Obyvatele nových domů u letiště v Hradci nejspíš bude obtěžovat hluk

  14:44aktualizováno  14:44
V těsné blízkosti letiště i budoucího obchvatu Hradce Králové vzniká ulice s 64 rodinnými domy. Je to první etapa celé nové čtvrti. Její budoucí obyvatelé by se měli připravit nejen na vyšší hladinu hluku, ale i na výstavbu logistických center.

Stavba zcela nové ulice začíná zdánlivě nelogicky uprostřed pole mezi areálem letiště, Pouchovem a Věkošemi. První etapa projektu, jenž nese název Věkoše - U Vrtule podle blízké restaurace U Letců, počítá s 35 rodinnými a 29 řadovými domy. Hotova má být do dvou let.

Za projektem stojí společnost CCG Stasa Motor Group, o domy je velký zájem. Volných už je pouze posledních sedm pozemků, rezervovaných je i několik řadovek.

Fotogalerie

Jenže kromě nadšených majitelů budoucích novostaveb nelze opomenout ani kritiky. Například Aleš Dohnal, jeden ze zakladatelů spolku Kruh pro občanskou společnost (KOS), se domnívá, že město pro tuto plochu postrádá regulační plán, který by s předstihem určil, kde budou ulice, chodníky či dětská hřiště.

„Místo toho, aby se město rozrůstalo logicky, tak si po jeho krajích rozházíme krabice marketů a teď už i uprostřed pole rodinné domy. Udělat v poli před letištěm přímku, z obou stran ji obestavět domy pochybné kvality a říkat tomu ulice, to je prvotřídní drzost. V Hradci postupujeme odzadu, povolí se jeden fragment a tomu se vše ostatní podřídí,“ upozorňuje Dohnal.

Nová ulice jako předvoj celého sídliště naopak příliš neznepokojuje třeba předsedu Komise místní samosprávy (KMS) Pouchov-Věkoše Zdeňka Petra.

„Ta louka by se teoreticky měla zastavět úplně celá. Nám noví obyvatelé vůbec vadit nebudou, je však otázka, zda naopak jim nebude vadit hluk z restaurace, kde se pravidelně konají i festivaly, anebo rámus při výcviku pilotů vrtulníků. Ani nárůst dopravy nebude tolik dramatický, kolem stovky aut při denním provozu 10 tisíc vozů denně skoro ani nepoznáme,“ říká Zdeněk Petr.

Projekt U Vrtule není v rozporu s územním plánem města, který tu s výstavbou rodinných domů počítá.

Jak už nastínil Zdeněk Petr, otázka spíše zní, zda noví vlastníci pozemků či řadových domů nemají o lukrativnosti lokality poněkud zkreslenou představu.

Poblíž vznikne obchvat města

Problémem pro některé nové obyvatele může být blízkost budoucí severní tangenty. Obchvat Hradce Králové povede nedaleko odsud, ministerstvo dopravy již schválilo variantu trasy, která bude protínat letiště.

Stavba obchvatu s největší pravděpodobností začne v dohledné době - maximálně do deseti let (více v článku Třetí hradecký okruh už není sci-fi, mohl by stát za šest let).

„Ano, to je reálný odhad. Tangenta začíná být prioritní i kvůli podpoře státu, jelikož spadá pod rozvoj výrobní zóny v Kvasinách. V části mezi letištěm a tělesem tangenty bude logistická a průmyslová zóna. Počítá se s halami a jinými bariérovými objekty, které mají schopnost clonění od hluku,“ uvádí zastupitel určený pro pořízení nového územního plánu Oldřich Vlasák (ODS). 

Zároveň připouští, že lokalita není a ani nebude tichá. „Nová výstavba je v blízkosti letiště a ti lidé by si měli uvědomit, že tam budou obtěžováni hlukem, protože letiště ani jeho provoz určitě nezanikne. Dá se tomu však částečně čelit urbanismem, v blízkosti tedy budou objekty, které umožní odclonění od hluku,“ sdělil Vlasák.

Majitele čeká šok, myslí si Dohnal

A právě toho se obává Dohnal. „Majitele domů čeká za pár let šok, až jim nedaleko začne růst změť krabic skladů, hypermarketů a autosalonů, které při stavbě životně důležitého severního obchvatu do lokality přitáhne neschopnost města uhlídat si rozvojové plochy. Radnice si na papír kreslí letištní bulvár a v podstatě novou čtvrť, ale to je asi stejně tal reálné jako olympiáda ve Špindlerově Mlýně,“ myslí si Dohnal.

Nová ulice s výstavbou po obou stranách bude dlouhá asi 400 metrů. Nyní pokračuje budování kanalizace a inženýrských sítí.

Posledních sedm volných parcel má výměru od 621 po 1 057 čtverečních metrů, cena je 3 400 korun za jeden. Řadové domy, jež mají mít užitnou plochu od 163 do 176 čtverečních metrů, stojí jednotně 5,095 milionu, za pozemek se zaplatí podle výměry od 789 tisíc (205m²) do 1,439 milionu korun.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Knihy až po strop a hudba z vinylu, antikvariát se drží od revoluce

Hynek Kaněra v Antikvariátu na rynku v Hradci Králové

Místo pro antikvariát jako stvořené. Původně renesanční dům na hradeckém Malém náměstí má dnes klasicistní podobu....

Červíček, nebo Bělobrádek. Lidé na Náchodsku vybírají nového senátora

Postupující kandidáti do druhého kola senátních voleb za obvod Náchod Pavel...

V sobotu odpoledne bude jasné, zda sociálního demokrata Lubomíra France v Senátu nahradí předseda KDU-ČSL Pavel...

Chystá se podvod, tvrdí hradecký vítěz voleb a nabízí křeslo primátora

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink před restaurací Primátorka, kde sídlil...

Už šestým dnem v Hradci Králové pokračuje vyjednávání o vládnoucí koalici a novém primátorovi. Vítězné hnutí ANO se...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?

Najdete na iDNES.cz