Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afrika jako na dlani? Léta duté heslo v zoo ve Dvoře konečně platí

  15:44aktualizováno  15:44
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem načne v sobotu už 67. letní sezonu. A lákadla jsou tentokrát skutečná: sedmdesátimetrová lávka ve výšce žirafích očí, obří lanový hrad, velké slevy vstupného, adrenalinové zážitky a nová nosorožčí slečna. Ale hlavně je to Afrika jako na dlani.

Ředitel zoo Přemysl Rabas ukazuje nový hrad. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tímto sloganem láká návštěvníky zoo, která loni trhla smutný rekord - návštěvníků přišlo nejméně za posledních osmnáct let. Kritika se valila na autosafari, výši vstupného nebo ředitelku.

Fotogalerie

Až v sobotu zahájí zahrada již svou 67. letní sezonu, slibuje úplně novou éru. Zatímco slogan ještě nedávno poněkud kulhal, redakce MF DNES měla možnost otestovat, že největší krajské turistické lákadlo to s Afrikou jako na dlani konečně myslí vážně.

Nestandardním krokem je poměrně razantní zlevnění vstupného. Jestliže ještě před dvěma lety čtyřčlenná rodina zaplatila 960 korun, nyní dá za celodenní návštěvu zoo včetně projížďky safaribusem mnohem přijatelnějších 700 korun.

Změn v cenové politice je mnohem více, avšak to nejdůležitější nečeká u pokladen, ale uvnitř.

Tesaři dokončili lanový hrad, lávka dovede lidi nad žirafí stádo

Když se do ředitelského křesla ve Vágnerově vile v listopadu poprvé usadil nový šéf zahrady Přemysl Rabas, slíbil řadu změn.

Tou zdaleka nejviditelnější je obrovský lanový hrad, který vyrostl hned u parkoviště. Přestože ještě ve čtvrtek na něm pracovalo několik tesařů, už v sobotu bude zadarmo k dispozici.

"Ten hrad se sice tváří jako velké dětské hřiště, ale vyřádí se tu i dospělí. Aspoň já tady relaxuju několikrát týdně," přiznává Rabas.

Největší pýchou nového ředitele je však více než 70 metrů dlouhá dřevěná lávka, která se klene přímo nad "stepí", kde se už v sobotu bude popásat třicetihlavé stádo žiraf.

"Ta lávka vede přímo ve výšce očí žiraf. Zvířata budou opravdu na dosah ruky a lidé se bez nadsázky ocitnou uprostřed stáda," vychvaluje ředitel lávku za dva miliony korun.

O kritizované safari se podělí auta a pěší

Nekonečná zima a těžký sníh jen na voliérách napáchaly škody za desítky tisíc korun, avšak Rabas se dušuje, že nikdo nic nepozná.

A protože neskrývaně nejdůležitějším cílem je konečně zastavit propad návštěvnosti, poměrně značné úpravy se dočká i tolik kritizované autosafari. Safaribusy se od soboty vrátí na původní okruh.

Volné výběhy si budou moci lidé projet i ve vlastním voze, ale už se autem nedostanou do sekce kolem výběhů nosorožců a žiraf. Tato část bude až k pavilonu lvů po dvou letech opět patřit jen pěším. 

Bude lanový park i africká pláň

U jezírka s pelikány navíc brzy vznikne adrenalinový lanový park v korunách stromů, v plánu je dokonce sestěhování opičí tlupy přímo pod šplhající návštěvníky.

Dvorské safari také ještě do léta dostane Viktoriiny vodopády. "Bude to věrný 3D obraz namalovaný na silnici," říká Rabas.

Dubovo-akátová lávka, která se bezpochyby stane letošním hitem zahrady, se příští rok dočká dalšího podstatného rozšíření a povede přímo k výběhu nosorožců.

"Zmizí příkopy i silnice a vznikne velká africká pláň. Nechceme, aby to tu vypadalo jako chlívy v JZD. To, co bylo moderní před 30 lety, dnes už zdaleka nestačí," vykládá Rabas.

Ten naznačil i směřování zahrady: "Budeme ustupovat od neafrických zvířat."

Potvrzuje to i příchod dvoutunové nosorožčí slečny Jessiky, od níž si zoo slibuje potomky. Úplně novými přírůstky jsou také mangusty trpasličí, papoušci hnědí a holubi afričtí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz