Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokoli zahnízdili na Chrámových stěnách. Štěstí má až třetí samička

  7:32aktualizováno  7:32
Sokoli stěhovaví zahnízdili přímo nad turistickou stezkou v Teplických skalách na Náchodsku. V páru se za letošní jaro vystřídala v pořadí už třetí samice: zkušená zahynula při snášení vajec, druhá byla příliš mladá, teď se o svou snůšku stará třetí. Návštěvníci mohou vidět dravce dalekohledem.

Samice sokola stěhovavého na snímku ze 3.3.2013 z okolí Chrámových stěn v Teplických skalách, koncem března však uhynula. | foto: Archiv SCHKO Broumovsko

Samička nyní zahřívá dvě až tři vejce na plošině v kolmých Chrámových stěnách, samec loví potravu a krmí ji.

Ornitologu Josefu Vránovi se podařilo částečně přečíst kroužek na noze samičky a patrně jde o stejného dravce, kterého poprvé pozorovali na jaře v sousedním Adršpachu.

Fotogalerie

Návštěvníci Teplických skal mohou sledovat sokoly stativovým dalekohledem za hezkého počasí o víkendech. Odborníci a dobrovolníci jim k tomu poskytnou i výklad. Hnízdo taky střeží, aby nikdo nerušil hnízdění nebo z něj později nevykradl mladé.

Samičku našli na hnízdě

Oblíbené hnízdiště sokolů nad turistickým okruhem prošlo letos dramatickou výměnou. Samička, kterou okroužkovali v Saském Švýcarsku v Německu v roce 2007, se dva roky objevovala v Adršpašských i Teplických skalách.

Vychovala předloni dva potomky, loni však zůstala její dvě vejce na hnízdišti na Chrámových stěnách opuštěna. Letos v druhé půli března ještě ornitologové viděli tuto samičku v Teplických skalách, jenže na konci března našli její tělo mrtvé na hnízdišti.

Sokol stěhovavý

Je jedním z nejrychlejších tvorů planety, při stíhání kořisti v střemhlavém letu dosahuje rychlosti i přes 300 kilometrů za hodinu. Zásadně loví letící kořist. Živí se zejména holuby, kvíčalami a ostatními ptáky podobné velikosti. V některých oblastech zcela vyhynul v důsledku používání pesticidů.

Ač jeho počty v posledních letech narůstají, zůstává kriticky ohroženým druhem. V současnosti hnízdí v České republice okolo 50 párů. K hnízdění vyhledává zejména skalní oblasti. Jádro české populace se vyskytuje v Českém Švýcarsku a v Labských pískovcích.

Pozorování v Teplických skalách se koná o víkendech za dobrého počasí zhruba od 10 do 15 hodin. Uzavřena je malá část okruhu, turisti si místo toho mohou zvolit cestu přes Sedm schodů.

"Podle vyšetření na rentgenu se zdá, že příčinou smrti mohlo být vzpříčení vajíčka ve vejcovodu," řekla vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová. Svou roli mohly sehrát i silné noční mrazy.

Samec zůstal, partnerky se vystřídaly

Nika ve skalní stěně však nezůstala dlouho prázdná. K samci se přidala mladá nekroužkovaná samička, ale protože byla loňská, ještě nedosáhla pohlavní dospělosti.

Na Chrámových stěnách ji viděli 1. dubna, ale poté se ztratila neznámo kam. Nakonec ji vystřídala třetí sokolí samice, pozorovaná v Adršpachu.

"Když se uvolnilo místo pro hnízdění na Chrámových stěnách, kroužkovaná samička se posunula sem. Patrně ptáci vyhodnocují toto místo jako vhodnější," uvedla Hana Heinzelová.

Turisté mohou sledovat dravce dalekohledem

Od 30. dubna platí v Teplických skalách uzavírka na malé části turistického okruhu, protože lidé by mohli rušit sokolí pár. Hrozí, že by samice opustila snůšku.

Návštěvníci si projdou trasu od hradu Střmen přes soutěsku Sibiř až ke skále Herynek. Tam je uzavřená branka, u které čekají strážci a ti poskytnou lidem výklad.

V květnových dnech sem přišlo denně 100 lidí i 350. Ochranáři svolili s vykácením některých stromů před Chrámovými stěnami, takže výhled je dobrý.

"Letos je výborně vidět do hnízdní dutiny na samici. Samce jsem zatím jen slyšela křičet, protože většinou je na lovu. Lidi mohou spatřit i poštolky," řekla Michaela Winterová, která poskytuje návštěvníkům výklad.

Podle ochranářů zatím nikdo nerušil sokoly, naopak jsou návštěvníci velmi ukáznění. Dokonce ti, kdo jdou z pozorování od Herynka zpátky, prý sami od sebe šeptají a upozorňují nové příchozí, co je čeká.

Samička bude zahřívat vejce pravděpodobně celý květen. "Pokud se mláďata úspěšně vylíhnou, budeme schopni odhadnout dobu výletu," řekl Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Sokoli hnízdí letos také v Broumovských stěnách. Na Křížovém vrchu u Adršpachu je bývá také vidět, ale zatím nehnízdí.  

Na Broumovsku vloni hnízdily celkem čtyři páry sokolů, ale mladé vyvedly jen dva z nich (více čtěte zde). Za nezdarem těch zbývajících byl možná výr, krkavec, kuna nebo i zloděj.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Advantage Consulting, s.r.o.
VSTŘIKOVÁNÍ PLASTŮ – TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz