Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do safari ve Dvoře přibude smečka afrických lvů s ozbrojeným dohledem

  7:14aktualizováno  7:14
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem horečně shání šelmy, začala totiž budovat lví safari za 16,5 milionu korun. Nové výběhy bude od příští sezony obývat smečka šesti až dvanácti lvů, kterou návštěvníci uvidí z oken svých aut či safaribusů.

Lví smečka v africké divočině. | foto: Přemysl Rabas, Zoo Dvůr Králové

Zatímco se zvířata nyní stěhují z letních výběhů do zimovišť, protože brány Afrického safari Josefa Vágnera se minulou neděli zavřely, vedení královédvorské zoo se pouští do budování další atrakce. Až se v květnu příštího roku safari pro veřejnost znovu otevře, podívají se návštěvníci i do zbrusu nového výběhu lvů.

Fotogalerie

Práce na lvím safari už začaly. Do příští sezony vznikne nedaleko starého pavilonu pro lvy u nástupiště safaribusů pavilon nový. Modernější a s větší kapacitou, který nabídne lidem vyhlídku přímo do výběhů.

„Pěší návštěvníci budou moci pozorovat větší počet lvů než dosud za daleko lepších podmínek. Na areál pavilonu bude navazovat výběh, který lze projet vlastním vozidlem nebo safaribusem v rámci zážitkového programu,“ plánuje ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Nová půlkilometrová asfaltová silnice povede přes nové a mnohem větší výběhy pro lvy a prodlouží dosavadní safari trasu zhruba na 3,5 kilometru.

„Do areálu, kde budou volně vypuštěni lvi, se bude projíždět speciálně uzpůsobenými branami a při provozu tu bude stálý ozbrojený dohled,“ upřesnil bezpečnostní opatření Rabas.

Zoo chce získat africké lvy, samici lva indického vymění

V novém areálu by se mělo zabydlet šest až dvanáct šelem. Protože se dvorská zoo orientuje na africká zvířata, bude to smečka lvů berberských.

Ti nahradí lvy indické, které chovala dosud. Nyní žije ve Dvoře jen starší lvice lva indického Avaini, která letos na jaře osaměla. Teprve šestiletého Brahmu totiž kvůli vážné nemoci musela zoo utratit.

Kolik bude lví safari stát?

Celkové náklady na vybudování lvího safari se vyšplhají na 16,5 milionu korun. Rada Královéhradeckého kraje už schválila dotaci tři miliony korun pro letošní rok, dalšími třemi miliony přispěje v roce 2015. Přes 10 milionů uhradí zoologická zahrada, které se v poslední době opět vracejí a zvyšují tržby návštěvníci (více zde).

Vzápětí se do zoo nastěhovali dvouletí bratři Napoleon s Bartem, lvi berberští z olomoucké zoologické zahrady (více se dočtete zde). Tento druh už ve volné přírodě nenajdete a v zajetí žije pouhých 77 jedinců.

Jak takového lva zoo získá? „Nejběžnější praxí je výměna za jiná zvířata. V současné době máme rozjednanou spolupráci s několika jinými zahradami. Výměnu musíme optimalizovat co do pohlaví a věku tak, aby si jednotlivá zvířata ve smečce sedla a aby se dala pospojovat. Pokud se nám to podaří, chtěli bychom mít dva samce a k nim více samic, jako je to v přírodě,“ vysvětlila zooložka Gabriela Kunešová, která má ve dvorské zoo na starosti šelmy.

Původní lvinec vznikl na začátku 90. let minulého století, ale jeho vnitřní část nebyla přístupná, a tak když se lvi rozhodli odpočívat uvnitř, návštěvníci krále zvířat neviděli. Proto vznikl nový pavilon přístupný po celý rok. Vedení zoo plánuje také rekonstrukci pavilonů pro nosorožce a žirafy, jednou by se snad mohli vrátit i hroši, kteří ve Dvoře už 12 let chybí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz