Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci zjistili, jak rychle změřit ozáření. Objev zajímá lékaře i armádu

  13:35aktualizováno  13:35
Hradečtí vědci jsou na prahu velkého objevu. Vyvíjejí metodu, která mimořádně rychle určí, jak silně zasáhlo člověka radioaktivní záření. Technologii by využily nemocnice, jaderné elektrárny i armády po celém světě.
Vědcům se podařilo navázat spolupráci s oddělením onkologie a zkoumají pacient před a po ozaření (ilustrační snímek).

Vědcům se podařilo navázat spolupráci s oddělením onkologie a zkoumají pacient před a po ozaření (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Zvládnout to přesněji, snadněji a hlavně mnohem rychleji. Tak by mohlo znít pracovní heslo hradeckých vědců, kteří získali mezinárodní grant na vývoj metody, která dokáže určit intenzitu ozáření člověka po jaderné havárii a dalších nehodách, kdy unikne radioaktivní záření.

Pokud se jim výzkum, na kterém odborníci z hradecké fakulty vojenského zdravotnictví pracují už několik let, povede dotáhnout do konce, bude to skutečný průlom s celosvětovým dopadem.

Současná metoda je zdlouhavá

Dnes totiž sice existuje technologie, která dokáže jednoduše určit aktuální stupeň radiace v prostoru, ale změřit zpětně, jak silné záření člověka zasáhlo, je možné jen pomocí velice zdlouhavé a náročné metody.

Další slibné vědecké výzkumy

V Hradci Králové:

 • léčba tuberkulózy
  Bude to trvat ještě řadu let, ale výsledek by mohl být famózní. Hradecká Fakulta farmacie Univerzity Karlovy objevila látky ničící zákeřné kmeny tuberkulózy. Vývoj léku by před smrtelnou formou TBC zachránil miliony životů. Nadějné struktury jsou až tisíckrát aktivnější než dosavadní léky (více najdete zde).
 • látky proti chemické otravě
  Vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové spolu s dalšími odborníky vyvíjejí látky, z nichž vzniká prostředek proti otravě chemickou zbraní. Velmi univerzální antidotum HI-6 už nyní vyvážejí do světa. Látka se plní do autoinjektorů, které má voják u sebe, když jde do mise, a může si ji aplikovat injekcí do stehna. Momentálně pracují na dalších dvou látkách, které se také jeví velmi perspektivně (více čtěte zde).
 • potlačení Alzheimerovy choroby
  Vědci z Přírodovědecké fakulty hradecké univerzity jsou na dobré cestě k vývoji účinných léků, které potlačí příznaky Alzheimerovy choroby. Od Ministerstva školství dostali grant a pevně věří, že se jim to povede (více zde).
  Zdejší badatelé se také pokouší najít lepší protijed při otravě pesticidy.

Badatelé využívají v novém výzkumu znalosti vědního oboru biodozimetrie. Pilotní projekt bude nyní pokračovat jeden rok na půdě Centra biomedicínského výzkumu při hradecké fakultní nemocnici.

A když vše dopadne dobře, pokusí se vědci svoji studii rozšířit a případně získat patent. Výsledkem bude jednoduše použitelná a přesná nová metoda. Tu pak může využít investor, který vyrobí přenosné zařízení s touto novou technologií. Využije jej armáda, nemocnice, jaderné elektrárny a další organizace po celém světě.

Armáda chce zařízení pro případ války

„Vojáky to zajímá pro případ válečného konfliktu. Ale potřeba je to hlavně v jaderném průmyslu či ve zdravotnictví, kde se může stát radiační nehoda. Kdyby se náhodou někde taková nehoda stala a vy budete muset lidi léčit, je důležité vědět, jakou dávku záření dostali,“ vysvětluje spoluautor výzkumu a odborný asistent na Fakultě vojenského zdravotnictví Aleš Tichý.

Je přitom potřeba rozlišovat mezi zářením, které prolétne tělem a zanechá stopy ve tkáni, a radioaktivním spadem, jenž ulpí na kůži. Ten se dá totiž na rozdíl od vnitřního ozáření měřit celkem snadno.

„Zjistit zpětně vnitřní ozáření člověka je velmi zdlouhavé a pracné, trvá to několik dní a navíc je na to potřeba vyškoleného a zkušeného personálu. Naší metodou v oblasti radiobiologie by to mělo jít už během několika hodin,“ věří vědec.

Nová metoda bude navíc schopná zvládnout velké množství vzorků z desítek lidí najednou. Konkrétní postup vypadá celkem jednoduše. Nejdříve se odebere vzorek tkáně, nejlépe dostupná je krev.

Ozáření zjišťují z krve onkologických pacientů

„Jen z několika mililitrů izolujeme lymfocyty, tedy bílé krvinky, na nichž se záření odráží nejvíc. Pak sledujeme jejich mitochondriální DNA, kde se zdá, že změny vyvolané zářením vydrží nejdéle,“ přibližuje Tichý.

Důvod, proč se takový výzkum daří právě v Hradci a ne na jiných prestižních vědeckých institutech v zahraničí, si vědci vysvětlují ideální kombinací několika faktorů.

Jedním z hlavních je ten, že se jim podařilo navázat spolupráci s lékaři na zdejším oddělení onkologie a díky nim získat přístup k pacientům, kteří jsou během léčby ozařováni.

„Od nich si můžeme odebrat vzorek krve před ozářením a po něm, což je pro náš výzkum naprosto zásadní,“ přiznává vědec.

Díky tomu mohou provádět testy, které jsou mnohem užitečnější, než kdyby je museli dělat třeba na zvířatech, jak je to v podobných případech obvyklé.

„Požádali jsme etickou komisi nemocnice, aby nám to povolila. Už jsme test u několika pacientů vyzkoušeli a funguje to. Celkem jsme zatím oslovili 20 pacientů,“ dodal badatel.

Hradecký projekt je unikátní také tím, že je financovaný americkou organizací National Institutes of Health.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Randstad s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz