Lví smečka v africké divočině.

Lví smečka v africké divočině. | foto: Přemysl Rabas, Zoo Dvůr Králové

Do safari ve Dvoře přibude smečka afrických lvů s ozbrojeným dohledem

  • 1
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem horečně shání šelmy, začala totiž budovat lví safari za 16,5 milionu korun. Nové výběhy bude od příští sezony obývat smečka šesti až dvanácti lvů, kterou návštěvníci uvidí z oken svých aut či safaribusů.

Zatímco se zvířata nyní stěhují z letních výběhů do zimovišť, protože brány Afrického safari Josefa Vágnera se minulou neděli zavřely, vedení královédvorské zoo se pouští do budování další atrakce. Až se v květnu příštího roku safari pro veřejnost znovu otevře, podívají se návštěvníci i do zbrusu nového výběhu lvů.

Práce na lvím safari už začaly. Do příští sezony vznikne nedaleko starého pavilonu pro lvy u nástupiště safaribusů pavilon nový. Modernější a s větší kapacitou, který nabídne lidem vyhlídku přímo do výběhů.

„Pěší návštěvníci budou moci pozorovat větší počet lvů než dosud za daleko lepších podmínek. Na areál pavilonu bude navazovat výběh, který lze projet vlastním vozidlem nebo safaribusem v rámci zážitkového programu,“ plánuje ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Nová půlkilometrová asfaltová silnice povede přes nové a mnohem větší výběhy pro lvy a prodlouží dosavadní safari trasu zhruba na 3,5 kilometru.

„Do areálu, kde budou volně vypuštěni lvi, se bude projíždět speciálně uzpůsobenými branami a při provozu tu bude stálý ozbrojený dohled,“ upřesnil bezpečnostní opatření Rabas.

Zoo chce získat africké lvy, samici lva indického vymění

V novém areálu by se mělo zabydlet šest až dvanáct šelem. Protože se dvorská zoo orientuje na africká zvířata, bude to smečka lvů berberských.

Ti nahradí lvy indické, které chovala dosud. Nyní žije ve Dvoře jen starší lvice lva indického Avaini, která letos na jaře osaměla. Teprve šestiletého Brahmu totiž kvůli vážné nemoci musela zoo utratit.

Kolik bude lví safari stát?

Celkové náklady na vybudování lvího safari se vyšplhají na 16,5 milionu korun. Rada Královéhradeckého kraje už schválila dotaci tři miliony korun pro letošní rok, dalšími třemi miliony přispěje v roce 2015. Přes 10 milionů uhradí zoologická zahrada, které se v poslední době opět vracejí a zvyšují tržby návštěvníci (více zde).

Vzápětí se do zoo nastěhovali dvouletí bratři Napoleon s Bartem, lvi berberští z olomoucké zoologické zahrady (více se dočtete zde). Tento druh už ve volné přírodě nenajdete a v zajetí žije pouhých 77 jedinců.

Jak takového lva zoo získá? „Nejběžnější praxí je výměna za jiná zvířata. V současné době máme rozjednanou spolupráci s několika jinými zahradami. Výměnu musíme optimalizovat co do pohlaví a věku tak, aby si jednotlivá zvířata ve smečce sedla a aby se dala pospojovat. Pokud se nám to podaří, chtěli bychom mít dva samce a k nim více samic, jako je to v přírodě,“ vysvětlila zooložka Gabriela Kunešová, která má ve dvorské zoo na starosti šelmy.

Původní lvinec vznikl na začátku 90. let minulého století, ale jeho vnitřní část nebyla přístupná, a tak když se lvi rozhodli odpočívat uvnitř, návštěvníci krále zvířat neviděli. Proto vznikl nový pavilon přístupný po celý rok. Vedení zoo plánuje také rekonstrukci pavilonů pro nosorožce a žirafy, jednou by se snad mohli vrátit i hroši, kteří ve Dvoře už 12 let chybí.