Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křižovatka Koruna oslňuje a přitom svítí málo, tvrdí hradecký kritik

  9:55aktualizováno  9:55
I když se hradecká křižovatka Koruna otevřela už před čtyřmi měsíci, stále se na její adresu objevují nové a nové stížnosti. Naposledy se stalo terčem její osvětlení, které podle kritika magistrátu údajně odporuje všem normám - řidiče oslňuje a zároveň není dostatečné. Na měření se zatím čeká.

Ještě před dokončením díla za bezmála 130 milionů korun byly často slyšet hlasy, že je předražené a zcela zbytečné. Po zprovoznění se objevily problémy třeba s vadnými trolejovými výhybkami (o padání „klacků“ trolejbusů jsme psali zde), nevhodnými sloupky, které ohraničují cyklostezky.

A když se otevřel sousedící obchodní dům Aupark, doprava zhoustla natolik, že vozy MHD měly často zpoždění (více čtěte zde).

Na mizerné osvětlení nové křižovatky si stěžuje městu velmi dobře známý spolek Světlo pro Hradec, jmenovitě jeho předseda Jaroslav Kott.

Fotogalerie

„Žádáme o měření stavby a odstranění problémů. Týká se to zejména osvětlení kruhové křižovatky Koruna, která oslňuje a je zároveň osvětlena nedostatečně,dále špatných výložníků ve Všehrdově ulici, ale i stožárů pro nasvětlování chodeckých přechodů. Tyto problémy bohužel zajišťují osoby neznalé problematiky,“ stojí ve stížnosti adresované vedoucímu investičního odboru magistrátu Valentýnu Avramovovi.

Kott se domnívá, že osvětlení ignoruje všechny předpisy, zákony i české technické normy. Kvůli údajným mezerám v zákoně o veřejných zakázkách oslovil i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.

„Stížnost na osvětlení křižovatky Koruna mi přijde neopodstatněná, stejně tak jako stížnost na zákon o veřejných zakázkách. Je to nejspíš způsobené tím, že pan Kott tady v minulosti hodně osvětlení navrhl, pak jej pro město začal i dodávat a nechtěl pochopit, že právě kvůli zákonu o veřejných zakázkách nemůžeme dávat přesně jeho typy osvětlení. Pokud potom nebyly použity právě typy, které dodával, vždy bylo všechno špatně,“ říká Avramov.

„Zákon je podle mě špatný. Kvůli němu nemůžu projektovat, protože když podle požadavku investora vyberu svítidla, nesmím uvést, od koho je mám, kolik stály a o jaký jde tip,“ argumentuje Kott.

Ani šéf spolku se nemůže opřít o měření, které by jeho tvrzení o špatném osvětlení Koruny podpořilo, nebo vyvrátilo.

„S křižovatkou jsme měli problémy, ale určitě nesouvisely s malou intenzitou osvětlení. Mohla by trochu méně zářit hlavně od Gočárovy třídy, ale neřekl bych, že by vyloženě oslňovala,“ uvádí dlouholetý řidič hradeckého dopravního podniku.

„Největší problém je, že se nedodržel projekt. Některá světla oslňují, další svítí úplně jinam, než by měla. Je to stejný případ, jako se udál na Dukelské,“ pokračuje Kott odkazem na úpravy černých stožárů v centru města, kterým někteří Hradečáci začali říkat šibenice (o tamním osvětlení čtěte zde).

„Mně ještě radnice nikdy za pravdu nedala a vím, jakou mám na městě pověst. I tam jsou ale zodpovědní lidé, kteří jsou nejnověji z osvětlení Koruny nešťastní. Bohužel mají nad sebou neschopné nadřízené, kterým je to jedno,“ uzavírá stěžovatel.

Jaroslav Kott v minulosti kritizoval kromě Koruny a Dukelské i osvětlení na Benešově třídě, na sídlišti Podzámčí nebo na pěší zóně. Kvůli rekonstrukci ulic Dukelské a S. K. Neumanna podal na úředníky magistrátu trestní oznámení, které však policie odložila.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz