Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skončila nultá etapa oprav náchodské nemocnice, nyní se bude rok čekat

  11:49aktualizováno  11:49
Stavební firma ukončila v těchto dnech nultou etapu prací v dolním areálu Oblastní nemocnice v Náchodě. Dostavba a modernizace za miliardu korun teprve na zanedbaný špitál čeká. Krajští radní chtějí pohlídat projekt za pomoci supervize, což by ho podle nich mohlo i zlevnit.

Náchodská nemocnice léta chátrá. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Nemocnice s nejvážnějšími problémy se spíše symbolicky posunula blíž k budoucí moderní podobě. Ve čtvrtek došlo ke kolaudaci nulté etapy její dostavby, která zahrnovala nové sítě a obslužné silnice za 35,8 milionu korun bez daně. Podle plánů končí přípravná etapa 30. září, tedy právě dnes.

Nemocnice v Náchodě

  • Náchodská nemocnice spravuje dva areály v Náchodě, dále nemocnici v Rychnově nad Kněžnou a také své satelity v Broumově, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.
  • Potýká se s nejvyššími dluhy z dřívějších let ze všech zařízení holdingu. Krajští zastupitelé jí v červnu poslali 50 milionů korun, které si může umazat z 270 milionů. Letos nemocnice hospodaří s krajskou dotací 85,1 milionu korun.
  • Do nemocnice se nenakupovaly nové přístroje už pět let. Počítalo se, že z miliardové zakázky připadne 400 milionů právě na přístrojové vybavení, ale zdržení stavby to zkomplikovalo.
  • V náchodské nemocnici mají vzniknout čtyři nové budovy s několika operačními sály, asi dvaceti vyšetřovnami a lůžky pro 180 pacientů. Stavět by se mělo za plného provozu.

„Městský úřad v Náchodě po dohodě vydá kolaudační rozhodnutí. Firma BAK už předala stavbu a řeší pouze práce spojené s vyklizením staveniště u starého odpadového hospodářství a také s odstěhováním stavebních buněk, oplocení a zbylé zeminy,“ řekl krajský radní zodpovědný za investice Josef Dvořák (ČSSD). Podle něj zůstává cena za dílo v původní výši.

Rekonstrukce má zpoždění

Zdravotníci i pacienti museli vydržet půl roku v těsném sousedství staveniště se zvýšeným prachem a hlukem. Nemocnice nově získala budovu odpadového hospodářství, páteřní silnici, sítě a zídky, nový vjezd do budovy medicinálních plynů, parkoviště pro 80 aut a podzemní spojovací koridor od jídelny k budově J.

Nyní stavební ruch na rok zcela utichne. Celková obnova nejzadluženějšího špitálu totiž naráží na zpoždění. Nemocnice sídlí ve sto let starých budovách a s vidinou přestavby do ní kraj dříve neinvestoval.

Podle původních záměrů se měla nová nemocnice otevřít už v půlce roku 2015, ale kraj vloni zrušil na poslední chvíli tendr na dodavatele kvůli nejisté evropské dotaci (více najdete zde). Letos navíc musel zopakovat výběr projektantů.

Kraj bude stavět se supervizí

Kraj se rozhodl stavět za své peníze a počítá, že hlavní první etapa vyjde kolem 850 milionů korun bez daně. Chce ji zahájit na podzim 2015 a otevřít špitál kolem roku 2019. Projektové práce začaly letos v září.

„Klíčové pro zahájení této etapy výstavby bude především výběrové řízení na dodavatele stavebních prací,“ dodal radní Dvořák.

Fotogalerie

Kraj si chce ohlídat miliardový projekt pomocí posudků. Radní schválili na pondělním mimořádném jednání výsledky veřejných zakázek na posudky k projektování stavby, modernizace a na zdravotnické vybavení nové nemocnice. Vydají za ně 3,4 milionu korun.

„Supervize už při samotném projektování je na místě. Na tendru si musíme dát velmi záležet, aby pak samotná stavba jela bez problémů, dalších nákladů a zbytečných víceprací,“ řekl hejtman Lubomír Franc. Podle něj by to mohlo zkvalitnit i zlevnit celou stavbu.

Nemocnice řeší opakované havárie

Vybavení špitálu i budovy v Náchodě silně zastaraly. Operační sály jsou v kritickém stavu, přístroje se ocitly na hranici životnosti a nemocnice řeší opakované havárie.

Výběrové řízení na ředitele

Nemocnice možná od listopadu změní šéfa. Od července ji vede Zbyněk Chotěborský, jehož zdravotnický holding vybral bez výběrového řízení místo dosavadního ředitele Miroslava Vávry. Nemocnice už vypsala řádné výběrové řízení, do nějž se uchazeči hlásí do konce září. Chotěborský se už dříve vyjádřil, že do konkurzu půjde také.

Na oddalování stavby si letos stěžovali primáři (více najdete zde) a zmiňuje se o něm i výroční zpráva za loňský rok. Řada pracovišť je podle ní ve špatném až kritickém stavu, k tomu je nemocnice navíc velmi zadlužená.

„Odložení realizace rekonstrukce náchodské nemocnice v důsledku znamená prodloužení stávajícího stavu zhruba do roku 2020,“ uvedl ve výroční zprávě z letošního června tehdejší ředitel nemocnice Miroslav Vávra. Nové vedení zdravotnického holdingu ho odvolalo.

Vedení kraje prosazuje, aby se v roce 2015 rekonstruovaly ortopedické sály. Podle odhadu mohou vyjít na 15 až 20 milionů korun. Náchod by mohl dostat i některé přístroje z evropské dotace.

„Odsouhlasili jsme požadavky primářů, jak je předložili. Příslib je, že pokud by nastala další havárie nebo krizová situace, pak bychom zvažovali uvolnění dalších peněz,“ řekla radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

„Nepřekvapilo by mě, kdyby se objevily další havárie. Nikdo neví, zda stavby či přístroje ještě vydrží. Jak se investice odkládaly až za hranu, sešlo se jich víc najednou,“ poznamenal krajský opoziční zastupitel a primář náchodské interny Jiří Veselý (KDU-ČSL).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz