Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapucíni na doporučení stahují žalobu, opočenský klášter zůstane kraji

  16:01aktualizováno  16:01
Rozhodnutí biskupů stáhnout žaloby na kraje, ve kterých se církev domáhala určení vlastnictví majetku, se vztahuje i na opočenský klášter. Žalobu na Královéhradecký kraj stáhl Řád kapucínů, který o klášter v Opočně na Rychnovsku usiloval od roku 2013.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně. | foto: Chrocht CC-BY-SACreative Commons

Právě spor o opočenský klášter byl jeden z nejdůležitějších. Před měsícem totiž Nejvyšší soud zrušil předchozí rozhodnutí, podle nichž měl být vlastníkem stát a areál proto mohl být předmětem církevních restitucí (psali jsme zde). Soud dal za pravdu kraji, který v minulosti do areálu investoval a považuje ho za vlastní.

Ke stažení žalob vyzvali biskupové i další řády a kongregace působící v Česku. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům (více čtěte zde).

Informaci, že žalobu stahují, potvrdil právní zástupce Řádu kapucínů Tomáš Nahodil. „Provincie kapucínů se na základě aktuálního doporučení České biskupské konference z minulého týdne rozhodla vzít podanou žalobu zpět a o restituci bývalého kláštera ve Městě Opočně již neusilovat,“ řekl ČTK Nahodil.

Možnost stažení žaloby nastínil už v červnu, rozhodnutí Nejvyššího soudu je totiž pro obecné soudy závazné. „Musíme zvážit, zda budeme u soudů dva až tři roky absolvovat tutéž žalobu, abychom se dostali k Ústavnímu soudu,“ uvedl Nahodil před měsícem.

Spor měl řešit opět Rychnov

Podle kapucínů získal kraj klášter v roce 2003 protiprávně. V roce 2015 se na jejich stranu přiklonil Krajský soud v Hradci Králové, který potvrdil, že nynějším vlastníkem památky je stát, nikoli Královéhradecký kraj. Na klášter měl být uplatněný blokační paragraf, který zabraňoval převodu někdejších církevních majetků (o sporu zde).

Krajský soud se zabýval žalobou na určení vlastnictví, kterou podal Řád kapucínů poté, co se proti loňskému verdiktu rychnovského soudu odvolal kraj i stát (o jednání u soudu zde).

„Česká republika v 90. letech řekla: ‚Ano, budeme vracet nějaký majetek i vydávat náhradní pozemky, ale nesahejte na církevní majetek, to musíme vyřešit.‘ A pak za deset let nechala v tichosti přejít část majetku, aniž vůbec myslela na to, že může jít o historický církevní majetek,“ uvedl v říjnu 2014 samosoudce Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou Michal Strnad.

Do Rychnova se případ po rozhodnutí Nejvyššího soudu měl také znovu vrátit.

Kraj získal klášter od státu, když na něj přešel Ústav sociální péče, který v areálu dříve sídlil. Právě na záměnu pojmů převod a přechod kraj ve svém dovolání upozorňoval.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz