Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Bioparku Štít odletí do Turecka přestárlé šelmy včetně tří útěkářů

  18:10aktualizováno  18:10
Šelmy držené v provizorních klecích v Bioparku Štít na Královéhradecku odletí do zahrady pro přestárlá zvířata v Istanbulu. Majitel bioparku před dvěma týdny obdržel povolení k vývozu zvířat. Lev a dva tygři v půlce července utekli z klecí a spustili rozsáhlou akci policie a veterinářů.

Dva tygři z Bioparku Štít odletí do Turecka do zařízení pro přestárlé šelmy. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tři šelmy, které se tehdy volně potulovaly v části bioparku, čeká přesun na pražské letiště večer 6. září, odkud hned odletí. Majitel areálu  Antonín Hnízdil získal po měsících čekání a dohadování s úřady povolení k vývozu nejen pro tuto trojici, ale i pro dalších šest šelem, které zachránil z cirkusů napříč Evropou.

Celkem to jsou čtyři tygři, tři lvi a dva levharti.

Dva tygři z francouzského cirkusu se na cestu do nového domova začali chystat již ve středu 29. srpna. Okolo 20. hodiny začaly v parku přípravy na jejich převoz.

Fotogalerie

„Za asistence krajské veterinární správy, inspekce životního prostředí a našeho veterináře byli tygři uspáni. Zkontrolovaly se jim čipy, odebrala se jim krev kvůli DNA databázi a jsme je naložili do přepravních beden, kde přečkali noc,“ přibližuje několikahodinovou akci Antonín Hnízdil.

Na letiště dvojice šelem vyrazila dnes okolo páté hodiny ráno. „Po příjezdu na nás čekala celní správa a zástupci inspekce životního prostředí, kteří zkontrolovali papíry a příslušná očkování,“ popisuje Hnízdil cestu šelem, které byly poté umístěny do celního prostoru, kde čekají na své letadlo.

„Předpokládáme, že by se od země mělo odlepit v odpoledních hodinách. Okolo deváté večer by pak mělo přistát v Istanbulu a ještě dnes v noci by kočky mohly prozkoumávat svůj nový výběh,“ komentuje euforicky chovatel.

Na turecké straně šlo vše rychleji, postěžoval si majitel

Stejná cesta čeká i dva tygry a lva, kteří nedávno utekli ze svých ubikací a rozpoutali velké pozdvižení v malé obci vzdálené šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou.

„Jsem rád, že se to podařilo. Žili v maringotkách, těch šest mělo nebo ještě má normální výběh, takže to nebylo tak nutné. Tihle tři si to zaslouží,“ říká Hnízdil, který měl právě s vývozem těchto tygrů nemalé potíže.

„Největší zdržení bylo na české straně, v Turecku to bylo poměrně rychlé. Naši úředníci by se od nich mohli poučit,“ stěžuje si na dlouhé lhůty příslušných orgánů.

Vyjmenovává všechny administrativní povinnosti, které musel zařídit. „Když to vezmu od začátku - před převozem z Německa k nám bylo nutné získat povolení veterinární správy, potom zažádat o zaregistrování zvířat v České republice. Po registraci musíte žádat o vývozní povolení na ministerstvo životního prostředí. Když máte tohle splněno, teprve pak všechny dokumenty můžete zaslat turecké straně. Tam zase musí zažádat o dovozní povolení na příslušném ministerstvu. Nám pak od nich přijde veterinární certifikát a poslední je orazítkování certifikátu státní veterinární správou,“ vysvětluje.

Náklady na převoz devíti šelem se podle majitele vyšplhají na několik stovek tisíc korun. „Všechno hradí turecká strana. Například převoz prvních dvou tygrů vyjde zhruba na 120 tisíc korun,“ počítá.

Před několika dny ještě Hnízdil odmítal, že by se znovu pouštěl do podobných akcí, ale teď jen s úsměvem a dobrým pocitem dodává: „Když jsem je dneska viděl a vím, že dnes večer už budou v novém bydlení, tak mám zase chuť do toho jít.“

Chovatel dostal pokutu za nevhodné podmínky pro šelmy

Útěk šelem vyvolal vyšetřování policie, státní veterinární správy i velkou mediální pozornost. Policie tehdy uzavřela okolí statku a povolala tři veterináře. Ti se nakonec naráz v autech přiblížili k šelmám polehávajícím na pastvině u lesa, uspali je a vrátili do klecí.

Tygři a lev utekli z klecí v bioparku

Policie případ uzavřela v druhé půlce srpna, protože se nepotvrdila žádná z vyšetřovacích verzí. Majiteli parku hrozilo trestní stíhání pro podezření z obecného ohrožení. Domníval se, že vypuštění zvířat kdosi pomohl. Klece byla špatně zajištěné.

Případné spáchání jiného správního deliktu bude podle dřívějšího vyjádření policie prověřovat Státní veterinární správa pro Královéhradecký kraj (SVS), která se případem zabývá.

Dva dny po události SVS dala majiteli pokutu 30 tisíc korun za chybu při dovozu zvířat z Německa. Chovatel podle inspektorů porušil zákon, když zvířata nezajistil proti útěku. Ředitel SVS v Hradci Králové Aleš Hantsch tehdy poukázal na nevhodné podmínky pro chov. Šelmy pobývaly ve Štítu už třetí měsíc ve stísněných klecích v zaparkovaných maringotkách.

Biopark je soukromé chovné zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím. Žijí tady lvi, tygři, levharti nebo pumy, ale i kočkodani, lemuři a makaci, ptáci, želvy, koně, drůbež nebo kozy.

Účastníci červencového zásahu přenášeli uspaná zvířata zpět ke klecím

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Najdete na iDNES.cz