Novým senátorem za Náchod je Červíček, Bělobrádka porazil s převahou

  16:27aktualizováno  16:27
Bývalý policejní prezident Martin Červíček posílí občanské demokraty v Senátu. Ve volebním obvodu Náchod získal 56,46 procenta hlasů a porazil předsedu lidovců Pavla Bělobrádka s 43,53 procenta hlasů. Ten ještě před sečtením výsledků voleb ohlásil, že už znovu nebude kandidovat do čela strany.

Bývalý policejní prezident Martin Červíček | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na Náchodsku se bojovalo o post senátora po Lubomíru Francovi z ČSSD, který už znovu nekandidoval.

„Chtěl bych poděkovat voličům, kteří přišli k druhému kolu. Domnívám se, že tento výsledek zohlednil moji každodenní práci pro tento region i mou předešlou profesi i to, s čím jsem do této kandidatury šel, tedy že budu zastupovat celý region, že se chci věnovat oblasti dopravy v regionu a že v oblasti celorepublikového zájmu budu chtít silně prosazovat některé věci v oblasti bezpečnosti. Jsem připraven dělat svou práci opět na sto procent,“ řekl Martin Červíček.

Kompletní výsledky senátních voleb

Nyní působí jako krajský radní pro dopravu v Královéhradeckém kraji. S funkcí senátora to chce skloubit, na kraji zůstane jako neuvolněný radní, takže tam nebude pobírat plat. S volbami mu pomáhalo několik přátel, s nimiž sledoval výsledky. „V pátek a sobotu jsem se snažil být co nejvíc s rodinou. Až si vydechnu, budu si chtít dát skleničku a trochu to oslavit,“ poznamenal čerstvý senátor.

Souboj byl vyrovnaný už v prvním kole, kdy se utkalo šest kandidátů. Červíček před týdnem zaostal za Bělobrádkem jen těsně o 58 hlasů. Pro Bělobrádka tehdy hlasovalo 11 714 voličů, pro Červíčka 11 656. Ve druhém kole vzhledem k nižší volební účasti, která byla 22,18 procenta, stačilo Červíčkovi na vítězství 12 480 hlasů, Bělobrádek obdržel 9 624 hlasů.

„Část lidí zůstala doma, protože už byla spokojena s tím, že už v druhém kole jsou zástupci opozice. Svým způsobem mohlo hrát roli i to, že se hlasovalo proti mně. Byla v tom nějaká změna, samozřejmě i podpora od hnutí ANO pro ODS mohla hrát svoji roli,“ glosoval v České televizi výsledky těsně před úplným sečtením Pavel Bělobrádek z lidoveckého štábu.

Bývalého policejního prezidenta a nyní krajského radního Červíčka podpořil také neúspěšný kandidát z prvního kola, třetí v pořadí Petr Koleta (ANO). Na Červíčka kvůli tomu zaútočila facebooková hradecká skupinka Nechceme vládu ODS a ANO, proti čemuž se ohradil.

„Když se objeví dva dny před druhým kolem voleb nově založená facebooková stránka, myslím si o tom své. Obsah i diskutující jsou zavádějící. Někdo vytahuje staré věci, které byly dávno řešeny v můj prospěch, nebo lže, ale s tím moc neudělám,“ zlobil se Červíček.

Naproti tomu Bělobrádek mohl těžit z podpory od starostů více měst Náchodska. Svůj hlas slíbil Bělobrádkovi i starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), který ale zároveň chválil na videu Červíčkovu pracovitost. Jejich strany se totiž sešly v nově vzniklé čtyřkoalici v Náchodě.

Červíček si kampaň odpracoval, říká politolog

Politolog Jiří Štefek tvrdí, že souboj o Náchodsko byl v porovnání s jinými senátními duely nejvyšší liga, kdy se střetl předseda strany s další známou osobností, policejním exprezidentem, který ale svou politickou dráhu teprve nastartoval.

Jiří Štefek předpovídal pro druhé kolo nízkou volební účast, což se v regionu tak úplně nepotvrdilo. Na vítěze přitom mírně favorizoval Červíčka, pokud by uspěl především u voličů v Náchodě, Hronově, Jaroměři a Červeném Kostelci.

„Martin Červíček ovládl - s výjimkou Červeného Kostelce - větší města a to rozhodlo. Potvrzuje to fakt, že lidé volili regionálního politika. Vůbec se nezalekli velkého jména, které reprezentoval Pavel Bělobrádek jako předseda politické strany. Roli sehrála podpora od Petra Kolety z ANO, kterou pan Červíček obdržel. Naproti tomu podpora náchodského starosty Jana Birkeho pro Pavla Bělobrádka se nijak neprojevila,“ hodnotil politolog Štefek.

Podle něj se voliči přiklonili k Červíčkovi i proto, že jako první náměstek hejtmana pracuje denně v regionu. Naopak Bělobrádek své kampani tolik úsilí nevěnoval. Vsadil na to, že má podporu místních starostů, a přivezl si do regionu nedávného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Voliči také mohli brát Bělobrádkovu kandidaturu jako určitou trafiku.

„Výsledek pro mě není překvapením. Jediné překvapení pro mě je, že pan Bělobrádek prohrál takovým rozdílem. Především se ale panu Červíčkovi podařilo zmobilizovat své voliče a příznivce,“ řekl politolog. Odhadl, že Bělobrádkova kariéra se může touto prohrou chýlit ke konci.

Před šesti lety v  prvním kole těsně vyhrála Soňa Marková (KSČM), ve druhém tehdejší hejtman Franc získal 61,82 procenta hlasů. Tehdy hlasovalo pouze 15 262 voličů, tedy jen kolem 15 procent.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Zelení střídají žluté. FlixBus zavádí novou linku do Hradce a Varšavy

Autobus Flixbus

Osm měsíců poté, co se z Hradce Králové stáhly žluté autobusy společnosti RegioJet, zavádí novou linku přes...

Za vraždu a loupeže dostal muž 18 let vězení a musí zaplatit milion

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové vyměřil Pavlu Kohútovi dva tresty úhrnem na 18 let za loupežná přepadení a vraždu...

Najdete na iDNES.cz