Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

  19:30aktualizováno  19:30
Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém profilu má už 29 tisíc zhlédnutí. Podle Správy KRNAP je to jen jedna větev prameniště a samotný pramen má vody dostatek. V Krkonoších je přesto extrémní sucho.

Luděk Bouška vyráží na procházky do Krkonoš pravidelně. Ze svých výletů zveřejňuje na sociální síti fotografie a videa. Jeho příspěvek z 8. srpna však měl mimořádný dosah. Záběry vyschlého koryta Labe dosud sdílelo 551 lidí a video nasbíralo 29 tisíc přehrání.

„Tak nám vyschl pramen Labe, bohužel realita,“ napsal k příspěvku a v diskuzi se podivoval nad tím, že voda chybí i přesto, že v zimě byly na Labské louce tři metry sněhu. „Je to takhle úplně vyschlé poprvé, co já vím sám osobně. Je to mizerný moc,“ doplnil.

Na záběrech z pramene Labe je vidět vyschlé koryto a skruž, v níž stojí pár centimetrů vody. Autor ji popisuje jako „smradlavou zelenou břečku“.

Podle pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) i nedaleké Labské boudy však situace tak dramatická není. Pramen Labe podle nich stále vodu má, ta prý chybí jen v prostoru upraveném pro turisty.

Fotogalerie

„Viděl bych to s velkou rezervou. My jsme na vodě z Labe v podstatě závislí. To je pramen pro turisty. Zrovna ta jedna větev, která teče přes tu atrakci, vodu asi nemá. Ale vodopád slyším pořád, takže pramen jako takový vyschnout nemohl,“ uvažuje provozní Labské boudy Josef Strubinský.

„Je obvyklé, že v létě je vody méně. Teď je extrémní sucho. Prameniště je sto metrů nad znaky měst. Pak je skruž, v níž bývá voda a z ní vytéká čůrek. Pokud tam nebyl, je možné, že v ten okamžik se voda ztratila. Jedna věc je, co lidé vidí na povrchu a druhá, co je pod zemí,“ upozorňuje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ještě ten večer se však podle Strubinského voda v turistickém prameništi nejspíš opět objevila. Hřeben Krkonoš totiž zasáhla prudká bouřka s vydatným deštěm.

„Osobně jsem tam nebyl, ale tady byl slejvák jako hrom. Začalo pršet kolem čtvrté hodiny a největší buřina byla kolem půl osmé,“ popisuje provozní.

Extrémní sucho trápí především nižší části Královéhradeckého kraje. Nižší hladinu mají hlavně Orlice a Cidlina.

Řada měst už proto zakázala odběr povrchových vod a v kraji platí také mimořádné opatření, které lidem zakazuje rozdělávat oheň v lesích a na volném prostranství mimo obce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz