Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj schválil slučování škol, studenti protestovali s transparenty

  16:13aktualizováno  16:13
Kontroverzní návrh na sloučení 21 vybraných škol v Královéhradeckém kraji, ze kterých má vzniknout deset větších celků, schválili krajští zastupitelé. Jejich zasedání v dusné atmosféře sledovali studenti s transparenty, kteří o sobě dávali vědět pískáním i potleskem.

Studenti protestují proti slučování středních škol v Královéhradeckém kraji (4.12.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na programu zasedání bylo hlavně „grilování“ školské radní Martiny Berdychové (STAN+ Východočeši) a drtivá kritika koaličního návrhu na takzvanou optimalizaci

Hned na začátku více než čtyřhodinové diskuse neprošel návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), který kvůli „velmi nedbale zpracovanému materiálu“ chtěl celý bod stáhnout z programu. 

Fotogalerie

„Optimalizace je nepřipravená. Poslední návrh pochází ze středy,“ zdůraznil na šibeniční čas k prostudování i nedostatek informací Petr Sadovský (ANO), který poukázal, že zastupitelé by měli kompletní materiál dostat nejpozději patnáct dnů před zasedáním. „Kdybyste nebyl líný, ty informace byste měl,“ kontroval Jan Birke (ČSSD), ale vzápětí se za svá slova omluvil.

Když měla svůj návrh obhajovat radní Berdychová, upozornila, že cílem není úspora, ale kvalita vzdělávání. „Většina škol se propadá do stále větších problémů a 25 procent míst na středních školách již nikdy nenaplníme. Královéhradecký kraj má rovněž nejnižší platy učitelů v celé republice,“ konstatovala Berdychová. 

Vzniknou nové vyloučené lokality, varuje Ondráček

Starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN) ve veřejné debatě o Berdychové prohlásil, že je strůjkyní zla a její neprofesionální a šlendriánské postupy zcela zastiňují kvalitní práci hejtmana a dalších členů rady kraje. Jeho vystoupení sklidilo potlesk především z řad studentů, ředitelů dotčených škol či dalších představitelů měst.

Zazněl i názor, že opravdovým cílem optimalizace je zbavení se nepohodlných a méně loajálních ředitelů škol. Křehká koalice držela při sobě i tehdy, když opozice marně navrhovala hlasovat o každém slučovacím návrhu zvlášť a nikoli jako o celém balíku.

„Cílem je zabránit nám vyjádřit se ke každému návrhu zvlášť,“ kritizoval Ondráček, podle něhož kraj sice opravdu slučováním ušetří, ale zároveň vytvoří nové vyloučené lokality tam, kde školy kvůli sloučení či splynutí postupně zaniknou. 

Jaroslav Kostelníček (ANO) vyčíslil krajské úspory vzniklé sloučením na 18 milionů korun ročně, což nikdo nevyvrátil a tyto peníze srovnal s mnoha desítkami milionů, které plynou například do zdravotnictví. 

„Navíc pověst slučovaných škol bude totálně zničena a už na ně nikdo nepřijde,“ dodal Kostelníček, zástupce ředitele gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice, člen školského výboru kraje a současně i zastupitel.

Jeho stranický kolega Petr Koleta si přisadil, když uvedl, že neustálé změny v optimalizačním návrhu mu připomínají skeč Felixe Holzmanna a Ivy Janžurové nazvaná Včera, dnes a zítra.

Do debaty se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů

Vystoupil i Miroslav Matějka (SPD+SPO), jenž vyjádřil názor, že nejprve by měli dostat šanci samotné školy a jejich ředitelé, aby se mezi sebou domluvili, jaké obory se pokusí sloučit. Sólo pro opozici a mlčení koalice přitvrdil i Jindřich Outlý (ANO), který navrhl, že nejprve by se mělo říznout spíš do gymnázií, která by se měla změnit v opravdová výběrová zařízení. 

Oběd, který si zastupitelé měli dát ve 13 hodin, rychle stydl, protože do debaty po zastupitelské slovní šarvátce se přihlásilo 15 ředitelů, starostů, kantorů, studentů či představitelů firem, které zaměstnávají absolventy. Rovněž oni se shodovali a téměř všichni poukazovali na chaos, neinformovanost a neochotu k diskusi. 

„To opravdu musíme 28 let po Listopadu volat po opravdovém dialogu?“ ptal se například Pavel Augustin z ISŠ Nová Paka, jenž by za znevážení práce celého učitelského sboru považoval krok, kdyby se nástupnickou školou měla stát SOŠ a SOU Vrchlabí. 

Petici podepsaly tisíce lidí

„Splynutí je cílená likvidace ředitelů škol. Prosím, aby to nebylo politické rozhodnutí,“ apeloval zase Zbyněk Hruška, ředitel ISŠ Nová Paka. 

„Jsem šokován tajnostmi a spěchem. Přestal jsem věřit v dobré úmysly. Jsem také šokován, jak slabá důvodová zpráva stačí ke slučovacímu návrhu,“ prohlásil ředitel Pavel Petr, ředitel SOU v Lázních Bělohrad, které by se podle návrhu mělo sloučit se SOŠ, SOU a VOŠ v Hořicích. 

Bez zajímavosti není, že ani jeden z 15 diskutujících optimalizační návrh nepodpořil. Naopak byla to spíš sžíravá kritika nejen opozice, ale i veřejnosti, se kterou se vládnoucí koalice zřejmě dosud nesetkala. To studentka VOŠ a SOŠ v Novém Bydžově Nikola Macháčková spíš mile prosila než vyhrožovala a na závěr své krátké řeči zrekapitulovala snahu studentů o záchranu své školy - za pouhých pět dnů podepsalo petici 4 254 lidí.

Po téměř čtyřech hodinách požádal náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS) o přestávku na jednání koaličních klubů. Sešlo se sedm pozměňovacích protinávrhů, avšak ani jeden nebyl přijat. Až po 15. hodině, tedy po více než čtyřhodinové debatě, zastupitelé hlasovali o původním slučovacím návrhu radní Berdychové a poměrem hlasů 24 ku 21 jej přijali.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz