Samice Nabiré žila od narození 31 let v zoo ve Dvoře Králové.

Samice Nabiré žila od narození 31 let v zoo ve Dvoře Králové. | foto: archiv Zoo Dvůr Králové

V Itálii oplodnili vajíčka uhynulé nosorožčí samice, ale špatným semenem

  • 39
Uhynulá samice Nabiré ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem už neposlouží ani teoreticky k záchraně severních bílých nosorožců. Odborníci v Itálii sice získali dvě vajíčka z jejího vaječníku, ale oplodnili je semenem jižních nosorožců. Ředitel zoo to bere jako promarněnou příležitost.

Z takto oplodněných vajíček mohou vzniknout hybridní jedinci. Uvádí se, že severní a jižní nosorožci jsou dvěma poddruhy tuponosých nosorožců, nebo že jde o dva různé druhy.

Na světě přitom zbývají už jen tři samice a jeden samec severních bílých nosorožců. Dvorská zoo poslala jednu samici do San Diega a tři zvířata má v rezervaci v keňské Ol Pejetě. Jižních nosorožců žije až kolem osmi tisíc kusů.

„Pracovníci laboratoře v Cremoně odebrali z vaječníku Nabiré čtyři oocyty, a z toho dvě vajíčka dozrávala, i když to mnoho neznamená, protože jde o neověřené techniky reprodukce. To, že vajíčka odebrali, je obrovský úspěch, ale dál to s námi měli konzultovat. Nedovolili bychom použít semeno jižního nosorožce,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. O pochybení laboratoře informoval jako první Český rozhlas.

„Beru to jako obrovskou promarněnou příležitost. Šance, která tu byla, se měla využít. Když jsme dokázali dopravit do Itálie vaječník, nebyl by problém, abychom tam přepravili i dávku semene od severních nosorožců, které máme uloženo jinde,“ řekl ředitel.

V jakém stadiu jsou oplozená vajíčka a jak s nimi laboratoř nyní nakládá, ředitel Rabas neví. Čeká teprve, až se oficiálně obě instituce spojí.

Jednatřicetiletá Nabiré uhynula v pondělí 27. července večer poté, co jí praskla velká cysta uvnitř těla (více čtěte zde). Převoz vaječníku do Itálie byl okamžitý.

„Byl to dlouho připravený pohotovostní plán pro případ, že by Nabiré uhynula. Šlo o to zachránit, co se dá. Tato operace proběhla z naší strany velmi dobře. Vaječník jsme vyjmuli do hodiny a ještě během noci auto dorazilo do Itálie,“ doplnil Rabas.

Dárkyněmi vajíček budou samice z Ol Pejety

Zoo má dlouhodobě v plánu, že se pokusí o záchranu severních nosorožců alespoň pomocí samic Nájin a Fatu, matky a dcery, které žijí nyní v Ol Pejetě a nemají už zřejmě šanci na vlastní mláďata.

Proto se chystá spolu s keňskou rezervací, odborníky na asistovanou reprodukci a berlínským Institutem pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), že odeberou a bezpečně uloží oocyty obou samic. Součástí programu má být vyvinutí postupu pro vytvoření embrya v laboratorních podmínkách a jeho následné vložení do samice jižního bílého nosorožce, která mládě donosí.

Hybridního nosorožce už dvorská zoo v minulosti chovala. Šlo o samici, která uhynula v jednatřiceti letech v roce 2008. „Samec jižního nosorožce se spářil se samicí severního nosorožce ve Velké Británii, kde byli v jednom stádu. Jejich potomek byl jediný hybrid na světě,“ doplnil Rabas.