Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorská zoo chce zpět do Evropy, plány může narušit nosorožec Eliška

  8:10aktualizováno  8:10
Zatímco odchod královédvorské zoo z evropské asociace, který zavinila bývalá ředitelka, byl rychlý, návrat bude komplikovaný. A narušit jej může i plán vrácení nosorožce Elišky do Afriky.

Dvůr se musí připravit na šťouravou inspekci komisařů, podmínkou je návratu do asociace je i to, že EAZA nebude nic namítat proti návratu nosorožčí slečny Elišky do přírody. | foto: Zoo Dvůr Králové

Když zoo ve Dvoře Králové před čtyřmi lety raději sama vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), tehdejší ředitelka Dana Holečková to považovala za okrajovou záležitost a tvrdila, že její „Afrika na dlani“ žádné členství nepotřebuje.

Přestože její nástupce Přemysl Rabas i po svém nástupu Holečkovou hájil, nyní chce dovést zoo zpátky do Evropy.

I když sama EAZA už na jaře naznačila, že Dvůr Králové má dveře otevřené, náprava zpřetrhaných pout a návrat do chovných a výměnných programů vůbec nebude snadný.

„Vstup nebude ani trochu jednoduchý a je jasné, že to nějakou dobu potrvá. Každopádně postoj Dvora Králové a snahu o návrat chápu,“ říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, který je členem rady EAZA.

Určitě nebude stačit pouhé projednání na podzimním zasedání asociace. Dvůr se musí připravit na šťouravou inspekci komisařů, podmínkou je rovněž podrobná strategie rozvoje a také to, že EAZA nebude nic namítat třeba proti návratu nosorožčí slečny Elišky do přírody. 

„Na naší strategii nepřišlo žádné negativní stanovisko“

Právě převoz čtyř nosorožců severních do Keni v roce 2009 se stal rozbuškou pozdějších neshod s asociací a začátkem konce dvorské zoo v seznamu členů.¨

„Naši strategii týkající se navracení zvířat do přírody jsme již zpracovali, rozeslali všem organizacím, které patří do asociace, a nepřišlo ani jedno negativní vyjádření. Také výbor komise EAZA o našem záchranném programu určitě ví. Můžeme se domnívat, že ten bude zřejmě nejdůležitějším bodem jednání o našem případném návratu,“ míní zástupce ředitele dvorské zoo Jaroslav Hyjánek.

Dopady neuváženého rozhodnutí o vystoupení z asociace dvorská zahrada pocítila už několikrát. Nejdříve přišla o chovnou samici vzácné pralesní žirafy okapi a také o možnost zabydlet nový pavilon goril, který patří jen samci Tadaovi. 

Zabouchla si ale také dveře před možností získat další druhy a projevilo se to i při snaze o vývoz zvířat.

„Nemůžeme spolupracovat na evropských chovných programech. Měli jsme spoustu odchovaných mláďat, která jsme nabízeli k chovu, ale asociace je odmítala, protože nejsme jejím členem. Členství je nutné také k chovu okapi, na kterém bychom rádi spolupracovali,“ pokračuje Hyjánek.

Znovuzískání mezinárodní prestiže a důvěry může Dvoru trvat až dva roky. „Čtyřletý výpadek byl obrovská chyba. Přičítám to na vrub bývalému vedení, které z nějakých nepochopitelných důvodů spolupráci neuváženě odsoudilo. Snahu o nápravu pochopitelně vítám,“ říká bývalý ředitel dvorské zoo Ivan Pojar.

Do světové asociace se Dvoru vracet nechce

Ačkoli turisty nejvyhledávanější atrakce východních Čech nepopírá snahu o návrat do Evropy, o znovupřijetí do světové asociace (WAZA), odkud byla po obvinění z obchodování se zvířaty vyloučena předloni, se však pokoušet nechce.

„Náš návrat by byl zbytečný. Světovou asociaci považujeme za prestižní organizaci, která kromě kontaktů po světě nemá příliš velký význam,“ soudí Hyjánek.

Důvod světového vyloučení byl prý velmi podobný důvodu nuceného odchodu z Evropy. Podle čestného člena WAZA Vladislava Jirouška byl jeho příčinou obchod se zvířaty. 

„Dvůr se po vystoupení z EAZA necítil vázán žádnými pravidly, a tak zvířata prodával, jak chtěl a také kam chtěl. Dostal se pod masivní tlak, neuhnul, a tak padl,“ připomíná Jiroušek a dodává, že vyloučení bylo osobní pomstou za chování exšéfky Holečkové.

O tom, že dvorská zoo chytila nový dech, vypovídá kromě snah o návrat do asociace i návštěvnost. Zatímco v roce 2012 do ní dorazilo pouze 371 tisíc lidí, vloni jich bylo asi 405 tisíc a vzestupný trend pokračuje i letos. „Metu 400 tisíc podle všeho vysoko překročíme,“ je přesvědčen Hyjánek.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz