Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokoli zahnízdili na Chrámových stěnách. Štěstí má až třetí samička

  7:32aktualizováno  7:32
Sokoli stěhovaví zahnízdili přímo nad turistickou stezkou v Teplických skalách na Náchodsku. V páru se za letošní jaro vystřídala v pořadí už třetí samice: zkušená zahynula při snášení vajec, druhá byla příliš mladá, teď se o svou snůšku stará třetí. Návštěvníci mohou vidět dravce dalekohledem.

Samice sokola stěhovavého na snímku ze 3.3.2013 z okolí Chrámových stěn v Teplických skalách, koncem března však uhynula. | foto: Archiv SCHKO Broumovsko

Samička nyní zahřívá dvě až tři vejce na plošině v kolmých Chrámových stěnách, samec loví potravu a krmí ji.

Ornitologu Josefu Vránovi se podařilo částečně přečíst kroužek na noze samičky a patrně jde o stejného dravce, kterého poprvé pozorovali na jaře v sousedním Adršpachu.

Fotogalerie

Návštěvníci Teplických skal mohou sledovat sokoly stativovým dalekohledem za hezkého počasí o víkendech. Odborníci a dobrovolníci jim k tomu poskytnou i výklad. Hnízdo taky střeží, aby nikdo nerušil hnízdění nebo z něj později nevykradl mladé.

Samičku našli na hnízdě

Oblíbené hnízdiště sokolů nad turistickým okruhem prošlo letos dramatickou výměnou. Samička, kterou okroužkovali v Saském Švýcarsku v Německu v roce 2007, se dva roky objevovala v Adršpašských i Teplických skalách.

Vychovala předloni dva potomky, loni však zůstala její dvě vejce na hnízdišti na Chrámových stěnách opuštěna. Letos v druhé půli března ještě ornitologové viděli tuto samičku v Teplických skalách, jenže na konci března našli její tělo mrtvé na hnízdišti.

Sokol stěhovavý

Je jedním z nejrychlejších tvorů planety, při stíhání kořisti v střemhlavém letu dosahuje rychlosti i přes 300 kilometrů za hodinu. Zásadně loví letící kořist. Živí se zejména holuby, kvíčalami a ostatními ptáky podobné velikosti. V některých oblastech zcela vyhynul v důsledku používání pesticidů.

Ač jeho počty v posledních letech narůstají, zůstává kriticky ohroženým druhem. V současnosti hnízdí v České republice okolo 50 párů. K hnízdění vyhledává zejména skalní oblasti. Jádro české populace se vyskytuje v Českém Švýcarsku a v Labských pískovcích.

Pozorování v Teplických skalách se koná o víkendech za dobrého počasí zhruba od 10 do 15 hodin. Uzavřena je malá část okruhu, turisti si místo toho mohou zvolit cestu přes Sedm schodů.

"Podle vyšetření na rentgenu se zdá, že příčinou smrti mohlo být vzpříčení vajíčka ve vejcovodu," řekla vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová. Svou roli mohly sehrát i silné noční mrazy.

Samec zůstal, partnerky se vystřídaly

Nika ve skalní stěně však nezůstala dlouho prázdná. K samci se přidala mladá nekroužkovaná samička, ale protože byla loňská, ještě nedosáhla pohlavní dospělosti.

Na Chrámových stěnách ji viděli 1. dubna, ale poté se ztratila neznámo kam. Nakonec ji vystřídala třetí sokolí samice, pozorovaná v Adršpachu.

"Když se uvolnilo místo pro hnízdění na Chrámových stěnách, kroužkovaná samička se posunula sem. Patrně ptáci vyhodnocují toto místo jako vhodnější," uvedla Hana Heinzelová.

Turisté mohou sledovat dravce dalekohledem

Od 30. dubna platí v Teplických skalách uzavírka na malé části turistického okruhu, protože lidé by mohli rušit sokolí pár. Hrozí, že by samice opustila snůšku.

Návštěvníci si projdou trasu od hradu Střmen přes soutěsku Sibiř až ke skále Herynek. Tam je uzavřená branka, u které čekají strážci a ti poskytnou lidem výklad.

V květnových dnech sem přišlo denně 100 lidí i 350. Ochranáři svolili s vykácením některých stromů před Chrámovými stěnami, takže výhled je dobrý.

"Letos je výborně vidět do hnízdní dutiny na samici. Samce jsem zatím jen slyšela křičet, protože většinou je na lovu. Lidi mohou spatřit i poštolky," řekla Michaela Winterová, která poskytuje návštěvníkům výklad.

Podle ochranářů zatím nikdo nerušil sokoly, naopak jsou návštěvníci velmi ukáznění. Dokonce ti, kdo jdou z pozorování od Herynka zpátky, prý sami od sebe šeptají a upozorňují nové příchozí, co je čeká.

Samička bude zahřívat vejce pravděpodobně celý květen. "Pokud se mláďata úspěšně vylíhnou, budeme schopni odhadnout dobu výletu," řekl Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Sokoli hnízdí letos také v Broumovských stěnách. Na Křížovém vrchu u Adršpachu je bývá také vidět, ale zatím nehnízdí.  

Na Broumovsku vloni hnízdily celkem čtyři páry sokolů, ale mladé vyvedly jen dva z nich (více čtěte zde). Za nezdarem těch zbývajících byl možná výr, krkavec, kuna nebo i zloděj.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Krajané se léta učili češtinu v Dobrušce. Teď se kurz přesune jinam

Lucija Siruček z Chorvatska měla češtinu na základní škole. Do Dobrušky si...

Češtinu slyšeli u svých rodičů a chtějí jí lépe rozumět. Krajané z celého světa se ji proto jezdí učit do Dobrušky na...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz