Zoo ve Dvoře roste sebevědomí. Plánuje lví safari a návrat hrochů

  9:38aktualizováno  9:38
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem zastavila dramatický propad návštěvnosti a do budoucna má smělé vize. Nové návštěvníky by mohlo přilákat lví safari, obnovený chov hrochů či africká vesnička pro děti.

Lev indický Brahma v Zoo Dvůr Králové nad Labem. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tři roky se návštěvnost dvorské zoo propadala čím dál hlouběji, ale letos nastal zvrat. Lidé slyší na zlevnění vstupného a další novinky, které zavádí nový ředitel Přemysl Rabas, a do dvorské zoo si opět nacházejí cestu.

Fotogalerie

"Už před dvěma týdny jsme dosáhli počtu 372 610 návštěvníků, což byl celkový počet návštěvníků zoo za celý loňský rok," informuje mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Jen na Týden duchů, který zoo uspořádala už potřinácté, se sjel rekordní počet zájemců a organizátoři museli narychlo shánět další dýně ke dlabání a krmení zvířat. Zatímco v minulých letech přijíždělo maximálně na osm tisíc lidí, letos jich dorazilo přes patnáct tisíc.

Nosorožcům a žirafám opraví pavilony

Po úspěchu letošních novinek, například nového dětského hřiště, lanové dráhy v korunách stromů či nové lávky v pěší části safari, ale vedení zoo nehodlá usnout na vavřínech. Naopak má další plány, jak lákat návštěvníky.

Tipujte narození 250. žirafy do konce měsíce

* Ve středu se ve dvorské zahradě narodilo 249. žirafí mládě a zoo vyhlásila soutěž. Až do konce listopadu můžete tipovat, kdy se v zoo narodí jubilejní 250. žirafa. Každý, kdo uhodne správný den, získává volnou vstupenku. Kdo se trefí a navíc v tento den přijde do zoo, získá na základě vstupenky celoroční permanentku. Mezi těmito šťastlivci ještě zahrada vylosuje tři, kteří obdrží víkendový rodinný pobyt v Hotelu Safari včetně osobní návštěvy u žiraf.
* Zoo Dvůr Králové je nejúspěšnějším chovatelem žiraf v Evropě a jedním z největších na světě. Chová 34 žiraf ve dvou poddruzích, žirafy síťované a žirafy Rothschildovy.

Už v roce 2015 by mohli pozorovat smečku lvů přímo v safari, nikoli jen ve výběhu, jako doposud. Nosorožce a žirafy by lidé mohli vidět v jejich ubikacích i v zimě, dlouhodobější šestiletý plán rozvoje zoo totiž počítá s rekonstrukcí obou pavilonů.

Jednou by se do dvorské zoo dokonce mohli vrátit hroši, kteří neodmyslitelně patří k africké přírodě, ale ve Dvoře už jedenáctým rokem žádný hroch nežije.

Pro příští sezonu vedení zoo plánuje, že ještě zdokonalí lávku otevřenou letos v safari, ze které lze pohlédnout žirafám z očí do očí. Přibude stříška a hlavně se bude na co dívat.

"Z lávky bude vidět mnohem víc zvířat než letos, žirafy budou nově zprava i zleva a navíc tam dovezeme ještě nosorožce," říká ředitel zoo Přemysl Rabas, kterému před rokem uvolnila svou rezignací místo dlouholetá šéfka zoo Dana Holečková.

Dětská zoo nevyhovuje, bude tam africká vesnice

Ani děti nepřijdou zkrátka. Letos se mohly vyřádit na novém obřím hřišti, dvoupatrovém hradu z akátového dřeva, který získal prvenství v česko-slovenské soutěži Dřevěná stavba roku 2013 (více se dočtete zde). V příštím nebo přespříštím roce by si mohly hrát také v africké vesničce.

"Na bývalém dětském zoo za správní budovou, které je velmi zastaralé a neodpovídající, chceme vybudovat jihoafrickou vesničku, kde budou hrací prvky spojené zároveň s chovem domácích zvířátek včetně africké školy," popisuje plány ředitel zoologické zahrady.

Kromě přestavby starého nosorožince a žirafince podle něj přibudou voliéry se sovami, do zoo se vrátí také sloní a obří želvy i další druhy zvířat.

Na permanentkách mají dvojnásobné tržby

Letošní zájem vedení zoo těší, ale čísla návštěvnosti nejsou podle Rabase to nejpodstatnější.

"Mnohem větší radost mám z toho, že se zvýšil prodej permanentních celoročních vstupenek. Byly dost drahé, my jsme je výrazně zlevnili, což mohlo přinést ztrátu, ale prodej je natolik velký, že máme až dvojnásobné tržby," říká Rabas.

Loni se podle něj prodalo celoročních vstupenek za zhruba 400 tisíc, zatímco do letošního listopadu už do permanentek lidé investovali přes 700 tisíc korun.

"Byl to krok výhodný jak pro návštěvníky, tak pro zoologickou zahradu," dodává spokojeně ředitel.

Rekordní počet lidí zoo zaznamenalo v roce 2009, kdy dorazilo 552 167 lidí. Krajský radní a člen představenstva zoo Otakar Ruml je přesvědčen, že už v roce 2015 zoo opět překoná půlmilionovou hranici.

"V příštím roce více než půl milionu neuděláme, ale v roce 2015 tomu věřím," myslí si Ruml a dodává, že zahrada chce cílit i na zahraniční hosty, hlavně na Poláky.

Nejčtenější

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Další z rubriky

VIDEO: V létě milíř kvůli suchu uhasili, dřevěné uhlí vypálili až teď

Pracovníci muzea rozebírají milíř před sýpkou v Rokytnici v Orlických horách, v...

V Rokytnici si připomněli tradiční výrobu dřevěného uhlí, které v Orlických horách používaly sklárny a hutě. Před...

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Hradecká pěší zóna se rozpadá, dlažba praská i kvůli parkujícím autům

Popraskané mramorové dlaždice pěší zóny ve Švehlově ulici v Hradci Králové.

Rozlámaná dlažba trpí pod koly aut, na cyklisty číhají nebezpečné díry, mříže odvodňovacích kanálků jsou vyvrácené....

Najdete na iDNES.cz