Polib a jeď. Hradec uvažuje o značkách, které povolí krátké parkování

  14:58aktualizováno  14:58
Zastupitelka Hradce Králové přišla s návrhem, který by mohl učinit trochu snesitelnějším tolik kritizované parkování ve městě. U některých škol, sportovišť nebo úřadů by se mohly objevit značky K+R, u nichž by se pár minut nemuselo platit.
Značka Kiss and Ride neboli Polib a jeď už se v Česku používá dva roky (ilustrační foto).

Značka Kiss and Ride neboli Polib a jeď už se v Česku používá dva roky (ilustrační foto). | foto: Martin Pinkas, MAFA

Aleš Dančák z Hradce Králové má dvě děti. Karolínu a Jakuba každý den rozváží do škol nebo na odpolední lekce kytary a na fotbal. Když však potřebuje v centru města jen na pár minut zaparkovat, má velký problém.

Kiss and Ride aneb Polib a jeď

Dopravní značku K+R znají česká dopravní pravidla už dva roky. Dodnes se však používá pouze u zastávek hromadné dopravy, nejčastěji v Praze u stanic metra, kde řidiči potřebují rychle vysadit nebo vyzvednout pasažéra.

Podle ministerstva dopravy by pro vyzvedávání dětí u škol byla nutná speciální verze této značky, ale dopravní resort na její podobě zatím nepracuje, protože prý na silnicích máme více značek, než je třeba.

Vyhláška praví, že: "Tato značka označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy."

"Na mnoha místech před úřady nebo školami se zastavit nedá nebo je parkování placené. Já však chci pouze vysadit kluka a dovést ho na stadion nebo se na skok zastavit na úřadě. Přijde mi to nesmyslné," říká.

Jemu i dalším řidičům by však mohla pomoct drobná úprava systému parkování. Používá se i jinde ve světě a nese chytlavý název Kiss and Ride (K+R) neboli Polib a jeď. Funguje tak, že u úřadů, školek nebo sportovišť město vyvěsí značky, u kterých může auto na 10 až 15 minut bezplatně zastavit.

Parkování je hradecký evergreen

"Signálů, že by lidé chtěli takovou věc v Hradci mít, je hodně. Lidé jsou s parkováním ve městě nespokojeni, připadá jim příliš drahé. Toto je cesta, jak ušetřit lidem peníze, aby nemuseli platit kvůli několikaminutovému zastavení," argumentuje zastupitelka a autorka návrhu Tereza Nyklíčková z ČSSD, která se teď novinku snaží prosadit.

Nové značky by tak mohly podle obhájců návrhu vzniknout například u Biskupského gymnázia, Stadionu Slavia nebo u ZUŠ Jitro.

"Už před dvěma lety jsem říkal, že hřiště Slavia v Orlické kotlině je nesmyslný případ, kde není ani pořádné parkoviště, a přesto se tam musí platit. Rodiče, kteří si sem jezdí pro děti a chtějí třeba jen prohodit slovo s trenérem, musí hned vytáhnout peněženku," stěžuje si zastupitel Jiří Kocourek.

Radnice projektu moc nefandí

Návrh podpořili na dubnovém zasedání i další zastupitelé Hradce Králové a většinou 24 hlasů ho přijali.

"Zavedení značky Kiss and Ride v Hradci Králové, kde parkovací systém ovládá kritizovaná firma ISP, může být alespoň drobným ulehčením pro místní obyvatele. Bylo by dobré, aby značka byla umístěna nejen u nádraží, ale i u sportovišť nebo u škol, kde rodiče doprovází a vyzvedávají své děti," míní Martin Hanousek ze Změny pro Hradec.

Jestli se značky ve městě objeví, je však stále nejasné. Vedení města totiž projektu nakloněné příliš není. Vyřešit se také musí otázka, kde mohou být podle zákona značky umístěné a kde nikoli.

"Osobně si myslím, že parkování před školami lze řešit i jinými způsoby. Zřizování celého systému K+R by bylo velmi nákladné. Muselo by dojít ke zpracování projektů pro každé zařízení, stavebním úpravám, nákupu nových značek a otázkou by bylo také vyjednávání s ISP. Projekt máme nyní částečně ukotvený v koncepci cyklodopravy a mohla by se jím zabývat například komise pro dopravu," uvádí náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich.

Zastupitelé, kteří hlasovali pro zavedení bezplatného parkování, jsou však optimisté. "Zbraně rozhodně neskládáme. Návrh jsme předložili radě, aby ho realizovala," uvedl zastupitel Kocourek.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

Bezdomovec: na ulici to není život, na děti se chodím dívat ke škole

Pepík je bezdomovcem rok a půl. Snaží se pracovat, aby se mohl vrátit do...

Bezdomovec Josef, který trvá na oslovení Pepík, dostal od manželky ultimátum. Buď se změní a najde si práci, nebo mu...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Další z rubriky

Vznik republiky slavil Trutnov až v prosinci, německá většina stát odmítla

Symbolem monarchie byla v Trutnově socha Josefa II. Češi ji odstranili v roce...

Pouze vyvěšením červenobílého praporu si Češi v tehdy německém Trutnově připomněli 28. října 1918 vyhlášení...

Vzdělávací centrum za čtvrt miliardy v Hradci nebude, budova hledá využití

Vizualizace nového vědeckého centra v Hradci Králové.

Radnice v Hradci Králové bude hledat novou náplň pro areál základních škol v Lipkách. Město tam původně plánovalo vznik...

Lanovka na Sněžku je po údržbě v provozu, kvůli větru ale jen částečně

Ilustrační snímek

Kabinová lanovka na Sněžku je po pravidelné podzimní údržbě znovu v provozu. Kvůli silnému větru ale jezdí jen spodní...

Najdete na iDNES.cz