Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to msta, hájil se muž obžalovaný ze znásilnění čtyřletého chlapce

  14:47aktualizováno  14:47
Krajský soud v Hradci Králové projednává otřesný případ se sexuálním motivem. Výslech čtyřiašedesátiletého muže trval více než hodinu. Obžaloba ho viní z dvojnásobného znásilnění čtyřletého vnuka.
Výslechová místnost pro dětské oběti a svědky trestných činů v Hradci Králové.

Výslechová místnost pro dětské oběti a svědky trestných činů v Hradci Králové. | foto: Policie ČR

Muž závažné obvinění už na počátku líčení důrazně odmítl: „To je něco, co bych nikdy v životě nespáchal. Jsou to nehorázné pomluvy. Nebyl bych toho ani schopný. První, co mě napadlo, bylo, že vnuka proti mně poštvala moje bývalá družka. Žárlila. K mojí škodě jsem měl o kluka starost.“

Obžalovaný také odmítl, že by před příbuznými či na veřejnosti masturboval nebo že by chodil nahý před svým vnukem. Na svoji obhajobu uvedl, že se řadu let věnoval práci s dětmi: jezdil jako vedoucí na tábory, vedl zájmové kroužky, a přitom si na něho nikdo z dětí ani jejich rodičů nikdy nestěžoval.

Ochrana oběti

Případ je velmi citlivý, chlapce ani obžalovaného nelze jmenovat kvůli jejich příbuzenskému vztahu. Redakce nesmí uvádět nic konkrétního ani k místům činu. Zákon na ochranu obětí zločinů totiž zakazuje uvádět jakékoli informace, které by vedly k identifikaci poškozených.

Podle spisu loni na počátku roku a pak v létě znásilnil na dvou různých místech východních Čech svého teprve čtyřletého vnuka. K tíži obžalovaného je i to, že chlapec byl tak malý, že podle spisu nebyl schopen chápat, co mu děda provádí.

V minulosti byl obžalovaný už třikrát odsouzen, dvakrát za obnažování na veřejnosti a jednou za sex s nezletilými dívkami.

„Po tom obnažování jsem si uvědomil, že je to už za hranou. Byl jsem opilý. Pak jsem se začal řádně chovat. Přestal jsem chodit do hospody, omezil jsem alkohol,“ řekl soudu muž, který před lety prodělal protialkoholní a ambulantní sexuologickou léčbu.

Výpověď chlapce soud přehrál ze záznamu

V jednací síni vypovídala matka dítěte a jeho další příbuzní, kteří se staví na chlapcovu stranu a považují jeho výpověď za věrohodnou. S výpovědí malého chlapce se všichni, kdo jednání u krajského soudu sledovali, mohli seznámit prostřednictvím videozáznamu z jeho výslechu na policii.

Dítě za pomoci loutek podrobně popsalo vše, co se mu stalo. Možné je však zveřejnit jen zlomek výpovědi, protože většina z toho, co chlapec ukázal a řekl, je eticky nepřípustná.

„Víš, proč jsou tady ty kamery? Aby nahrávaly to naše povídání, abys to nemusel říkat ještě jednou,“ mluví na videu pomalu a vlídně policistka. Na záběru jsou vidět tři ženy, které se „výslechu“ účastní - žádné uniformy, žádná strohá cela. Statická kamera zabírá shora celou scénu a místnost připomíná obývající pokoj.

Na videozáznamu se dítě chová velmi bezprostředně. Nejdříve sedí na gauči, pak se houpe na dětské židli nebo chodí po místnosti. Na dotaz, kolik mu je let, chlapec na prstech ruky ukáže, že mu jsou čtyři roky.

„O tom bláznivým dědovi plešákovi nebudeme povídat, nebudeme o něm mluvit. Opravdu ne. Budeme se bavit o něčem jiným,“ říká na začátku chlapec. Postupně se však rozhovoří.

„Hoch plete páté přes deváté. Navedli ho, co má říkat,“ komentoval obžalovaný. Za znásilnění mu hrozí až 12 let vězení. Podle znalců trpí několika sexuálními poruchami: hebefilií, tedy náklonností k dospívajícím dívkám a hypersexualitou, závislostí na sexu a sexuální nezdrženlivostí.

Obžalovaného zadržela loni v létě zásahová jednotka, protože policie měla podezření, že je ozbrojen. Vlastnil totiž zbrojní průkaz a měl legálně drženou pistoli.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz