Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

  17:19aktualizováno  17:19
Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se má vyvarovat pití alkoholu. Vedle těchto trestů musí poškozené ženě uhradit přes 300 tisíc korun za nemajetkovou újmu a ztížené postavení ve společnosti.

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018). | foto: Kateřina Vaníčková

Soudce potrestal obviněného třemi roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Rozsudek je pravomocný, státní zástupce i obhajoba se vzdali práva na odvolání.

Senát svůj verdikt odůvodnil tím, že Franěk nebyl doposud soudně trestán a ve svém věku musí chápat vážnost svého činu. „Sám obžalovaný se ke všemu přiznal a souhlasí s náhradou škody poškozené i zdravotní pojišťovně. Není důvod mu dávat nepodmíněný trest, jelikož si myslíme, že by to bylo zbytečné,“ vysvětlil předseda senátu Luboš Sovák.

V roce 2016 Franěk a jeho dva kamarádi popíjeli v baru na Náchodsku. Poté se rozhodli, že se přesunou do Nového Města nad Metují. Na cestu jim servírka zavolala taxík, který řídila poškozená. Po několika minutách jízdy začal mít Franěk na taxikářku narážky.

„Říkal mi, jestli ho vojedu, a ať se na něho podívám. Pak se zase bavili mezi sebou o tom, že by chtěli vyrazit do bordelu v Trutnově, ale že u sebe nemají peníze a musí se stavit doma,“ řekla poškozená.

Trojice podnapilých mužů pak řidičce navrhla, aby to vzala zkratkou přes polní cestu. Franěk podle spisu po několika minutách jízdy přes polní cestu začal na ženu řvát, ať zastaví.

„Myslela jsem si, že mu není dobře, tak jsem hned zastavila,“ popsala. Když tak učinila, vystoupil podle spisu z auta a popošel se zavíracím nožem v ruce k jejím dveřím. Řidička se v tu chvíli v autě zamkla. Franěk podle obžaloby začal bušit pěstí na okno a řvát, ať otevře, nebo jí ublíží.

Kamarádi ženě slíbili, že jí Franěk nic neudělá, když otevře. Řidička odemkla, rychle se vysmýkla ze dveří a utíkala polní cestou, kterou přijela. Franěk si podle obžaloby sedl na místo řidičky a ujel několik desítek metrů. Žena po incidentu začala trpět psychickými problémy.

Slyšel jsem zvuky a hlasy, vysvětloval obžalovaný

Obžalovaný se hájil tím, že měl strach. V autě usnul a po probuzení prý viděl v kastlíku zbraň a myslel si, že ho chtějí zabít. „Probral jsem se a zařval na řidičku ‚stůj‘. Vystoupil jsem rychle z auta a oběhl ho. Křičel jsem na ni, ať vystoupí, ale nevyhrožoval jsem jí. Jen jsem ji v klidu nechal vystoupit. Ona se ještě vrátila do auta pro doklady,“ řekl Franěk.

Tvrdí, že když si pak sedl na místo řidičky, nešlo mu auto nastartovat. „Tak jsem znovu vyběhl ven z auta a běžel jsem do lesa. Po nějaké době jsem zastavil a schoval se do křoví. Pořád jsem tam slyšel nějaké zvuky a po několika minutách se tam objevila světla a další hlasy. Čekal jsem, až bude ticho,“ pokračoval.

Vylíčil, že se po chvíli zvedl a odešel zpět polní cestou, kterou přijeli. „Šel jsem do vesnice, kde bydlím. Ještě jsem se stavil na hřbitově, kde mám bratra a rodiče. Říkal jsem jim, že jsem málem přišel o život. Pak jsem pokračoval v cestě domů, najednou na mě někdo začal svítit baterkou. Byla to policie, ale já tomu nevěřil, myslel jsem si, že jsou falešní a někam mě odvezou. Když mě odvezli na služebnu, už jsem jim věřil,“ řekl.

Ve své závěrečné řeči znovu vyjádřil lítost. „Skutečně mě mrzí, co se stalo. Chci slíbit státnímu zástupci a panu soudci, že se vyvaruji pití,“ dodal.
Nejčtenější

Fabia zapadla uprostřed silnice do výkopu, řidič si díry v zákazu nevšiml

Škoda Fabia zapadla v Častolovicích do výkopu (20.5.2018).

Dvaasedmdesátiletý řidič modré Škody Fabia vjel v neděli odpoledne na hlavní silnici v Častolovicích na Rychnovsku do...

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...Záchranka vyjela na volání k člověku na chodníku, byla to ale kaluž

Oznamovatel viděl na ulici v Hradci Králové ležet nehybnou postavu. Záchranka a...

Záchranáři a policisté vyjížděli ve středu v Hradci Králové k planému poplachu, který měl netypickou příčinu....

Hradecký námořník plul po mořích desítky let, viděl krásy i otřesnou bídu

Námořník Zdeněk Chramosta z Hradce Králové

Životní příběh Zdeňka Chramosty z Hradce Králové by vydal na knihu. Téměř 40 let strávil na moři, začínal jako pomocný...

Mapa republiky taje rychleji, zmizet může nejdříve v historii měření

Mapa republiky na Studniční hoře na záběru z kamery (14. 5. 2018)

Mapa republiky v Krkonoších kvůli teplému počasí taje rychleji, než se odhadovalo při nedávném měření. Někteří...

Další z rubriky

Hradecký námořník plul po mořích desítky let, viděl krásy i otřesnou bídu

Námořník Zdeněk Chramosta z Hradce Králové

Životní příběh Zdeňka Chramosty z Hradce Králové by vydal na knihu. Téměř 40 let strávil na moři, začínal jako pomocný...

Záchranka vyjela na volání k člověku na chodníku, byla to ale kaluž

Oznamovatel viděl na ulici v Hradci Králové ležet nehybnou postavu. Záchranka a...

Záchranáři a policisté vyjížděli ve středu v Hradci Králové k planému poplachu, který měl netypickou příčinu....

Voda na Chlumecku a Hradecku ubývá, v pozoru jsou domácnosti se studnou

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Voda ve studních letos ubývá rychleji než v minulosti, obce v Královéhradeckém kraji už sahají po krizových opatřeních....

Najdete na iDNES.cz