Soud přehrává odposlechy v kauze dotačních podvodů při opravě hotelu

  14:54aktualizováno  14:54
Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá kauzou dotačních podvodů při opravě Hotelu Bohemia v Chrudimi. Původně rozdal pěti osobám a dvěma firmám podmínky a peněžité tresty. Vrchní soud ale verdikt zrušil a nařídil hradeckému senátu jednání doplnit o pořízené odposlechy.

Obžalovaní v kauze dotačního podvodu při rekonstrukci chrudimského Hotelu Bohemia u Krajského soudu v Hradci Králové (12.9.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Odvolací soud tak v březnu vyhověl námitce státního zástupce Adama Borguly, jemuž se nelíbilo, že hradecký senát označil odposlechy mezi některými z obžalovaných za nadbytečné a do projednávání je nezařadil.

„Tuto věc jsem namítal v rámci svého odvolání a mimo jiné v této věci i odvolací instance seznala, že je na místě tyto odposlechy provést,“ řekl  Borgula.

V případu modernizace Hotelu Bohemia Chrudim figuruje osm lidí a tři firmy. Podle obžaloby se při přestavbě hotelu pokusili poškodit finanční zájmy Evropské unie a spáchat dotační podvod, když z projektu vyváděli peníze. Obžalovaným hrozí dva až osm let vězení.

Většina obhájců u soudu řekla, že pořízení odposlechů považuje za nezákonné. „Přehrání hovorů nic nového přinést nemůže,“ řekla jedna z obhájkyň.

Soud loni v květnu uložil pěti obžalovaným podmíněné tresty. Dvěma společnostem uložil peněžité tresty ve výši 300 tisíc korun. Další tři obžalované a stavební firmu Metrostav soud obžaloby zprostil (více v článku  Za šizení dotované opravy hotelu padly podmínky a peněžité tresty pro firmy).

Soud obžalované potrestal pouze za to, že usilovali o proplacení takzvané mikropilotáže, ačkoliv dělníci na stavbě provedli pouze několik trubkových mikropilot. Obžaloba je také vinila z toho, že oproti projektu zvolili odlišné provedení ocelové konstrukce či použili levnější stavební materiál na příčky. Tyto skutky však podle soudu nebyly trestným činem.

Podle spisu se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Fotogalerie

Oprava hotelu měla stát 74 milionů korun, celková dotace měla být 43 milionů korun.

Součástí projektu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacena a práce se zastavily. Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal jiné firmě.

Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem, na obou zakázkách se podílela například firma Metrostav.

Autor:

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Museli by střílet na dítě, neudělali to, řekl generál o padlých vojácích

Generál Petr Pavel v Broumově (6.11.2018)

Tři vojáci padlí v Afghánistánu neměli příliš na výběr, a tak se stali oběťmi sebevražedného atentátníka, řekl generál...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Další z rubriky

Začala oprava historické hájovny, odpůrce bourání se toho nedožil

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích (13.11.2018).

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích, která se podle tři roky starých plánů měla bourat....

Sester v Hradeckém kraji chybí už stovka, hejtman žádá pomoc od vlády

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Na sto zdravotních sester schází nemocnicím v Královéhradeckém kraji. V dalších letech může být ještě hůř. Hradecký...

Petice zabrala, v ulicích u nemocnice v Náchodě zaparkují jen místní

Parkování v Nemocniční ulici v Náchodě.

Parkování v okolí přestavované nemocnice v Náchodě se znovu změní. V několika ulicích v budoucnu zaparkují jen místní...

Najdete na iDNES.cz