Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Hradecký kraj po deseti letech opouští Brusel, chce společné zastoupení

  • 1
Královéhradecký kraj po deseti letech ruší své zastoupení v Bruselu. Už začal se stěhováním své evropské kanceláře, která měla prezentovat region a pomáhat podnikatelům a institucím s napojením na evropské trhy a organizace.

Hejtmanství má v Bruselu kancelář od prosince 2006. Současnému zástupci kraje Renému Příhodovi však smlouvu už neprodlouží. Od ledna tedy o své zastoupení, o nějž se poslední čtyři roky dělil Královéhradecký kraj s Jihočeským, přijde. Podnikatelé si v Bruselu musí pomoct sami.

„Pan Příhoda má smlouvu do konce letošního roku a Jihočeský kraj už nastartoval kroky na opuštění kanceláří, které v Bruselu máme,“ potvrdil hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Podle Příhody mělo zastoupení kraje v Bruselu svůj smysl, byť se některým lidem mohlo zdát zbytečné.

„Jsou samozřejmě i společnosti, které si kopou vlastní cestu. Měli jsme tu firmu z Hradce Králové, která se snažila lobbovat přes jednu agenturu. Stálo ji to statisíce a bez efektu, pak se obrátili na nás,“ dává příklad Příhoda, podle nějž evropské instituce přistupují k oficiálním zástupcům regionů úplně jinak než k lobbistům, kteří musí být v Bruselu oficiálně registrováni.

„Vždycky je to tak, že to někdo s prominutím rozvrtá a my zjišťujeme, kdo kde s kým mluvil, a vše musíme napravovat,“ dodává Zbyněk Prokop, Příhodův spolupracovník z Plzeňského kraje, který zároveň částečně zastupuje i kraj Pardubický.

Hradecký hejtman Štěpán však v souvislosti s ukončením krajského zastoupení při Evropské unii používá slovo bohužel. Kraj by podle něj měl v Bruselu nějakého zástupce mít, ale v jiném formátu.

„V radě budeme diskutovat model společného zastoupení všech, o němž se hovořilo na asociaci krajů,“ uvedl hejtman.

Vybudování společného zastoupení všech regionů však nebude rychlou záležitostí. První jednání se rozjedou teprve za měsíc.

„Další zasedání asociace bude 20. ledna v Brně. Nyní měl každý kraj zastoupení zajištěné jiným způsobem, proto jsem zastáncem velkého zastoupení všech krajů v jedné budově. Bude to čitelnější jak pro veřejnost, tak pro evropské struktury. Když budou chtít něco řešit, nebudou obíhat půlku Bruselu,“ dodal Štěpán.

Společný dům v Bruselu už jednou existoval

Myšlenka společného evropského domu všech krajů přitom před lety už existovala a krajská zastoupení tak dokonce chvíli fungovala, ale po pádu vlády v roce 2009 se plán rozpustil, kraje si buď zařídily vlastní kanceláře, případně si najaly externí agentury či zastoupení neměly.

Královéhradecký kraj měl zástupce na půl úvazku, který do Bruselu pravidelně dojížděl, až v roce 2013 spojil kancelář s Jihočeským krajem a jediným zástupcem se stal Příhoda. Náklady na provoz společné kanceláře byly dva miliony korun.

„Náš kraj platil personální náklady a Jihočeský kraj hradil zázemí, oba po jednom milionu,“ potvrdila mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Krajské zastoupení v Bruselu provázely menší či větší pochybnosti už od počátku. Prvním zástupcem kraje se totiž stal syn tehdejšího hejtmanova náměstka Rostislava Všetečky, který se zpočátku snažil synovo angažmá utajit.

Pochybnosti panovaly i u současného zástupce Reného Příhody, který je bratrem miss blond Jany Příhodové, jež tehdy působila jako asistentka hejtmana Lubomíra France a zároveň jako životní partnerka hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (oba ČSSD).

Příhoda to však jako problém nevidí. „Prošel jsem výběrovým řízením, hovořím čtyřmi jazyky a myslím, že nikdo z dalších uchazečů nemohl doložit studia ve Francii či Švýcarsku,“ uvedl. Příhoda je absolventem právnické fakulty v Plzni, ve Švýcarsku absolvoval studia fotbalového managementu.