

Změny v hradecké MHD

* nová linka č. 19 spojující centrum města a areál fakultní nemocnice (od poloviny září v testovacím provozu)

* zdražení jednotlivé jízdenky placené městskou kartou o 1 korunu (návrh musí schválit zářijová rada a zastupitelstvo města, v platnost by mělo vejít od příštího roku)

* zdražení vybraných časových kupónů o 10 a 20 korun za měsíc (návrh musí schválit zářijová rada a zastupitelstvo města, v platnost by mělo vejít od příštího roku)

* zrušení papírových jízdenek kupovaných v trafice (návrh v horizontu 2-3 let)

Jí i mnoha dalším pacientům od podzimu usnadní život nová linka číslo 19, která bude zajíždět přímo do areálu špitálu. S jejím testováním chtějí hradecká nemocnice a Dopravní podnik začít zhruba od poloviny září.

Problém bude se zatáčkami

"Snažíme se nalézt řešení, jak by se k nám co největší procento obyvatel Hradce Králové dostalo bez velkých problémů. Ve zkušebním provozu čtyř měsíců chceme ověřit, jestli bude toto řešení schůdné. Trochu limitujícím faktorem pro nás je totiž průjezdnost, protože v areálu máme některé zatáčky dost ostře řezané, takže jejich průjezd nebude tak pohodlný, jako tomu je ve městě," říká ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Nová linka bude do rozlehlého areálu vjíždět novým vchodem a měla by mít celkem tři zastávky. Vedení nemocnice se s Dopravním podnikem po dobu zkušebního provozu dohodlo na provizorních zastávkách. "Poté bychom je samozřejmě dobudovali," říká Prymula.

Podle informací MF DNES pojede pouze ve všední dny hlavně ráno a dopoledne, kdy na vyšetření jezdí nejvíc lidí. Vůz začne jezdit ráno před 7 hodinou a skončí kolem 16 hodiny.

Papírové jízdenky zřejmě skončí

Devatenáctka spojí fakultku se středem města, kde pacienti snadno přestoupí na spoje do dalších částí města.

"Chtěli jsme tím vyjít vstříc lidem ze všech čtvrtí, abychom žádnou nediskriminovali. Ve městě se bude autobus otáčet po takzvaném malém okruhu kolem magistrátu města a Komenského ulicí zpět do nemocnice," přibližuje novinku technický náměstek ředitele hradeckého Dopravního podniku Vladimír Pejřil.

Po zhruba čtyřech měsících se zkušební provoz vyhodnotí a pak dojde k dalším úpravám, aby devatenáctka byla co nejefektivnější.

"Předpokládáme, že se upraví časy, ale třeba i trasa," říká náměstek a dodává, že o vhodném spojení s nemocničním areálem Dopravní podnik uvažoval už dlouho. "Určitě to nepřeženu, když řeknu, že dopravní obslužnost fakultní nemocnice v Hradci řešíme už několik desítek let," přiznává.

Nová linka však není poslední novinkou, kterých se cestující už brzo dočkají. Dopravní podnik od příštího roku plánuje i zdražování některých jízdenek a s největší pravděpodobností skončí i nákup papírových lístků v trafikách.

Městská doprava v Hradci Králové naposledy zdražovala loni v září. Papírová jízdenka tehdy podražila o korunu, jízdné placené čipovou kartou o dvě koruny a roční "permanentka" dokonce o 400 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Najdete na iDNES.cz