Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Vítězný únor podle Kohouta si od hrůz drží ironický odstup

  19:30aktualizováno  19:30
Vítězný únor dramatika Pavla Kohouta v hradeckém Klicperově divadle má skvělé herce, k alžbětinskému dramatu z léta Páně 1948 se však jen blíží. Inscenace je barevnou groteskou, která si od hrůz komunistického puče drží jemně ironický odstup, ale trpí na klišé.

Vítězný únor v Klicperově divadle v Hradci Králové. | foto: Archiv Klicperova divadla

Pokud by dramatik Pavel Kohout dotáhl svou poslední hru Vítězný únor, inspirovanou alžbětinskými dramaty a psanou „pokohoutěným“ blankversem, do všech důsledků, mohla by se - stejně jako u Shakespeara Hamlet, Richard III. či Coriolanus - jmenovat Jan (Masaryk) nebo Edvard (Beneš).

Fotogalerie

Dramatické události samy ještě divadelní drama nevystaví, což vynikající a i v zahraničí uznávaný dramatik a spisovatel dobře ví. Premiéra Kohoutovy poslední hry v hradeckém Klicperově divadle, bezesporu mající punc události, dopadla velmi dobře.

A poprvé pocítil soubor pevné režisérské gesto Břetislava Rychlíka, jeho inscenace je barevnou groteskou, která si od hrůz komunistického puče drží jemně ironický odstup (rozhovor s Rychlíkem čtěte zde). Nechybí davové scény ani Gottwaldův únorový projev, mizení pochybovačů či metaforické obrazy obcování s rodnou stranou.

Jana Masaryka hraje skvěle Jiří Zapletal

Ve stylu se však tříští a ani na pětitaktém blankversu, těžké herecké disciplíně, příliš nelpí. A trpí na klišé. Ať už buranští milicionáři močí na prezidentskou standardu „Pravda vítězí“ nebo se nad svazáckým voicebandem houpou oprátky a kolem tančí Smrt se srpem a kladivem.

Pavel Kohout: Vítězný únor. Alžbětinské drama z léta Páně 1948

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Režie: Břetislav Rychlík

Hrají: Jan Sklenář, Josef Čepelka, Jan Vápeník, Vojtěch Dvořák, Lubor Novotný, Petr Vrběcký, Maxime Mededa, Robert Mikluš, Matěj Anděl, Natálie Holíková, Miroslav Zavičár, Filip Richtermoc

Hodnocení­: 75 %

I barevné kostýmy Evy Jiřikovské u sociálních demokratů i národních socialistů matou a u komunistů bijí do očí doslovností včetně vyšité zaťaté pěsti a ruských papach.

Ke straně nachýlená efektní scéna Jána Zavarského plná jakýchsi mohutných žalářních vrat a dominantním zeleným okem rozhlasu slouží historické atmosféře, nikoliv však vnitřnímu dramatu.

To se v nejsilnější podobě shakespearovské velikosti objevuje ve dvou až intimních scénách s Janem Masarykem, jehož skvěle hraje Jiří Zapletal jako hluboce smutného muže, ale s obrovským rozhledem i smyslem pro humor a slabostí pro ženy.

S minimem gest a až polohlasně uhraje komplex před „starým pánem - tatou“, strach, beznaděj i bezbřehé hoře z rozumu. Nezapomenutelný je i jeho citát: „Sebevražda je pro služky, chlapům nejvíc sluší poprava.“

Při telefonátu s Marcií Davenportovou, která je znamenitou miniaturou Kamily Sedlárové, publikum až zapomíná dýchat. Masarykovu smrt ve Vítězném únoru vedou zákony velkého dramatu, nikoliv fakta historiků.

Druhým okamžikem silné výpovědi je dialog Edvarda Beneše s manželkou Hanou. Hostující Miloš Maršálek z brněnského HaDivadla a Martina Eliášová v civilně střídmém dialogu bilancují všechna prezidentova špatná rozhodnutí s pocitem, že stojí před tím nejhorším.

Vítězný únor sází na skvělé herecké výkony

Třetím silným motivem je básník Pavka, Kohoutovo alter ego, jehož Jan Sklenář pojímá věrně jako zapáleného egomaniaka, který slepě slouží a po vzoru Majakovského výborně recituje sice formálně dokonalé, ale v kontextu strašlivé autorovy verše:

„Nenávist je v něm/skryta jako plíseň/ve vzácném kaviáru z Pomořan./A přece vždycky,!vždycky odhalí se – /budeme-li mít oči dokořán!“

I když všude naráží na lež i na oběti, věří straně, požádají-li ho z nejvyšších míst, aby provedl svůj voiceband na 1. máje, zalyká se štěstím. Autor musí být ohromný formát, pokud dokáže takhle sám sebe napsat, bez špetky sympatie, což Sklenář splnil výtečně.

V Rychlíkově režii není slabých výkonů. Velký prostor mají Filip Richtermoc jako rázný a krvavý pamětník ruské revoluce Voloďa či hostující Robert Mikluš v roli upoceného kulturního tajemníka. V mnoha rolích zasvítí jindy nenápadný Petr Vrběcký, Natálie Holíková, Jan Vápeník, Miroslav Zavičár, Marie Poulová, Josef Čepelka či Matěj Anděl.

A hlavně se v obrovské formě vrátil Lubor Novotný, a zejména jako komunistický ministr Václav Kopecký. Z jeho přesného balancování na hraně karikatury bohorovného a všehoschopného aparátčíka, jenž podlé skutky kryje odpudivou žoviálností, jde strach dlouho po pádu opony. Neustupovat zlu, vzkazují Rychlík, Kohout a spol., ať už se tváří jakkoliv, pitomě i nabubřele. Ideální představení pro školy či pamětníky, ale hlavně pro ty, kteří už se zas tlačí pod tribunou nových vůdců.

Autor:Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz